logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Dlouhý vývoj rohatého krasavce aneb jak se starat o nosorožíka Dynastes tityus

Dlouhý vývoj rohatého krasavce aneb jak se starat o nosorožíka Dynastes tityus

Podčeleď nosorožíci zahrnuje více než 1 500 druhů a patří mezi největší a také nejsilnější brouky. Také proto jsou velmi oblíbenými domácími mazlíčky. My se dnes podíváme na chov druhu Dynastes tityus.  

Nosorožík Dynastes tityus pochází z východní části Spojených států a může dorůst až do délky 6 centimetrů. Dospělý jedinec má krovky zbarvené do zelené, šedé nebo hnědé barvy s černými skvrnami. Barvu ovlivňuje i vlhkost. Ve vlhčím prostředí krovky ztmavnou. Po uschnutí opět zesvětlají.

Samce nosorožíků charakterizují atraktivní rohy, které využívají v bojích o samice. U druhu Dynastes tityus vyčnívá jeden roh z hrudi směrem dopředu, druhý z hlavy směrem nahoru.

Je pro vás Dynastes tityus ten pravý?

Dynastes tityus je nenáročným mazlíčkem, který nezabírá moc místa, nekouše a neprodukuje nepříjemný zápach. Odradit by vás ale mohl poměrně dlouhý vývoj larev (až dva roky), přičemž dospělec se dožívá 6-12 měsíců. Mezi možné nevýhody patří také jeho noční aktivita, den tráví zahrabaný v substrátu.

Příprava terária

Nosorožíci Dynastes tityus jsou vhodní i pro začátečníky, je však nutné připravit jim vhodné prostředí. Terárium by mělo mít na délku minimálně trojnásobek délky brouka, na šířku dvojnásobek šířky brouka a na výšku dvojnásobek výšky brouka. Pro každého dalšího brouka by se délka a šířka měla zvětšit o 50 %. 

Ovšem čím více prostoru, tím lépe. Řečí konkrétních čísel se doporučuje pro 2 až 3 jedince nádobu o objemu 60 litrů a rozměrech 58x38x30cm. Samice můžete chovat pohromadě, ovšem samce vždy odděleně, jelikož jsou vůči sobě agresivní.

Důležitou složkou terária je substrát, který můžou tvořit hrabanka a trouch v poměru 1:1, nebo směs zeminy bez pesticidů a rašelinového mechu (např. mech sphagnum) též v poměru 1:1. Substrát musí být natolik vysoký, aby se do něj brouci mohli zahrabat, tedy minimálně 10 centimetrů. Na něj položte několik kousků kůry nebo větviček, po kterých budou nosorožíci šplhat, případně se za ně zachytí, pokud se převrátí na záda.

Počítejte s tím, že nosorožíci jsou obecně velmi silní brouci a rádi si hrají s poklopy svých výběhů. Zároveň je důležité zajistit dobré větrání, třeba dírkami ve víku. Výběh umístěte mimo dosah přímého slunečního záření. Nosorožíkům vyhovuje teplota mezi 20-25 °C a střední vlhkost, kterou zajistíte rosením substrátu.

Dynastes tityus miluje ovoce

Dospělí brouci se živí ovocem. Můžete jim dát plátek banánu, pomeranče, jablka nebo ananasu o velikosti poloviny jejich těla. Ovoce položte na talířek, abyste nesnězené kousky mohli snadno uklidit. Ještě lepší než kousky ovoce, je potrava Beetle Jelly - snadněji se uklízí a není tolik náchylná na plísně.

Dynastes tityus a rozmnožování 

Po umístění samce a samice do stejné nádoby dochází poměrně rychle k páření, které může trvat až hodinu. Poté by pár měl být rozdělen. Opakované snahy samce o páření by samičku zbytečně stresovaly.

Samičku, u které předpokládáte březost, umístěte do zvláštní nádoby, např. 5litrové sklenice, s minimálně 3 kilogramy substrátu, ideálně by měl dosahovat výšky 20 centimetrů. Substrát vytvořte ze směsi zeminy a ztrouchnivělého tvrdého dřeva (dřevo borovic a jiných jehličnanů je pro brouky toxické) v poměru 2:1. Substrát udržujte vlhký, jeho vyschnutí by vajíčka a larvy nepřežily.

Gravidní samičku dále krmte, počítejte však s tím, že může potravu odmítat. Samice by měla v nádobě pro kladení vajíček zůstat přibližně měsíc. Během té doby naklade až 40 vajíček. Poté ji vraťte zpátky do výběhu, počítejte ale s tím, že rozmnožování zkracuje život samcům i samicím. 

Společně, nebo zvlášť?

Larvy se vylíhnou zhruba za 20 dní a živí se ztrouchnivělým dřevem. Larvy můžete chovat společně v jedné nádobě nebo odděleně. Při společném chovu je větší pravděpodobnost, že se samci a samice zakuklí a vylíhnou přibližně ve stejnou dobu, což je nejspíše regulováno feromony samice. Velikost brouků je však obecně menší. Navíc, pokud se něco pokazí, je ohrožena celá líheň.

Při samostatném chovu jsou výslední brouci větší. Růst samců a samic však nebude synchronizovaný. Samičky brouků obvykle dospívají rychleji než samečci. Předběhnout je můžou i o rok. Při samostatném chovu můžete každou larvu umístit do samostatné nádoby o objemu 4 l naplněné substrátem, ve kterém převažuje trouch. Hloubka substrátu by měla být alespoň pětinásobkem tloušťky larvy. Substrát udržujte vlhký a nádobu umístěte do tmy.

Jak se housenky dále živí, produkují velké množství trusu. Když množství trusu přesáhne množství zeminy, odstraňte 70 % substrátu s trusem a doplňte ji novou. 

Celý vývoj larvy trvá asi 12-18 měsíců, poté si vytvoří kokon, kde stráví zhruba 3 měsíce. Substrát udržujte stále vlhký. Teplota by se měla pohybovat kolem 22 °C. Vylíhlí brouci nemají ještě zcela zpevněný exoskelet a zůstávají 4-6 měsíců pod zemí. V této fázi je nejlepší udržovat teplotu kolem 15 °C. Poté již konečně získáte aktivní dospělé nosorožíky.

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Adobe Stock

Zdroje: Rainforest, Xtraordinary Pets, Broukárium, Extension Entomology, David's Beetles, University of Kentucky Entomology 


 

Publikováno:

30.12.2023 12:57

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist