logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Znáte FCI skupiny psů?

Znáte FCI skupiny psů?
Znáte FCI skupiny psů?

V současnosti existuje asi okolo 390 plemen psů. Přestože všechna plemena mají jednoho společného předka, vlka, postupným šlechtěním se u nich docílilo méně či více odlišného vzhledu. Plemena se dnes liší jak exteriérově (barva, velikost, délka a struktura srsti, stavba těla), tak i povahově.

FCI (Mezinárodní kynologické federace) rozděluje všechna plemena psů do 10 skupin.

FCI I. – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Rozsáhlá skupina psů, obecně lehce cvičitelná, s výborným potenciálem hlídacích psů. Zvířata byla původně využívána při práci s dobytkem, ať už k hlídání stáda, jejich přesouvání nebo nahánění ztracených kusů. Dnes mají plemena spíše společenské využití nebo jsou zvířata využívána při sportu či na hlídání objektu.

Mezi nejznámější psí zástupce zde naleznete plemena australský ovčák, australský honácký pes, německý ovčák, belgický ovčák, briard nebo například sheltie.

FCI II. – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Různorodá skupina plemen, co se týká jejich velikosti, povahy i barvy. Také využití (původní i to současné) je u plemen rozdílné. Nalezneme zde zvířata využívaná jako společníky, psí záchranáře nebo na lov hlodavců.

Do druhé skupiny se řadí plemena brazilská fila, bullmastif, dobrman, rotvajler, shar-pei nebo třeba německá doga.

FCI III. – Teriéři

Opět se jedná o různorodou skupinu plemen malých i velkých rozměrů. V minulosti se teriéři využívali převážně k lovu potkanů a krys, norování. Díky tomu se jedná o psy samostatné, odolné a sebejisté, často ovšem s výbornou povahou vůči člověku.

Mezi typické představitele patří plemeno border teriér, jorkřírský teriér, český teriér, jack russel teriér nebo například teriéři typu bull (americký stafordšírský teriér, bulteriér aj).

FCI IV. – Jezevčíci

FCI skupina zahrnující pouze jedno psí plemeno – jezevčíka. Jedná se o zvířata využívaná v myslivosti i jako společníka, typická svou stavbou těla.
Dle své velikosti a typu srsti se jezevčíci dělí na šest typů. Krátkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý, z hlediska velikosti poté na trpasličí, králičí a standardní.

FCI V. – Špicové a plemena primitivní

Skupina zahrnující v sobě jedny z nejstarších psích plemen (primitivní = původní, stará). Mezi primitivními plemeny naleznete nejstarší plemeno střední Evropy – basenji. Množství špiců pochází z chladných s ubarktických a arktických oblastí, čemuž je také uzpůsobená jejich stavba těla a srst.

Dále zde řadíme plemena jako akita, aljašský malamut, chow chow, nejrůznější plemena špiců, samojed nebo západosibiřskou lajku.

FCI VI. – Honiči a barváři

Plemena vyšlechtěná k lovu zvěře, konkrétně jejímu stopování a pronásledování. Slovo barvář bývá úzce spjato s mysliveckým slovem „barva“ – krev. Úkolem barvářů je tedy zvíře vystopovat a poté usmrtit.

Mezi tato plemena řadíme například bígla, baseta, bavorské barváře, bloodhounda a dalmatina.

FCI VII. – Ohaři

Psi těchto plemen byli vyšlechtěni k lovu a aportu zvěře a jako jedni z mála plemen si toto své pracovní uplatnění zachovávají i dodnes.
Ve skupině ohařů nalezneme české národní plemeno českého fouska, gordonsetra, maďarského ohaře nebo například výmarského ohaře.

FCI VIII. – Slídiči, retrieveři a vodní psi

Skupina zahrnující plemena lovecká, pracovní. Jedná se o zvířata pracující převážně ve vodě, výborné aportéry a společenské psy.
Nalezneme zde amerického kokršpaněla, curly coated retrievera, portugalského vodního psa nebo oblíbené rodinné psy plemena labradorský retriever či zlatý retriever.

FCI IX. – Plemena společenská

Jak již název skupiny napovídá, tato plemena byla vyšlechtěna s hlavní účelem – dělat společnost lidem. Jedná se převážně o zvířata malého vzrůstu, mezi kterými naleznete plemena bišonek, čivavu, lvíčka nebo pudly několika velikostí.

FCI X. – Chrti

Plemena chrtů byla vyšlechtěna k lovu. Jejich typickou vlastností je tedy, kromě elegance, rychlost a obratnost. Dnes jsou chrti využíváni především jako psí společníci nebo v psích sportech (například coursing).

Typickými představiteli této FCI skupiny jsou plemena afghánský chrt, saluki, whippet, barzoj.

NON FCI – tzv. Neuznaná plemena

Tato skupina představuje plemena, která nebyla Mezinárodní kynologickou federací uznána. Děje se tak z důvodu „neustálenosti“ daného plemene – exteriérové a povahové vlastnosti nejsou u plemene (tedy jedinců chovaných pod FCI) natolik ustálené (zjednodušeně řečeno sjednocené pro všechny tyto jedince).

Z nejznámějších plemen lze zmínit například českého horského psa, odis, toy foxteriér, louisianský leopardí pes.

Autor textu: Monika Kučerová

Fotografie: Adobe Stock

Publikováno:

10.8.2024 09:11

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist