Vodní rostliny, kameny a naplavené dřevo. Z těchto pár základních ingrediencí dokážou aquascapeři vytvořit nádherné podvodní scenérie. A my jsme vyzpovídali jednoho z těch nejlepších – Luise Cardosu.
Většina lidí si pořizuje akvária, aby v nich mohla chovat vodní živočichy. Aquascapeři si pořizují akvária, aby v nich mohli vytvářet podvodní krajiny. Ryby jsou pro ně sice také důležité, prim však hrají rostliny a kameny, protože ty se přece jen o něco lépe aranžují.
Od 30. let 20. století, kdy aquascaping začal nabývat na popularitě, vzniklo několik stylů, které se odlišují použitým materiálem, množstvím a druhy rostlin a důrazem na přírodní vzhled. Zatímco třeba diorámata působí spíše fantaskním dojmem, „jungle“ styl sází na přirozený vzhled, např. se nestříhají rostliny. Na prvním místě však v aquascapingu zůstávají kreativita a fungující ekosystém.
Domácí galerie aquascapingu Luise Cardosy
Na soutěžích se kromě uměleckého dojmu hodnotí právě biologická kritéria, jako je zdraví ryb a rostlin a kvalita vody. To všechno musí brát v potaz i portugalský aquascaper Luis Cardoso a že mu to jde opravdu skvěle, dokazují jeho umístění na předních příčkách mezinárodních soutěží, mimo jiné v EAPLC (European Aquatic Plants Layout Contest) či IAPLC (The International Aquatic Plants Layout Contest). A přestože v letošním ročníku IAPLC skončil Cardoso až na 159. místě, polevit rozhodně neplánuje.
Už od dětství mě fascinoval podmořský život a všechny jeho barvy, tvary, formy… Když jsem dokončil školu a koupil si vlastní dům, rozhodl jsem se, že si pořídím akvárium. Začal jsem malým akváriem s různými kameny a rostlinami. Pak jsem začal sledovat pár lidí a má fascinace aquascapingem rostla. Začal jsem se více zajímat o tento koníček a hlavně soutěže v aquascapingu.
Aquascaping s názvem Zapadlé lesy
Mým prvním pokusem o opravdový aquascaping bylo 60cm akvárium s několika kameny, které jsem nasbíral v přírodě, a povětšinou zelenými rostlinami. Docela mi to šlo a hodně jsem se toho naučil.
Vždycky hledám v přírodě a na internetu obrázky související se scénou, kterou chci vytvořit. Inspiraci můžeme samozřejmě čerpat i z našich předchozích děl, ty jsou dobrým zdrojem poznání.
Aquascaping s názvem Transcedentální pasáž
Můj oblíbený způsob je, že si nejprve vyberu hardscape (neživé prvky - kameny, kořeny) a pak dostávám nápady, co s ním dělat dál. Původní plán jde většinou stranou a přijde improvizace.
Ano, mám. Pokud dokážete věci optimalizovat, údržba nebude vyžadovat velké úsilí. Samozřejmě si na to v týdnu budete muset vyhradit trochu volného času, ale to už je otázka plánování a vašeho zápalu pro věc.
Zvířata hrají v uspořádání akvária důležitou roli. Vždycky se snažím sehnat správné ryby ve správném počtu. Vím, že díky množství rostlin, vyšší filtraci, pěkným úkrytům a volnému prostoru pro plavání jim má akvária poskytují dobré podmínky a věřím, že jsou v nich spokojené.
Ano, chtěl bych mít hezký obchod s galerií. Realizace tak náročného projektu ale není snadná.
Soutěz v aquascapingu CIAC2024, Aquascaping pod názvem Klidné místo, 33. místo ve světovém žebříčku
Myslím si, že aquascaping se vyvíjí do fáze více zaměřené na podvodní prvky a přirozenost. V současnosti vidím u aquascaperů větší snahu o ztvárnění přirozenějších scén namísto diorámat. Tenhle koníček je ale hlavně o kreativitě, takže stále přichází něco nového.
Soutěz v aquascapingu RFLAC2023, Aquascaping pod názvem Zapadlé lesy, 4. místo
Začít jednoduše a pak se zvolna posouvat dál zkoušením složitějších věcí. Mnoho lidí si na začátku stanoví až příliš ambiciózní cíle a pak to vzdají. Nejprve je třeba získat znalosti a zkušenosti. Ty získáte jedině praxí, vytvářením scenérií a jejich následnou údržbou a odstraňováním problémů a chyb. Dále bych doporučil učit se z dřívějších prací a zpětné vazby k nim, protože ty jsou vždy dobrým zdrojem inspirace a znalostí. Často si je prohlížejte a studujte je.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Facebook Luise Cardosy
Publikováno:
6.11.2024 19:58
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.