Enrichment se definuje jako obohacení a zpestření prostředí a života živočichů v lidské péči. Jedná se o vytváření prvků, aktivit a činností, které nahrazují a napodobují aktivity zvířat z volné přírody tak, aby mohla projevit své přirozené chování a zlepšila se tak kvalita jejich života v zajetí. Využívání enrichmentu u koní je v dnešní době na vzestupu, a tak se můžeme podívat na to, jaké jsou jeho přínosy a jak dokáže ovlivnit chování koně nejen ve volném čase, ale i při výcviku.
Ustájení v samostatných boxech je stále ještě nejčastějším způsobem chovu, se kterým se setkáváme u sportovních, rekreačních i plemenných koní. Přitom existuje prokázaná spojitost mezi tímhle typem ustájení a rozvojem nežádoucího chování, ať už se budeme bavit o stájových zlozvycích nebo o nebezpečných projevech v kontaktu s lidmi (a to jak při běžné manipulaci, tak i při výcviku a práci pod sedlem).
Enrichment pro koně ve svých počátcích vznikl právě proto, aby se u zvířat ve stájích předcházelo vzniku stájových zlozvyků, nebo aby se omezily jejich projevy. Důvodem byla především obava o fyzické zdraví koní, spíš než o jejich psychickou pohodu, případně bylo třeba před jejich destruktivními sklony chránit samotný box a jeho vybavení.
Jedním ze základních prostředků boje proti nudě je poskytnout koním dostatek objemného krmiva. Přirozeně totiž kůň tráví většinu času pastvou, a postupné celodenní uždibování sena v boxe mu toto alespoň částečně nahradí. Zpomalit příjem krmiva je možné s využitím sítí na seno s malými oky, speciálních míčů na seno a podobně.
Dalším oblíbeným prostředkem pro zabavení boxově ustájených koní jsou sladké lizy, upevněné do otočného držáku nebo zavěšené od stropu. Existují také hračky s otvory na umístění pamlsků, takže má kůň motivaci je zkoumat a snažit se dostat k odměně, a v neposlední řadě lze koním v boxech pravidelně nabízet větve z vhodných druhů dřevin k okusu.
Bohužel se stále ještě těší popularitě i konzervativní řešení, jako jsou klkací řemeny a chirurgická prevence klkání, náhubky, speciální zábrany proti tkalcování, spěnkové kroužky proti kopání do stěn a podobně. Ty ale řeší pouze nežádoucí projevy, nikoli samotnou příčinu problému. Ani sebelepší enrichment nemůže nahradit vše, co kůň v boxe postrádá - možnost volného pohybu a aktivit s tím spojených, podnětné okolní prostředí, sociální kontakt s dalšími koňmi...
Pozitivním trendem je stoupající počet koní, kteří jsou ustájeni v režimu 24/7 (celodenně venku s volně přístupným přístřeškem) nebo 12/12 (přes den ve výběhu, na noc v boxu). Aby mělo takové venkovní ustájení opravdu pozitivní vliv na koňskou psychiku, měl by být výběh zařízený tak, aby koně motivoval k aktivitě - po stránce mentální i fyzické.
Dobrým začátkem je systém „Paddock Paradise” a podobné typy trekového ustájení, kde musí koně během dne urazit větší vzdálenosti například od krmiva k vodě, než na obyčejné ohrazené pastvině. Některým koním ale běžná aktivita při pohybu ve výběhu ani na treku nestačí, a tak hledají různé další zdroje zábavy (to platí obzvlášť u mladých zvířat). Jedni se spokojí s opakovaným ničením napáječek, likvidací příkrmiště, okusováním přístřešku (takové chování je velmi podobné stájovým zlozvykům koní v boxech), druzí místo toho zaměří svou pozornost na ostatní členy stáda.
Znuděný kůň dokáže mezi ostatními vyvolávat nepříjemné konflikty a vytrvale narušovat pohodu celého stáda. Začátky přitom mohou být úplně nevinné: stačí, aby si roček zasedl na svoji oblíbenou koňskou tetu a trochu jí pocuchal nervy, podrážděná klisna pak příslovečně „vypění” a zakousne se do kolemjdoucího valacha, a ten při úhybném manévru ještě nešťastně drcne do největší netýkavky celého kolektivu, od které schytá kopanec. Takové situace mohou snadno skončit zraněním jednotlivých koní, v horším případě i proražením ohrady a útěkem celého stáda. Samostatná kapitola by se dala také napsat o případné přenesené agresi a o frustracích, které u znuděného koně i u jeho „obětí” mohou vyústit v nebezpečné chování vůči lidem.
Řešení je jednoduché: nespoléhejte na to, že samotný pobyt ve výběhu a ve stádě je pro koně dostatečnou mentální stimulací. Enrichment patří i do venkovního ustájení!
Možností je nepřeberné množství: různorodé povrchy, prostor s pískem na hrabání a válení, brouzdaliště, rozmanitý terén (ale bezpečný), drbadla, solné bary nebo různě ochucená voda, bylinkové truhlíky (chráněné pletivem před úplným vypasením), místa pro pravidelné schovávání pamlsků, a nakonec samozřejmě široká paleta hraček.
Není těžké koním dopřát trochu zábavy a přemýšlení i podomácku vyrobenými hračkami. Pro začátek stačí papírová krabice, do které připravíte pár hrstí sena a nebo trávy, k tomu různé pamlsky a na zpestření i pár bezpečných předmětů (prázdné pet lahve, plyšáci, šišky…), sofistikovanější variantou jsou „čmuchací koberečky”, jaké se používají u psů, popřípadě starý běhoun, do kterého se pamlsky zarolují a kůň ho musí postupně rozmotávat, aby se k nim dostal.
Internet je plný inspirativních nápadů, vždy ale mějte na paměti bezpečnost koní.
Enrichment pozitivně ovlivňuje nejen psychickou pohodu, ale může přispět i k celkové vyrovnanosti a učenlivosti vašeho koně. Souvislost mezi životním prostorem a schopností (ochotou) koně spolupracovat s člověkem se prokázala například ve finské studii, která porovnávala koně ustájené samostatně (stáj + paddock) s koňmi z pastevního chovu. Jasně se ukázalo, že větší prostor a přítomnost stáda představují pro koně kognitivní stimulaci, díky které pak v průběhu experimentu zvládají lépe a rychleji chápat požadavky člověka.
Rozmanité prostředí, neznámé předměty, hračky, hlavolamy - to vše koně motivuje k přemýšlení, a také se díky tomu učí lépe zvládat své emoce. Enrichment pomáhá překonávat strachovou reakci tím, že z neznámých a zprvu podezřelých předmětů nakonec kůň získává pamlsky. Posiluje se tím zvědavost, odvaha, trpělivost, sebedůvěra a dalo by se říct i „pozitivní mindset” koně.
Dopřejete-li svému koni možnost volného pohybu, podnětné prostředí a sociální kontakt stáda, nebude mít snahu si tyto své potřeby doplnit v době, kdy s ním chcete pracovat. Je to přece samozřejmé… Stojí-li kůň 23 hodin denně mezi čtyřmi stěnami boxu, nedá se očekávat, že se bude venku soustředit na jezdce. Vždyť má konečně co pozorovat, poslouchat a cítit! I kdyby chtěl, bude pro něj takřka nemožné takový náhlý nápor smyslové stimulace zvládnout.
Máte koně ve venkovním ustájení, ale přesto je při každé vyjížďce jako na trní? Pravděpodobně zná svůj výběh do posledního stébla trávy a neví, jak mimo něj udržet své emoce na uzdě při setkání s něčím novým. Obohaťte mu životní prostor různými předměty a „bubáky”, motivujte ho k interakci s nimi, ať se naučí vypjaté situace zvládat nejprve ve svém důvěrně známém prostředí. Snadno pak tuto schopnost přenesete i do venkovního terénu.
Je váš kůň chovaný pastevně ve velkém stádě, ale přesto působí při práci nervózně, je nesoustředěný nebo se dokonce projevuje agresivně? Pokud jste vyloučili jinou příčinu (zdravotní problém, nepadnoucí výstroj…), zaměřte se na fungování stáda. Mají koně dostatek mentální stimulace, nebo si ji vytvářejí sami prostřednictvím vyprovokovaných konfliktů? Vytvořte jim členitý trek, který motivuje k pohybu a jsou v něm zapojeny i prvky enrichmentu, které napodobují přirozené aktivity volně žijících koní.
O přínosech obohaceného prostředí by se dala napsat celá kniha - od hříbat až po koňské seniory, od rekreačních koní na pastvinách až po vrcholové sportovce v luxusních boxech - u každého koně můžete díky enrichmentu zlepšit psychickou pohodu, podpořit jeho kognitivní schopnosti a zamezit rozvoji zlozvyků.
Autor textu: Ing. Jana Lacková, EPS
Fotografie: Samphotostock
Použité zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230425111226.htm
https://equusmagazine.com/news/living-conditions-impact-equine-learning-performance/
https://he02.tci-thaijo.org/index.php/vis/article/view/251606
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168159110002959
Publikováno:
22.10.2023 19:22
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.