logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Kdy dekovat koně a jak vybrat správnou deku

Kdy dekovat koně a jak vybrat správnou deku
Kdy dekovat koně a jak vybrat správnou deku

Dekování koní je každoročně velké podzimní téma, které řeší většina majitelů. Jedni si nedovedou představit, že by svého koně nechali v zimě venku bez ochrany před nepřízní počasí, druzí zase dekování zavrhují a spoléhají se na přirozenou schopnost koně odolat i špatným klimatickým podmínkám bez úhony. Jak už to bývá, pravda je někde uprostřed a do správného rozhodnutí vstupuje celá řada faktorů…

Koně jsou od přírody schopni se velmi dobře vyrovnat se střídáním teplot v průběhu roku, jaké zažívají u nás v mírném podnebném pásu. Komfortní teplotní rozmezí se u zdravého koně pohybuje od 15 °C (některé zdroje uvádí i 25 °C) až do -5 °C. U našich domestikovaných svěřenců je však třeba brát v potaz i to, jestli se před zimou zvládnou vybavit pořádným kožichem a případně i nějakou zásobou tuku, jestli je netrápí nějaké zdravotní omezení, vysoký věk, špatná krmitelnost atd. A v neposlední řadě tu máme i koně, kteří jsou z praktických důvodů částečně nebo zcela oholení. Případů, kdy je na místě koně v zimě oblékat do vhodné deky, je prostě celá řada.
Jakou deku pro koně vybrat nejlépe prozradí samotný kůň, ale vodítkem vám může být i tabulka, která uvádí doporučené zateplení (gramáž deky) podle venkovních teplot u oholených a neoholených koní.

Dekování sportovních koní

Pokud koně čeká v průběhu zimy významná tréninková zátěž nebo soutěže, je pochopitelné, že hustá zimní srst není úplně ideální. Kůň se pod ní rychle zapotí (může docházet i k přehřívání) a po práci zase velice dlouho schne, takže může snadno prochladnout. Odpůrci stříhání mohou zmírnit intenzitu tréninků a po práci koně poctivě věchtovat slámou a vystřídat na něm několik odpocovacích dek, většina jezdců ale raději zvolí oholení srsti.

S dekováním koní, u kterých není žádoucí růst husté zimní srsti, se začíná už zkraje podzimu. Jde-li o sportovní koně, kteří jsou ustájeni v boxech a chodí do výběhu jen na omezený čas, potřebují při takovém střídání podmínek ochranu před chladem, deštěm a větrem. Začíná se s nezateplenými nebo fleecem podšitými pláštěnkami už při teplotách okolo 15 °C, je-li sychravo.

Jakmile se teploty pohybují pod 10 °C, můžete sáhnout po lehce zateplené dece s gramáží do 150 g, okolo bodu mrazu se postupně přechází na střední zateplení s gramáží 200 - 300 g (případně deky s linerem). Udeří-li silnější mrazy s teplotami pod -10 °C, sahá se po dekách s gramáží i přes 400 g, případně je možné deky vrstvit. 

S podzimním poklesem teplot dostávají oholení koně samozřejmě i stájové deky odpovídající gramáže v závislosti na vnitřní teplotě ve stáji. U koní ve venkovním ustájení sice není deka v tuto roční dobu obvykle nutná, ale v některých případech dokáže zbrzdit růst zimní srsti natolik, že nakonec ani není potřeba koně holit.

Dekování starých a citlivých koní

Péče o koňské seniory, nemocné a citlivé koně ve venkovním ustájení má svá specifika. Často jsou tito koně hůře krmitelní (problémy se zuby, citlivé trávení, méně výkonný metabolismus), s minimem podkožního tuku, nemají žádné velké energetické rezervy a v důsledku slabé imunity jsou náchylnější na onemocnění. Jakýkoliv zdravotní problém přitom může u takových koní znamenat poslední příslovečný “hřebíček do rakve”, a proto je na místě je chránit před nepříznivými výkyvy počasí.

U této kategorie není růst zimní srsti nežádoucí, ba naopak - dokáže poskytnout přirozenou ochranu v přechodném období, a mnohdy jim pak stačí jen lehká nepromokavá deka po celou zimu. Potřebují ale ochranu před deštěm a sněžením, protože je-li kvalita srsti horší, nedokáže efektivně udržet koně v suchu (voda po ní nestéká, ale promáčí ji). Kromě toho mokrá srst tvoří slepené pramínky a ztrácí tak své tepelně-izolační vlastnosti, což je ve spojení se studeným větrem dost nepříjemné i pro zdravé mladé koně, natožpak pro starší a citlivá zvířata.

Jelikož u koňských seniorů nechcete zabraňovat růstu srsti, přizpůsobí se začátek dekování vždy individuálním potřebám koně. Mnohdy stačí dát deku poprvé až v listopadu nebo dokonce prosinci, kdy se teploty pohybují kolem nuly a zároveň přijdou srážky. Pak už je vhodné nechat koně zadekované až do jarního oteplení (případně deku sundat jen přes den a při opravdu hezkém a teplém počasí).

Výběr správné deky je také velmi individuální. Zatímco některým koním postačí jen lehce zateplená deka, která je ochrání před promoknutím a větrem, jiní potřebují stejnou péči, jako kompletně oholený sportovní kůň.

Jak poznat, že je koni zima

Rozeznat projevy zimy u koně by měl umět každý chovatel a jezdec. Naštěstí jsou velmi podobné, jako u lidí (koneckonců jsme také teplokrevní savci).
Mírný teplotní diskomfort rozeznáte nejlépe podle celkového výrazu koně. Kůň stojí podobně, jako při odpočinku - s mírně skloněnou hlavou, ušima lehce dozadu, s “nepřítomným výrazem”. Tento postoj ale doprovází stažený ocas, celková ztuhlost a často i zadní nohy podkročené více pod tělo (zejména za deště).

Když už je koni opravdu zima, změní se nejprve způsob dýchání. Dech je pomalejší a při výdechu je zřetelné funění, které je způsobeno ztuhlými svaly. V další fázi už nastupuje svalový třes, kterým se tělo koně snaží aktivně zahřát a spaluje velké množství energie. Zdravý kůň v dobré kondici a s kvalitní zimní srstí by se ani za toho nejhoršího počasí neměl nikdy třást jako osika! Pokud má neomezený přístup k senu a přesto se nedokáže zahřát, rozhodně je na místě buď ho před počasím schovat pod střechu, nebo pod deku.

Nezapomínejte také na to, že i když je koni celkově teplo, stále mu mohou bolestivě prochladnout záda. Zkušenější chovatel pozná bolestivost a ztuhlost ve hřbetě jednoduchým citlivým prohmatáním, pro ty méně zkušené se hodí konzultovat reakce koně s fyzioterapeutem nebo jiným odborníkem na pohybovou soustavu koně. Pokud zjistíte, že má váš kůň citlivý hřbet v důsledku špatného počasí, můžete ho chránit v teplejších deštivých dnech jen síťovou dekou s nepromokavými zády, na podzim pak přejít na klasické pláštěnky a v zimě by měly stačit lehce nebo středně zateplené deky.

Závěrem

Koně mají zónu teplotního komfortu oproti člověku posunutou k nižším teplotám, takže když vám je zima, nemusí být nutně i vašemu čtyřnohému parťákovi. Neznamená to ale, že by měli všichni koně zvládat evropské podzimní a zimní počasí bez zvýšené péče.

Myslete na věk, celkový zdravotní stav, systém ustájení, tréninkovou zátěž, kvalitu zimní srsti a její případnou úpravu - to vše hraje roli při rozhodování, zda koně zadekovat. Nejdůležitější je ale samotný kůň a to, jak se cítí. Odolnost vůči nepřízni počasí je velice individuální, a tak vám kůň sám nejlépe prozradí, jestli mu prospěje lehká deka hned při prvních podzimních deštích, nebo zvládne levou zadní celou zimu bez dekování.
 

Autor textu: Ing. Jana Lacková, EPS

Fotografie: AdobeStock

Publikováno:

1.11.2023 19:44

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist