logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Anální žlázky u psa. Problém, který se dá řešit a můžete mu i předejít

Anální žlázky u psa. Problém, který se dá řešit a můžete mu i předejít
Anální žlázky u psa. Problém, který se dá řešit a můžete mu i předejít

Na první pohled kuriózní „sáňkování u našich chlupáčů může být jedním z neblahých znamení, že za tím stojí něco mnohem většího. Problém, o kterém stále mnoho majitelů psů ani neví, a přitom se s ním trápí až 16 % psí populace. O co přesně jde? O anální žlázky, chcete-li pachové váčky, kterými si hafani značí své teritorium.

Co jsou anální žlázky

Anální žlázky jsou velice důležité. Psi si jimi totiž značí své teritorium. Většinou se vyprazdňují spolu se stolicí, a tak jejich specifický odér na první dobrou ani nepoznáte. Za běžných okolností se o ně nemusíte vůbec starat, jelikož se vyprazdňují průběžně. U některých hafanů se ale může sekret tvořit ve větším množství nebo jsou jejich žlázky uloženy hlouběji, a proto se samovolně z těla nedostanou tak dobře.

Proč se anální žlázky ucpávají?

Jak už jsme si řekli výše, za běžných okolností se žlázky dostanou z těla ven přirozeně, jindy ale pejsci potřebuji naši pomoc.

Co všechno může podpořit hromadění sekretu:

- zácpa
- průjem
- nepravidelná stolice
- nedostatek prostoru k pohybu
- stereotypní prostředí
- špatně zvolená strava

Proč pes sáňkuje?

Sáňkování je nejčastější signál ucpaných žlázek. Samozřejmě, když to pejsek udělá občas, nemusíte hned zvedat telefon a volat veterináři, sáňkuje-li však opakovaně, měl by být vyšetřen veterinářem.

Další signály ucpaných žlázek:

- nadměrné lízání řitního otvoru
- kňukání či jiná vokalizace během vyprazdňování
- vykusování u kořene ocasu, hrudníku či tlapek
- kožní problémy v oblasti beder

Jak se anální žlázky léčí?

Jakmile máte podezření, že se váš chlupáč potýká s ucpanými análními žlázkami, zavolejte svému veterináři a objednejte se na vyšetření.
Pokud je problém v začátku, pravděpodobně bude stačit kanálky pouze vyčistit a hafan si bude zase skotačit bez problémů. Občas vám může doktor předepsat i sedavou léčbu nebo třeba léky na bolest.

větších plemen je dost možné, že budete návštěvu veterináře opakovat, ale pokud se zaměříte na prevenci, měl by se problém dlouhodobě vyřešit i u vás. 

Nikdy nemačkejte váčky sami

Určitě by vás mohlo napadnout, že problém se žlázkami vyřešíte doma. Na internetu najdete i řadu návodů, jak postupovat. My vás od tohoto nápadu ale odradíme.

Při neadekvátním vymačkávání se může u hafanů vytvořit zánět kolem vývodu. Tento zánět pak vede k abscesům a celkovému zkomplikování problému. 

Proto nechte tuto činnost na zkušeném doktorovi, který přesně ví, co dělá a pejskovi zbytečně neublíží.

Jak předejít problému s análními žlázkami?

Základ zdravých análních žlázek tkví v optimální tělesné kondici. Nadváha a nedostatek pohybu vedou ke snížené pohyblivosti a špatnému vyprazdňování. Proto dbejte na pravidelné procházky, které by měly být minimálně 30 minut několikrát denně.

Hlídejte rovněž stav psí stolice. Je-li příliš tekutá nebo naopak tuhá, může způsobit celou řadu problémů. Pomoci může v takových případech optimalizování vlákniny ve stravě, například díky psyllia či zeleniny bohaté právě na tuto surovinu.

Problémy žlázek může způsobit i špatně zvolená strava. Má-li pes problémy s alergiemi a potravní hypersenzitivitou, může to jako vedlejší produkt ovlivnit i činnost těchto žlázek. V takovém případě pomůže změna na holistické a hypoalergenní krmení.
 

Autor textu : Lilian Prášková

Fotografie: AdobeStock

Zdroj:

https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/pet-health-hub/conditions/blocked-anal-glands-in-dogs
https://www.akc.org/expert-advice/vets-corner/anal-gland-disease-in-dogs/
https://www.glandex.com/pages/anal-gland-information 

Publikováno:

28.7.2024 20:51

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist