Léto již je nenávratně pryč a pomalu, ale jistě přichází období barevného podzimu. Podzim ale nejsou jen to pestrobarevné padající listí všude okolo nás. Toto roční období umí nejednoho z nás překvapit také svou rozmanitostí počasí. Slunečné dny střídá sychravé a nevlídné počasí. Během takových dnů dá většina z nás přednost teplému krbu uvnitř domu v porovnání s hodinovou procházkou s následným dvou hodinovým drhnutím svého čtyřnohého parťáka ve vaně. Jak ale, nejen v těchto dnech, zabavit svého psa doma? Velmi efektivní řešení nabízí hersenwerk.
Hersenwerk se dá jednoduše přeložit jako hlavolamy pro psy. Tyto hlavolamy mají za úkol stimulovat smysly psa a jeho nervový systém. Při hersenwerku nevyužívají psi pouze jejich nejpřirozenější vlastnost – čichání, při hře zapojují i ostatní své smysly, a to zrak, hmat, chuť i sluch.
Přestože se na první pohled může zdát, že hernsewerk má v první řadě prověřit inteligenci psího parťáka, není to pravdou. Jakousi metou neboli cílem hersenwerku je totiž uvolněný a klidný pes, který řeší předložený hlavolam.
Samotný koncept hersenwerku pochází z Nizozemí a jeho zařazení do života zvířete přináší nejen samotnému pejskovi, ale i jeho majiteli, mnoho výhod.
• hra psa zaměstnává
• posiluje jeho sebevědomí
• učí jej koncentraci
• učí jej sebekontrole
• pes se při ní uvolňuje
• dodává zvířeti stimuly (zvědavost, zkoumání, řešení)
• napomáhá při výchově a výcviku psa
• je vhodný pro každého psa různé velikosti i věku
• využít se dá také v rámci rekonvalescence po úrazech
• bezpečné prostředí + vlastní tempo psa pro vyřešení „úkolu“ + pamlsky = pro psa se jedná o velmi příjemnou činnost
V současné době naleznete v kamenných prodejnách i e-shopech s chovatelskými potřebami nepřeberné množství hlavolamů pro psy. Vybírat můžete podle svých preferencí barev, materiálu, ceny nebo velikosti. Spoustu psích hlavolamů ale najdete i v běžné domácnosti nebo si je snadno sami vyrobíte.
Čmuchací kobereček je jedním z nejoblíbenějších psích hlavolamů. Jedná se o „koberec“, který tvoří dlouhá propletená vlákna tkaniny, mezi něž ukládáme nedrobivé pamlsky.
Výroba nám přitom nezabere příliš mnoho času. Jako základ poslouží jakákoli mřížka (například plastová vložka do dřezu), na kterou navážeme nastříhané proužky látky (můžeme použít fleecovou deku nebo staré rozstříhané tričko). Proužky látky se doporučuje stříhat dle velikosti plemene, pro které je kobereček vyráběný, nejčastěji o délce 5-10 cm. Látku vedle sebe navazujeme tak těsně, jak moc hustý kobereček chceme mít.
Tip: Pokud nejste příliš kreativní typ člověka, výbornou alternativou čmuchacích koberečků je potah na mop. Podle velikosti psa je poté možné použít pouze jeden potah nebo jich sešít více dohromady.
Ačkoli se někomu může zprvu zdát pořízení hlavolamů poněkud nákladné, nemusíte zoufat. Takové psí hlavolamy můžete během vteřiny vykouzlit i z obyčejných domácích potřeb.
Klasickým příkladem jsou ruličky od toaletního papíru. Ač se jedná o zbytkový materiál, v případě hlavolamů nám ještě poslouží. Hlavolam vytvoříme tak, že ruličky naskládáme vedle sebe a na jejich kraj umístíme pamlsky.
Další hlavolam najdete, když sáhnete do skříně s oblečením. Nebojte, po oblečení na zemi vám nikdo slintat ani šlapat nebude. Potřebujete totiž věšáky, na kterých je oblečení uložené. Tyto věšáky umístíte libovolně na zem (vedle sebe, přes sebe) a mezi ně naskládáte pamlsky. Potom jen dáte povel pejskovi k vyřešení hlavolamu.
Stejně jako věšáky je možné použít například i brčka. Ta umístíme do nějaké nádoby s nízkými okraji (krabice, lavor) a mezi ně naskládáme opět pamlsky.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli ze zmíněných hlavolamů, s tzv. „čmucháním“ začínejte s vaším psem pomalu a s dávkou trpělivosti. Uvidíte, že řešení hlavolamů bude potom odměnou pro vás oba.
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
24.10.2023 19:19
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.