logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Chov sklípkanů: Jak zařídit, aby se u vás cítili jako doma

Chov sklípkanů: Jak zařídit, aby se u vás cítili jako doma
Chov sklípkanů: Jak zařídit, aby se u vás cítili jako doma

Sklípkana již máme vybraného a nyní nás čeká příprava prostředí, hledání vhodné potravy, svlékání (pavouka, ne vás) a případné rozmnožování.

V minulém článku o chovu sklípkanů jsme se věnovali kritériím při výběru vhodného druhu a nakonec jsme si uvedli několik zástupců vhodných pro

začátečníky. Také dnes budou našimi hlavními hrdiny sklípkani. Uvedeme si obecné informace o přípravě ubytování a samotném chovu. Nezapomeňte však podmínky přizpůsobit na míru vámi zvolenému druhu.

Kde bude sklípkan bydlet?

Než si sklípkana donesete domů, musíte mu připravit ubytování. Sklípkani žijí ve volné přírodě v norách nebo jiných malých uzavřených prostorách. Proto se nebudou cítit dobře v příliš velkém teráriu, kde se navíc může nesnědená živá potrava schovat a později pavouka během svlékání zranit.

Pravidlem je, že prostor by měl být dvakrát až třikrát větší než rozpětí nohou sklípkana, a to jak na šířku, tak na délku.  Pro stromového sklípkana budete potřebovat terárium vyšší, pro zemní a podzemní druhy nižší (ne více než rozpětí nohou) s větší plochou základny. Abychom si uvedli i nějaká konkrétní čísla, středně velký sklípkan by měl mít ubikaci o minimálních rozměrech 25 × 15 × 15 cm. 

Dno nádrže by měla pokrývat vrstva substrátu 5cm, u podzemních sklípkanů až 15cm. Substrátem může být rašelinový mech nebo kokosové vlákno. Jako úkryt skvěle poslouží korková kůra nebo duté klády. Druhům trávícím čas na stromech nezapomeňte přidat větvičky. Dekorace raději pořiďte v obchodě, ty z venku by mohly být útočištěm škůdců nebo masožravého hmyzu, případně obsahovat pesticidy či hnojiva.

Jakou udržovat teplotu a vlhkost?

Většině druhů vhodných pro začátečníky vyhovuje teplota 21-24 °C, kterou by v našich končinách neměl být problém udržet. V případě potřeby využijte topnou podložku.

Vlhkost by neměla být nižší než 50-60 %. Při nižší vlhkosti může mít váš pavouk problémy se svlékáním. Optimální vlhkost udržujte zvlhčováním substrátu, a to nejlépe jeho spodní vrstvy. Případně můžete mít na jednom konci ubikace mírně vlhký roh - obvykle tam, kde je miska na vodu.

Odpařování této vody zajistí potřebnou vlhkost.

Čím sklípkana krmit?

Obydlí je sice důležité, ale ještě důležitější je potrava. Sklípkani nepotřebují jíst každý den, mladým pavoukům stačí podávat potravu každých 4-7 dní, větším i jednou za 14 dní. Musíte se zkrátka se svým mazlíčkem domluvit, jak velký má apetit a jestli by si dal raději cvrčka, saranče nebo moučného červa.

Kořist, kterou sklípkana krmíte, by měla být o něco menší než samotný pavouk. Malé pavoučky lze krmit velkými mšicemi nebo čerstvě vylíhlými cvrčky. Jak pavouk roste, zvětšuje se i velikost kořisti, kterou může jíst. 

Životně důležitá je pro sklípkany voda. Malá nádoba, například víčko od sklenice na kávu naplněné do poloviny vodou, uhasí žízeň a pomůže udržet vlhkost. Malým pavoučkům postačí voda z rosení.

Jak sklípkany rozmnožit? 

Pokud se rozhodnete chovat více než jednoho sklípkana, můžete se časem pokusit o jejich rozmnožení. Vaším prvním úkolem bude dát samce do samičího výběhu. Před pářením je ale nezapomeňte nakrmit, aby náhodou nedostali chuť jeden na druhého. Po páření samce dejte zpátky do jeho ubytování.

Počítejte však s tím, že i když samec nebude během kopulace sežrán, přežije po rozmnožování maximálně rok. Samička po nějaké době upřede speciální síť na vajíčka, kterou u podzemních druhů najdete v noře. 

Pro vylíhlé pavouky si připravte spoustu malých nádob, např. plastových kelímků, s malými otvory na dýchání, a zásobu potravy, např. malých cvrčků. Kromě menšího ubytování potřebují malí sklípkani stejné podmínky k životu jako dospělci. Vlhkost udržujte rosením.

Když se sklípkan svléká 

Sklípkani jsou bezobratlí živočichové, kteří ke svému růstu potřebují shodit celý exoskelet. U mladých pavoučků může ke svlékání docházet až jednou za měsíc, u dospělých jedinců jednou za rok až dva. Před svlékáním, někdy i několik týdnů předem, sklípkani přestávají žrát, a některé druhy “ztmavnou”.  

Pokud budete mít pocit, že nastává čas svlékání, odstraňte nesnědenou potravu a pohlídejte správnou teplotu a vlhkost, kterou můžete i mírně zvýšit. Sklípkana nechte nerušeně ležet, v žádném případě se ho nedotýkejte ani s ním nemanipulujte. Jestliže si pavouk během svlékání lehne na záda, nelekejte se, je to úplně normální.

Jakmile je proces dokončen, bledě zbarvený sklípkan bude odpočívat a stráví zhruba týden s nataženýma nohama, které mezitím trochu povyrostou. Po týdnu až dvou nový exoskelet ztvrdne a váš pavoučí kamarád se vrátí k běžnému životu. 

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Adobe Stock

Zdroje: Earth life, Amateur Entomologists' Society, Exotic Pets, Tarantulas

Publikováno:

16.2.2025 14:06

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist