logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Chov a odchov agam Physignathus cocincinus

Chov a odchov agam Physignathus cocincinus
Chov a odchov agam Physignathus cocincinus

Začněme problémem, který se týká českého názvosloví. Mnoho lidí ji i v literatuře označuje jako agamu vodní. Tento český ekvivalent není správný, jelikož je přiřazen k australské příbuzné Physignathus lesueurii. Physignathus cocincinus je správně označována jako agama kočinčinská.

Výskyt

Tato agama pochází z asijské oblasti deštných pralesů (Indie, Vietnam, Čína, Thajsko…). Žije na keřích a stromech. Často ji nalezneme na větvích převislých nad řekou či jinou vodní plochou, jelikož její vázanost na vodu je pro ni životně důležitá. V obraně se vrhá střemhlav do vody stejně jako leguáni (Iguana iguana). 

Imponující samec agamy kočinčíské

Popis

Mláďata agam kočinčinských vypadají velmi bizarně. Mají velkou zakulacenou hlavu a tělíčko hubené, oproti hlavě malé. Ocas je dvakrát delší jak tělo. Nohy jsou dlouhé, s prsty uzpůsobenými k rychlému a obratnému lezení. Barva mláďat je tmavě zelená s příčnými světlejšími pruhy. Jak agama roste, její hlava se protahuje a začíná se rýsovat výrazný „čumák“. Barva se mění v brčálově zelenou a světlé pruhy se ztrácejí. Na hřbetě a hlavě začíná růst hřeben. Nyní nastává čas, kdy můžeme začít rozeznávat pohlaví. Samcům roste dále hřeben na hřbetě, kdežto u samic zůstávají jen mírné rohovité výrůstky. Extrémní samci dorůstají až 1 metru (obvykle 80 – 90 cm), kdežto samice málokdy přesáhnou 65 - 70 cm. Váha dospělých samců je až 500 g.

Samec se samicí v teráriu

Chov

Svou první agamu jsem si koupil na konci roku 2003. Bylo to asi 3 měsíční mládě zakoupené ve zverimexu. Agama rychle rostla a perfektně přijímala cvrčky, šváby, žížaly, malé šneky, ryby a jinou živočišnou potravu. S podáváním zeleniny či ovoce jsem nikdy neuspěl. Ke krmení jsem vždy přidával vitamíny (směs Roboranu pro exoty a rozemletých vaječných skořápek v poměru 1:1 + 1 lžíci Plastinu). Tyto vitamíny dávkuji jedenkrát týdně přímo do tlamy ještěrů. Každý měsíc dávám kapku AD3, pro doplnění vápníku ještě předkládám nařezanou sépiovou kost na misku. 

Dospělý samec agamy kočinčíské v teráriu

Samec požírající rybu

Terárium je veliké 130 x 130 x 150 cm. Vytápí ho 3 x 25 W žárovky a osvětlení zajišťuje 18 W zářivka. Zdroj UV záření nepoužívám. Vybavení tvoří několik silných větví a umělé rostliny. Bazén na vodu je plastový, velikosti 50 x 50 cm s hloubkou vody 15 cm. Do bazénu se chodí ještěři vyprazdňovat. Po dokončení terária jsem do něj umístil prozatím jen samce. Dvě koupené samice jsem měl v té době v karanténě, jelikož jsem je musel zbavit vnitřních parazitů.

Terárium

Odčervení jsem prováděl přípravkem Caniverm ve třech etapách. První větší dávku jsem dal ihned po přemístění do karantény, další dávkování jsem provedl po 14 dnech. Poslední odčervení následovalo až po 6 měsících. Poté jsem již samice umístil do terária k samci. Agamy začaly žrát hned týden po prvním odčervení.

Páření

Po přemístění k samci jsem pozoroval první páření. Samec ležel na nejvyšší větvi a kýval hlavou na samici, přičemž nafukoval celé tělo a kožní lem pod krkem. Barva byla výrazně zelená. Samice odpovídala také kýváním, ale dala se na útěk. Samec ji pronásledoval, na dně terária ji dohonil a zakousl se jí do krku. Ihned došlo ke spojení. Samice změnila barvu výrazně do hněda. Páření trvalo asi 8 minut. Poté jsem páření pozoroval několik dnů po sobě vždy v dopoledních hodinách.

Samec na kladišti

První snůšky jsem se dočkal až 14.9.2006. V „kladišti“ jsem nalezl 8 poházených neoplodněných vajec. 15.9.2006 snesla samice zbylých 9 oplodněných vajec. Bohužel tato vejce v inkubátoru nevydržela ani měsíc a všechna zplesnivěla. Na další sezónu (2007) jsem agamy připravil mírným „zimním klidem“, kdy jsem zhasl žárovky v teráriu a nechal jen osvit zářivkou v době trvání 8 hodin. Teplota tak klesla na 25-26°C, krmil jsem sporadicky asi 2x týdně. Takto jsem „zimoval“ dva měsíce (leden, únor). Poté jsem vše vrátil k normálnímu chodu jako předtím.

Snůška vajec

V sezóně 2007 jsem páření nepozoroval, ovšem 9.3.2007 samice snesla 6 vajec do připraveného kladiště ( box 50 x 20 x 30 cm naplněný vlhkou rašelinou). Vejce byla velikosti 2,5 - 2,7 cm x 1,4 cm a vážila 3-4 g. Inkuboval jsem na vlhkém Seramisu při teplotě 26,8-27,9 °C. V průběhu inkubace vejce nabírala na svém objemu. Velikost před líhnutím byla 3,4 cm x 2,4 cm. 13.5.2007 jsem zaznamenal orosení jednoho z vajec. Vodu jsem často otíral. Bohužel vejce se rosilo i další den a třetí den se zcela propadlo.

Uhynulé mládě

Ve vejci jsem nalezl mrtvé, plně vyvinuté, mládě. Z tohoto důvodu jsem další vejce při orosení opatrně na špičkách nařízl, což se ukázalo jako skvělé řešení.

Orosené vejce

První živé mládě se vylíhlo 15.5.2007. Další agamky se líhly 16. a 17.5. Mláďata jsou veliká 16 cm, z čehož 4,5 cm připadá na tělo a zbývajících 11,5 na ocas. Váha je 3 – 4 g. Agamky jsou křehké a při manipulaci jsou plaché. Umístil jsem je do terária 60 x 25 x 40 cm. Mnohem lepší by bylo vyšší terárium, ale bohužel jsem k dispozici jiné neměl. Pro jejich velikost ovšem postačuje i toto.

Líhnutí

Zařízení tvoří větve, umělé rostliny a větší nádoba s vodou hlubokou asi 5 cm, raději jsem do bazénu umístil několik kamenů, aby nehrozilo utopení. Vytápím 15 W žárovkou. Rosím 2 x denně. První potravu si agamy vzaly 3-4 den, do té doby trávily své veliké žloutkové vaky, které měly po vylíhnutí.

Ještě vlhké mládě

Krmím drobnými cvrčky a malými šváby. I přes jejich velikost jsou schopny spořádat většího cvrčka. Když mi jeden větší cvrček omylem skočil do terária, agama se na něj vrhla a okamžitě ho ulovila, běhala s ním chvíli jako pes s „klackem“ v tlamě, ale později ho spořádala bez větších problémů. Snášenlivost všech 5 mláďat je perfektní, většinu času tráví společně spánkem či koupelí ve vodě. Růst je rychlý a na pohled znatelný. Pomalu si zvykají i na lidský dotek a jsou mnohem klidnější než po vylíhnutí. 

Mládě s velkým cvrčkem
 

Autor textu: Jaroslav Forejt

Autor fotografií v článku: Jaroslav Forejt

Úvodní fotografie : Pixabay

www.reptilclub.cz

Publikováno:

9.6.2024 19:19

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2024 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist