Péče o psí srst patří mezi jednu ze základních činností péče o vašeho čtyřnohého parťáka. Neošetřovaná srst v sobě vlivem vnějšího prostředí hromadí nejrůznější nečistoty, plstnatí, nasává nepříjemné pachy.
Jakými způsoby lze o psí srst pečovat, jak ji můžeme upravovat a jsou všechny úpravy vhodné pro každé plemeno?
Česání psí srsti je jednou z nejzákladnějších možností, jak lze psí srst upravovat. Rozčesávání srsti, případně vyčesávání jejích odumřelých zbytků, by mělo patřit mezi pravidelné činnosti nejen pro majitele dlouhosrstých psů.
Jak často je třeba takovou srst rozčesávat? Vše záleží na stavu srsti psa, plemenu a jeho náročnosti na péči o psí srst. U výstavního afghánského chrta nestačí kartáčem projet srst jednou týdně, ale bude třeba pečlivé a pravidelné rozčesávání každý den. Naopak u chodského psa, který tráví převážnou část života u rodinného domku na zahradě, bohatě postačí rozčesání srsti jednou-dvakrát za týden.
V případě, kdy si všimneme v srsti uchycených nečistot například po procházce, je nutné pročesat srst také.
S rozčesáváním psí srsti souvisí také vyčesávání. Vyčesáváním rozumíme odstraňování odumřelé srsti psa a vytváření tak prostoru pro růst srsti nové, zdravé a vitální. Typickým příkladem, kdy se zaměřit na pečlivé vyčesávání je období línání. Nejčastěji můžete línání pozorovat na podzim (kdy pes nasrsťuje) a na jaře (kdy naopak ztrácí zimní srst).
Trimování je specifická úprava srsti u hrubosrstých plemen psů. Mezi psí zástupce, u kterých se s trimováním často setkáme patří například border teriér, foxteriér, hrubosrstý jezevčík, airedale teriér a mnoho dalších.
Protože tato plemena díky struktuře své srsti během roku nelínají, je třeba se odumřelých chlupů zbavovat manuálně. A právě k tomu slouží činnost zvaná trimování. Jedná se tedy o manuální šetrné odstraňování odumřelých chlupů. K trimování nejčastěji slouží tzv. trimovací hřeben (někdy také nazýván jako trimovací nůž nebo kartáč).
Správně provedené trimování není otázkou několika málo minut a je k tomu třeba alespoň základních znalostí trimování. Proto pokud si nejste v trimování psí srsti příliš jistí, nebojte se oslovit s pomocí zkušeného odborníka či svěřit svého parťáka do salonu specializovanému pro trimování. Neoborným trimováním totiž můžete svému zvířeti snadno uškodit. Nesprávné trimování poškozuje kvalitu psí srsti a v krajních případech může u psa vytvářet prostředí vhodné ke vzniku zánětu folikulů a tím i následnému zánětu kůže
Ve všech knihách i online světě se jistě dočtete, že psa je dobré doma koupat co nejméně. A je to pravda. Příliš časté koupání rozhodně není pro psí kožich vhodné. Psí srst totiž sama o sobě obsahuje specifickou mikroflóru, která ji chrání, má přirozenou schopnost se odmašťovat a vytváří na těle psa jakousi ochranou bariéru kůže. Příliš častým koupáním s využitím nejrůznějších přípravků, dochází ke ztrátě těchto schopností, srst a kůže se stává zranitelnou, je snížená i její obranyschopnost.
Někdy však nejde jinak. Pes proběhl celý blátem? Vyválel se v nějaké „dobrotě“? Máte před výstavou? Samozřejmě, vykoupejte jej. Používejte k tomu ovšem určené přípravky, šetrné pro konkrétní typ srsti. A pamatujte, že méně je někdy více.
Stříhání psí srsti může být prováděno ze dvou hlavních důvodů – zkrácení délky srsti, například pro letní období, nebo docílení požadované délky, struktury nebo tvaru zvířecí srsti (typické pro psy ve výstavní úpravě).
Základní střih je možné provádět v domácích podmínkách, ale stejně tak je možné svěřit psa do rukou odborníků v psích salonech, kde se jim dostane odpovídající péče.
V případě zkrácení srsti v letním období je ovšem obzvláště důležité nezapomenout na tzv. teplotní šok, který by mohl být zvířeti v případě velké změny osrstění naveden. Pokud má váš pes přes léto dlouhou srst a vy se rozhodnete mu ji zkrátit, změnu proveďte postupně – nejprve srst zkraťte o pár cm, nechejte psa alespoň dva týdny až měsíc si na změnu navyknout a až následně zkracujte dále.
S výstavními střihy se nejčastěji setkáme například u pudlů, dále poté kníračů, jorkširských teriérů, bišonků nebo jiných společenských plemen.
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
28.4.2025 06:37
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.