Mnozí z Vás se již s touto kategorií sportovního chovatelství setkali na některé z výstav exotického ptactva. Možná to pro Vás bylo první setkání. Ovšem „barevná andulka“ je tady s námi už zhruba 14 let.
Od roku 2009 se u nás i ve světě začíná barevná andulka vystavovat. Tato kategorie sportovního chovatelství vzniká v Itálii, byla oficiálně uznána C.O.M a přijata WBO (Mezinárodní „andulkářská“ organizace). Vznikla jako protějšek k postavové andulce, u nás známé jako výstavní andulka.
Další důvod vzniku byl, že značné množství barevných mutací se nemohly u postavových andulek prosadit – např. helicopter, antracit, blackface, blackwings, tzv. „duhové andulky“ atd. Těmto a jiným mutacím hrozil zánik nebo minimálně stagnace. Velmi brzy vznikl i český standard. Jedná se v kategorii standardů papoušků v ČR o ojedinělý počin. Kdo má hlubší zájem: Standard barevné andulky (ČSCH) z roku 2012
Barevná andulka je typově velmi podobná „přírodním“ andulkám.
Chov andulek je obecně známý a v knihách nebo na internetu snadno dohledatelný.
Pozastavil bych se pouze u výživy andulek. Bývá velmi často podceňována, hlavně proto, že andulka je opravdu odolná a dokáže vydržet ve velmi skromných podmínkách. Ovšem v chovu barevných andulek je jejich výživa velmi důležitá a je podstatná pro kvalitní odchovy.
Míchám si směs vlastní. Asi není možné doporučit jednu směs. Každý chovatel si míchá zrniny podle svého uvážení. U mne je základem a většinovou položkou proso, dále pak oves a lesknice. Směs zrní míchám v tomto poměru: 7 dílů prosa, 2 díly ovsa, 1 díl lesknice.
Patří mezi základní zrniny. K dostání je několik odrůd-žluté, zelené, červené, bílé... Na barvě nezáleží, protože obsah látek je prakticky stejný. Obsah látek v prosu se blíží ideální hranici poměru bílkovin, tuků a sacharidů.
Obsahuje hodnotné bílkoviny, má vyšší obsah tuku než ostatní obiloviny. U ovsa používám žlutý pluchatý. Trvalo nějaký čas, něž se ho moji ptáci naučili konzumovat. Po čase jim to nečinilo žádný problém. Většinou chovatelé používají oves nahý. Ale podle mého soudu se ptáci loupáním pluchatého ovsa zabaví a je jim přirozené loupat pluchy ze zrnin.
Pěstuje se v teplejších oblastech, je velice výživná a pro ptáky dobře stravitelná. Má pozitivní vliv na krevní oběh. Obsahuje pouze 1% tuku.
Příprava začíná několik týdnů před sezónou. V přírodě hnízdí v době bujné vegetace, kdy je dostatek potravy a dozrávají semena trav. S blížící se dobou hnízdění začínám postupně zvyšovat pestrost potravy. Nakličuji oves, 1x týdně vaječná míchanice a dle možnosti zelené krmení – pampeliška, ptačinec žabinec a hlavně používám mangold. U nás pořád málo známá zelenina podobná špenátu nebo salátu.
V období hnízdění podávám sušenou vaječnou míchanici každý den. Základ tvoří strouhaná mrkev a sušená vaječná směs. Přimíchávám vitamínové přípravky (Roboran, Nutri Mix, Plastin), strouhanku, drcené skořápky. Vznikne sypká, kyprá výživná směs, která nesmí lepit. Občas přimíchávám ovesné vločky.
Mimo chovnou sezónu podávám nejméně pestré krmení. Předkládám suché zrní a samozřejmě čerstvou vodu. Pro zpestření jídelníčku a pro obsah přírodních látek, dávám občas zeleninu a jednou za dva týdny mrkvovou míchanici (strouhaná mrkev, strouhanka, piškoty, Roboran) a čerstvé větve ovocných stromů na okus. Přístup k písku a sépiovým kostem je v mém chovu stálý.
- V roce 2013 (15. - 17. 11.) jsou tyto andulky poprvé vystaveny na propagační výstavě exotického ptactva v Českých Budějovicích.
- V roce 2014 výstava Exota Olomouc 2014, jednalo se o první předvedení těchto barevných andulek na této výstavě v její historii.
- V roce 2015 výstava Exotika 2015, poprvé vystaveny a hned vítězství v kategorii malí papoušci (MVDr. Pavel Doubek jeden z prvních chovatelů barevných andulek u nás).
- V roce 2017 poprvé na speciální výstavě andulek KCHA Praha
V cílevědomém chovu barevných andulek je rozhodující výběr chovných jedinců. Představa, že navštívím první burzu a tam lehce seženu chovné jedince, je mylná. Takových andulek je přece spousta… Ušetřím Vás zklamání. Bohužel u nás je tento typ andulky takřka nesehnatelný. A jaký je důvod?
Po celou dobu se naši chovatelé domnívali, že čím větší andulka, tím lepší a samozřejmě dražší. Andulky přírodního typu jsou přece ty do výkupu, že? A tak se křížilo, chaoticky a hlavně se chovatelé orientovali na množství. Proto dnes máme v ČR spoustu andulek obyčejných, které se více blíží postavovým andulkám.
- hrdelní znaky v počtu 6, s krajními, překrytými lícní skvrnou tvořící pravidelný oblouk
- pozor na pigmentové skvrny na čele nebo na temeni hlavy (jedná se o hrubou vadu)
- věnujte pozornost velikosti těla 17–19 cm.
- barva má být intenzivní bez tmavých i světlých skvrn u základních barev
- albino a lutino bez nežádoucích nádechů a u lutin pozor na žluté letky, bývá považováno za chybu
Od roku 2016 vystavuji barevné andulky a snažím se navštívit hodně výstav v ČR. Barevných andulek se začíná vystavovat více. Pořadatelé okresních výstav začali tuto kategorii vyhlašovat. Pro zájemce o chov těchto papoušků je nezbytné navštívit výstavy a podívat se, jak vypadají ve výstavní kleci a dostat do „oka“ typ. V tomto musí být chovatel nekompromisní. Z takzvaných „normálních andulek“ barevná výstavní andulka nikdy nebude.
Pro zajímavost uvedu několik výstav, kterých jsem se letos zúčastnil. Jedná se o bodované výstavy v ČR 2023:
Slatina u Vysokého Mýta – „Slatinská andulka“ (2. - 3.9.2023)
Strančiče – „Strančická andulka“ (9. – 10.9.2023)
Speciální výstava KCHA – Praha (16. – 17.9.2023)
Třebechovice pod Orebem – bodovaná výstava exotického ptactva (23. – 24.9.2023)
Exota Olomouc – Mistrovství ČR bodovaného ptactva (13. – 15.10.2023)
Blatná – bodovaná výstava exotického ptactva (21. – 22.10.2023)
Exotika – Mistrovství KPEP bodovaného ptactva v Lysé nad Labem (25. – 29.10.2023)
Celostátní výstava Chovatel – Lysá nad Labem (17. – 18.11.2023)
Možná nejtěžší je se rozhodnout co budu chovat a hlavně proč. Chovat andulky barevné je věc osobního vkusu a preferencí. Kdo má rád přírodní typ andulky, má rád přirozené odchovy ve skupině, klidně ve voliéře. Pokud nechci konkrétní mutaci je společný chov barevných andulek možný. Zpočátku doporučuji vybrat jednu maximálně dvě mutace, kterým se v chovu budu věnovat.
Osobně jsem měl strach z tréninku těchto andulek na bodované výstavy. Moje obavy plynuly z jejich chování ve voliéře. Jsou to velmi dobří letci a celkově jsou velmi aktivní. Z jejich zvykání na malý prostor bodovací klece jsem měl obavy. Ovšem nebyly na místě. Jejich aklimatizace byla zcela bez problémů. Pokud je v tomto srovnám s jinými papoušky, tak barevné andulky jsou mnohem klidnější a lépe si na bodovací klec zvyknou.
Barevné andulky se vystavují a potrvá ještě nějaký čas, než se dostanou do chovatelského povědomí. Určitě na takovém chovu nezbohatnete, ale odmění vás jinak. Možná Váš chov andulek začne mít smysl, začne vás bavit a o to jde v chovu především. Měl by Vás v prvé řadě naplňovat.
Autor textu: Mgr. Karel Novák
člen výboru Českého klubu chovatelů agapornisů CZAC
člen klubu chovatelů andulek KCHA
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
1.1.2024 18:48
1 hlas
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.