logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Bojovnice pestrá si podmanila akvaristy

Bojovnice pestrá si podmanila akvaristy
Bojovnice pestrá si podmanila akvaristyBojovnice pestrá si podmanila akvaristyBojovnice pestrá si podmanila akvaristyBojovnice pestrá si podmanila akvaristy

Bojovnice pestrá (Betta splendens) neboli Betta bojovnice patří mezi nejkrásnější, nejčastěji chované a také nejagresivnější sladkovodní ryby. Takže pokud hledáte atraktivní a zároveň odolnou rybku pro začátečníky, právě jste ji našli.

Ze 76 druhů rodu Betta si jenom jeden podmanil akvaristy po celém světě. Bojovnice pestrá byla poprvé domestikována již před 1 000 lety v Thajsku, kde si lidé všimli její bojovné nálady, kterou se rozhodli využít v hazardních zápasech podobných kohoutím zápasům. Díky křížení, které mělo u ryb zvyšovat agresivitu, aby byly zápasy zajímavější, začaly vznikat i nové barevné morfy. Druh, jenž zaujal svou pestrobarevností, se totiž ve volné přírodě vyskytuje ve fádní zelené, hnědé a šedé barvě. 

Dnes už bojovnici pestrou najdeme po celém světě a to i tam, kde by být neměla. Neukáznění chovatelé ji totiž tu a tam vypustí do přírody a odolná Betta nemá s kolonizací nových prostředí problém. Do Čech se prý poprvé podívala v roce 1897, kdy ji měl dovézt cestovatel a fotograf Enrique Stanko Vráz. 

Díky svým relativně malým nárokům na prostředí se Betta hodí i pro začínající chovatele. Odolnost si vypěstovala ve své domovině, kde obývá mělké vodní plochy s bohatou vegetací, včetně bažin, záplavových oblastí a rýžových polí. Kombinace mělké vody a vysokých teplot vede k rychlému odpařování plynů a následnému nedostatku kyslíku. U bojovnice se proto vyvinul plicní labyrintový orgán, který jí umožňuje dýchat přímo ze vzduchu.

Tolerance k nízké hladině kyslíku a špinavé vodě ovšem neznamená, že byste měli její chov brát na lehkou váhu. Betta si zaslouží důstojný život ve vhodných podmínkách.

Výběr akvária a osazenstva 

Pro chov bojovnice budete samozřejmě potřebovat akvárium. To by mělo mít objem okolo 20 a více litrů a víko, které rybě zabrání vyskočit ven. Mezi víkem a vodní hladinou musí být mezera, aby se Betta mohla občas nadechnout kyslíku ze vzduchu. Co se týče počtu bojovnic v jedné nádrži, nejjistější je chovat pouze jednoho jedince. Obzvláště samci jsou silně teritoriální a útočí na sebe. Můžete zkusit dát dohromady jednoho samce a více samic, ovšem pouze v případě, že máte hustě zarostlé velké akvárium (pro 4 ryby 100 l). 

I v nádrži s jedním jedincem by však neměly chybět rostliny, mezi vhodné druhy patří Anubiasy, Bucephalandry, Cryptocoryny, Hygrophily, Microsoria nebo Vallisnerie. K bojovnicím můžete přidat klidné a mírumilovné ryby stejné velikosti s krátkými ploutvemi, aby je nemohly okusovat, např. čichavce, kardinálky, krunýřovce, neonky, pancéřníčky nebo tetry. 

Betty dávají přednost vodě s pH mezi 6,8 a 7,5, teplotou v rozmezí 24 a 29 °C a nízkým průtokem, k čemuž se vám bude hodit nastavitelný filtr. Jako u všech akvarijních rybiček udržujte i v akváriu bojovnice čistotu. Každý týden vyměňte zhruba ? vody a odkalte dno pomocí odkalovače. 

Jaké krmivo je vhobé pro Betty

Betta je od přírody masožravá, živí se zooplanktonem, malými korýši a larvami vodního hmyzu. Z tohoto důvodu potřebují i chovné ryby živočišnou stravu. Ke 2–3 granulkám přidávejte mražené krmivo (např. černé komáří larvy, patentky, dafnie) a jako zpestření živé patentky či koretry.

Potravu podávejte 1–2krát denně, pouze v takovém množství, které Betta spořádá do 3 minut. Bojovnici snadno překrmíte, proto kontrolujte, zda se jí bříško nenadýmá potravou, jinak by mohla trpět zácpou a dalšími zdravotními problémy. 

Rozmnožování a péče o potěr 

Odchov bojovnic pestrých je poměrně snadný a divácky atraktivní. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví na hladině vody pěnové hnízdo a následně se tancem snaží upoutat pozornost samičky a nalákat ji k hnízdu, kde dojde k výtěru. Po tření sameček sesbírá vajíčka, která klesla ke dnu, a umístí je zpět do pěnového hnízda. Jelikož má samička tendenci jikry pojídat, může ji sameček, který má jikry na starost, zabít. Proto po výtěru samičku z nádrže odlovte.    

Inkubace vajíček trvá 24–36 hodin, po kterých se vylíhne potěr. Ten zůstává v hnízdě další 2–3 dny a vstřebává svůj žloutkový váček. Až se mu to povede a rozplave se, odlovte i samce. Potěr krmte planktonem (např. artémiemi, vířníky, nálevníky) a prachovou potravou.

V prvních dnech života je potěr zcela závislý na svých žábrách, jelikož labyrintový orgán, který jim umožňuje dýchat atmosférický kyslík, se vyvíjí až ve věku 3–6 týdnů, do té doby se doporučuje vodu mírně vzduchovat. Ve stáří 2–3 měsíce odlovte dominantní samce. Pohlavní dospělosti dosahuje bojovnice ve věku 4–5 měsíců, dožít se může 3–5 let.

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Adobe Stock

Zdroje: RSPCA Queensland, Aquarium co-op, Aqueon,  Rybicky.net

Publikováno:

31.10.2024 18:41

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist