Baví vás sledovat hrající si veverky na stromech? A co si nějaké pořídit domů? Jelikož naše veverky obecné jsou chráněné, budete muset vybírat mezi zahraničními druhy. Nabízí se třeba čikarí červený, jen se připravte na to, že jde pořád o divoké zvíře.
Jak už napovídá svým jménem, čikarí červený (Tamiasciurus hudsonicus) má načervenalou srst s bílým podbřiškem. Patří mezi nejmenší veverky – dosahuje délky 28–35 cm (z toho 10–15 cm tvoří ocas) a hmotnosti 200–250 gramů. Vyskytuje se v jehličnatých lesích na území Spojených států amerických a Kanady.
Živí se převážně semeny jehličnanů, jehličím, houbami a někdy i živočišnou stravou, hmyzem a ptačími vejci. Samice jsou v říji pouze jeden den a samci tak nemají času nazbyt. Námluvy mají podobu honičky, ve které se snaží dostihnout svoji vyvolenou. Ani to, že ji doběhnou, z nich však nedělá automaticky otce. Jednak mohou být samice čikarí vybíravé, jednak se páří s 4–16 samci. Březost trvá 31–35 dní a samice obvykle vyvedou jeden vrh o 3–4 mláďatech ročně.
Čikarí je asociál s teritoriem o velikosti 2–5 km2 a většina interakcí probíhá během páření nebo mezi matkami a mláďaty, vyjma těchto situací je vetřelec z cizího území bez milosti vyhnán. Ani život se s tímto severoamerickým hlodavcem nemazlí. První rok přežije pouze 22 % jedinců, při vhodných podmínkách se přitom mohou dožít až 8 let.
Veverky jsou divoká zvířata bez potřeby vyhledávat lidský kontakt. Pokud si tedy čikarího pořizujete s vidinou roztomilého mazlíka, budete pravděpodobně zklamaní.
Někteří chovatelé jej dokáží naučit chodit na záchod a navyknout na pohlazení, vyžaduje to však spoustu trpělivosti. Nejlépe funguje metoda “odměňování”. Pokud čikarí spontánně udělá něco “dobrého”, pochvalte ho a nabídněte mu pamlsek. Naopak trestání a nadávání ničemu nepomůže. Koneckonců, veverka se jen chová podle toho, co se její druh během evoluce naučil.
Ačkoliv je čikarí ve volné přírodě samotář, chovat ho můžete ve smíšených dvojicích i v triu ve složení 2 samice a samec. Klec o rozměrech minimálně 3 x 3 x 3 metry můžete umístit do vnitřních prostor, pokud se vám někam vejde, nebo ještě lépe ven. Při venkovním chovu však počítejte s tím, že vám na zimu veverky možná upadnou do zimního spánku. Naopak v létě se rády opalují na sluníčku.
Jde o velmi aktivní, až hyperaktivní tvory, kteří kromě prostoru potřebují i zábavu v podobě větví, žebříků a cvičících koleček. Neutrácejte za dřevěné výrobky, ty kvůli čikarího potřebě všechno ohryzávat dlouho nevydrží. Vyvýšené platformy, případně závěsné košíčky poskytnou ideální místo na krmení, odpočinek a stavbu hnízd. Jako substrát, do kterého si veverky budou moc zahrabávat jídlo a poslouží jim i jako stavební materiál, se hodí dřevěné štěpky, malé kamínky, písek nebo listí.
Krmení by mělo odrážet přirozenou stravu čikarího. Hlavní složku jídelníčku by měly tvořit semena a ořechy, jako jsou slunečnicová a dýňová semínka, lískové, vlašské a piniové oříšky. K tomu přidávejte ovoce a zeleninu, jako jsou jablka, hrušky, bobule a mrkev, a také šišky, bukvice a žaludy. Arašídy, které mají vysoký obsah fosforu a nízký obsah vápníku a mohou vést k metabolickým problémům, podávejte pouze v malém množství.
Jelikož hledání potravy v přírodě obnáší spoustu běhání, mělo by i krmení v domácím chovu podporovat mentální a fyzickou aktivitu veverek. Rozmístěte proto potravu různě po výběhu nebo zavěste na větve. Hlodavcům poskytněte také zdroj vápníku, např. v podobě sépiových kostí, a během období rozmnožování zvyšte přísun bílkovin, třeba přidáním vařených vajec.
Čikarí potřebuje neustálý přístup k čerstvé vodě. Nejlepší jsou snadno omyvatelné nádoby z nerezové oceli nebo keramiky, případně pet lahve s pitnou vodou. Při venkovním chovu v zimních měsících podávejte čerstvou vodu dvakrát denně, aby nezamrzla.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Adobe Stock
Zdroje: Captive Red Squirrel Management: National Recommendations & Guidance, WebMD, Animal Diversity Web
Publikováno:
30.6.2024 14:14
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.