Dávno jsou už pryč ty časy, kdy staré, nemocné nebo hendikepované psy nechávali jejich majitelé napospas osudu. Společnost se s dobou vyvíjí, a proto se už dnes snažíme svým psím parťákům zajišťovat nejen kvalitní život teď a tady, ale v případě potřeby a výskytu nějakého problému jim také nastavit pomocnou ruku. Jedním ze způsobů prevence, případně následné pomoci od bolesti může být právě Dornova metoda.
Pod slovním spojením Dornova metoda si můžete představit jakousi formu manuální terapie, při níž terapeut působí na svalové ústrojí pacienta. Terapeut nevyužívá při metodě nepřirozené síly ani nátlaku, veškeré pohyby se dějí za pomoci zvířecího pacienta, přirozeně. Jedním z cílů je navrácení kloubů a obratlů do své fyziologické polohy a z celkového pohledu zlepšení funkcí pohybového aparátu.
Dornova metoda patří mezi osteopatické postupy, mylně bývá někdy označována jako masáž.
Pestrost této manuální terapie je obrovská. Dornovu metodu lze využít u psů všech ras, velikostí i věku. Ošetřit je možné zdravá zvířata (preventivní ošetření), sportující psy, ale také jedince po úrazech či dlouhotrvajících problémech pohybového aparátu.
Pozitivní účinek nalezneme u zvířat trpících spondylózou páteře, artrózou nebo dysplazií kyčelních kloubů.
Dornova metoda se nedoporučuje využívat u zvířat klinicky nemocných. Jedná se například o zvířata se zlomeninami, srostlým obratlem, otevřenými ranami, zhmožděnými svaly nebo i jedince se zvýšenou tělesnou teplotou. Stejně tak zvířat trpících rakovinným onemocněním.
Pokud vaše zvíře trpí nějakým problémem či konkrétním onemocněním, konzultujte ošetření vždy s terapeutem a veterinárním lékařem.
Jako první je důležité domluvit termín terapie, která bude vyhovovat Vám i terapeutovi. Při výběru termínu je třeba počítat s časovým předstihem, nezřídka se stává, že doporučení terapeuté mají pro nové klienty termíny i měsíc dopředu plné.
Někteří terapeuté před schůzkou zasílají majitelům krátký dotazník, který obsahuje doplňující otázky k pejskovi (věk, plemeno, pohybové potíže aj).
Při návštěvě se nejprve terapeut seznámí s pejskem, případně jeho majitelem. Následně bývá majitel požádán o vyplnění tzv. karty zvířete. Ta obsahuje informace o zdravotním stavu psa, případných problémech, souhlas s ošetřením Dornovou metodou. Majitel může být požádán o krátkou procházku před terapeutem – pro zhodnocení pohybu zvířete.
Následuje vlastní ošetření Dornovou metodou. Ošetření probíhá vestoje i vleže, doba trvání je přizpůsobena konkrétnímu zvířeti. Při ošetření je vždy přítomen majitel psa.
Po ošetření terapeut sdělí majiteli výsledky a doporučí další postup (například vhodnost opakování ošetření).
Je důležité mít na paměti, že po ošetření Dornovou metodou by na psa neměla být alespoň 3 následující dny vyvíjena žádná velká zátěž. Je tedy nutné omezit dlouhé a náročné procházky, závody nebo tréninky či jiná cvičení).
Rádi byste svému čtyřnohému parťáku dopřáli tuto manuální terapii, ale nevíte, na koho se obrátit? V současné době nalezneme na internetu množství terapeutů provádějících Dornovu metodu. Nicméně se ale můžeme bohužel setkat také s lidmi, kteří absolvovali kurz na Dornovu metodu a domnívají se, že se z nich ihned poté stávají profesionálové v oboru. Manuální terapie ale vyžadují průběžné (ne-li celoživotní) vzdělávání terapeutů.
Proto se při výběru vhodného terapeuta doporučuji zaměřit také na délku jeho praxe a absolvované vzdělání (i to rozšiřující). Výbornou pomůckou vám může být tzv. seznam doporučených terapeutů. Jedná se o seznam zkušených terapeutů této metody (zkratka DoTh), kteří jsou nejen ověřeni, ale také se neustále vzdělávají, čímž si zasluhují tento statut.
Seznam doporučených terapeutů naleznete na webových stránkách Dornova metoda pro zvířata, kde si lze také jednotlivé terapeuty vyfiltrovat dle krajů nebo určitých specializací.
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
22.8.2024 17:48
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.