Pokud kůň nezvládl projít zimou v optimální kondici, máte dvě možnosti: nechat přírodu, aby si poradila sama, nebo aktivně podpořit jeho návrat do formy správně nastavenou výživou. Jak koně “vykrmit” do dobré kondice se dozvíte v článku, připraveném s odborníky na výživu koní z ADW FEED.
Příroda si se zlepšením špatné kondice koně umí poradit, ale nedá se na to spoléhat. Jakmile se s příchodem jara oteplí, kůň přestane spalovat tolik energie na udržení tělesné teploty a začne ji využívat k obnově tukových zásob. Jarní pastva k tomu může představovat dostatečný přísun živin k nabrání hmotnosti, ale provází ji velké riziko schvácení kopyt a dalších metabolických problémů. Pokud má kůň jen omezený přístup k pastvě, a zejména má-li nějakou fyzickou zátěž, je nutné jeho výživu cíleně podpořit.
Nejdůležitějším prvkem koňské stravy je vláknina, která podporuje správnou funkci trávicí soustavy a zajišťuje dlouhodobé uvolňování energie. Základem krmné dávky by proto mělo být kvalitní seno, případně doplněné pastvou. Více koncentrované zdroje vlákniny jsou například:
Senné granule – lépe stravitelná forma sena, vhodná zejména pro koňské seniory a pro koně, kteří mají problémy se zuby
Vojtěška – je bohatá na bílkoviny, podporuje regeneraci, udržení a vytváření svalové hmoty, pomáhá optimalizovat pH v žaludku
Cukrovarské řízky – snadno stravitelný zdroj strukturální vlákniny, dodávají energii a podporují zdraví střevní mikroflóry, při správném zpracování jsou velmi chutné
Pšeničné otruby - mají vysoký obsah vlákniny a skvěle chutnají i vybíravým koním, jsou vhodné v kombinaci s vojtěškou pro vyrovnání poměru Ca:P (vápníku a fosforu)
Pro koně, kteří mají silný sklon k laminitidě, je vhodné volit krmiva s velmi nízkým obsahem nestrukturálních sacharidů. To znamená zcela se vyhnout pastvě (hlavně nízké nebo přemrzlé jarní trávě) a doplnit živiny například kombinací vojtěšky a mineralizovaných granulí pro koně s nízkým obsahem cukrů a škrobu.
Pokud kůň potřebuje přibrat a zároveň zvládat s příchodem jara vyšší pracovní zátěž, je nutné zvýšit obsah lehce dostupné energie v krmné dávce. Mezi vhodné zdroje patří:
Rostlinné oleje (např. lněný nebo řepkový olej) – dodávají koncentrovanou energii bez zbytečné zátěže trávicího traktu, je ale dobré si pohlídat správný poměr omega-3 a -6 mastných kyselin.
Hydrotermicky upravené vločky z ovsa a ječmene – tradiční krmiva v moderní úpravě, která zajišťuje postupné uvolňování živin bez překyselování trávicího traktu
Kukuřičné vločky a šrot – kukuřice obsahuje ve srovnání s ovsem více stravitelné energie, většině koní chutná a napomáhá rychlému ukládání tuku
Tady se hodí připomenout, že krmiva bohatá na škroby (to jsou především jakkoliv upravené zrniny) jsou vhodná pro koně, kteří nejsou přecitlivělí na výkyvy v hladině inzulinu, netrpí náchylností k laminitidě ani žaludečními vředy. V opačném případě u koní se specifickými požadavky na dietu volíme jako zdroj energie zejména tuky.
Bílkoviny jsou klíčové pro obnovu a budování svalové hmoty, zejména pokud kůň začíná více pracovat. Jsou ale nezbytné i pro běžnou obnovu buněk a řadu metabolických procesů, ať už je kůň v tréninku nebo má klidový režim. Zvýšenou potřebu bílkovin mají samozřejmě i březí a kojící klisny nebo mladí koně v růstu. Vhodné zdroje bílkovin jsou takové, které mají dobrý poměr aminokyselin. Zároveň je nezbytné dodat tělu ruku v ruce s bílkovinami i dostatek energie, aby je tělo dokázalo zpracovat a neprošly trávicím traktem bez užitku. Vhodné zdroje bílkovin zahrnují:
Hydrotermicky upravené hrachové vločky – jsou významným zdrojem aminokyselin lysinu a argininu, navíc koním velice chutnají
Hydrotermicky upravené sójové vločky – dodávají vyvážený poměr aminokyselin, energii ve formě tuku a navíc velké množství lecitinu a vitaminu E
Sladový květ – krmivo s vysokým obsahem bílkovin a minimem škrobů, zchutňuje krmnou dávku, nedoporučuje se pro březí klisny a koně ve sportu
Slunečnicový šrot – je bohatý na bílkoviny, zejména arginin, má ale nižší obsah lysinu
Kdykoliv chcete zvýšit obsah bílkovin v krmné dávce koně, musíte zajistit také optimální poměr aminokyselin. Jako stavební kameny svalové hmoty a dalších tkání totiž fungují jen tehdy, když žádná z esenciálních aminokyselin nechybí. V opačném případě je tělo nedokáže efektivně využít.
Existuje řada zajímavých krmných surovin, kterými se dá jídelníček koně obohatit a vyšperkovat. Mezi nejčastěji využívané doplňky patří:
Lněné semínko – tradičně se spojuje s kvalitou a leskem srsti, pomáhá v období přelínávání, má pozitivní vliv na zdraví cév a trávení
Pivovarské kvasnice – mají vysoký obsah bílkovin a vitamínů skupiny B, podporují trávení, imunitní systém a celkovou vitalitu koně
Minerální a vitamínové doplňky – zajišťují dostatečný přísun nezbytných živin ve správném poměru, zejména vápníku, fosforu, zinku a selenu
Míchat si vlastní krmnou směs může znít jako dobrý nápad. Přizpůsobíte ji vždy na míru svému koni a někdy i ušetříte v porovnání s již hotovou směsí.
U dobře krmitelných koní, kteří dostávají spíš jen symbolický příkrm, můžete klidně míchat jednoduchou domácí směs z pár základních surovin, obohacenou kvalitním balancerem pro dostatek vitamínů a minerálů.
U koní s vyššími nároky na výživu je vhodnější sáhnout po hotové směsi od výrobce, kde máte stoprocentní jistotu, že obsahuje všechny živiny, které váš kůň potřebuje. Když si vyberete mineralizovanou krmnou směs, nemusíte už řešit žádné další výživové doplňky, a ušetříte i svoji kapsu.
Zvláštním případem, který je nutné zmínit, jsou koně silně vyhublí a podvyživení (nejen po zimě). Náhlé podávání krmné směsi s vysokým obsahem sacharidů u nich může vést k závažným zdravotním komplikacím. U koní, kteří dostávají stravu bohatou na škroby, dochází k prudkému uvolnění inzulínu, který napomáhá vstřebávání sacharidů do buněk, ale zároveň odvádí důležité elektrolyty – fosfor a hořčík – z krevního oběhu.
U podvyživeného koně, který nemá zásoby těchto elektrolytů, může jejich vyčerpání vést k selhání ledvin, srdce nebo dýchacího systému. Tyto účinky se neprojeví okamžitě, ale obvykle po několika dnech až týdnu pravidelného podávání stravy s vysokým obsahem sacharidů.
Nejlepší výsledky u podvyživených koní přináší přikrmování vojtěškou. Ta obsahuje velké množství kvalitních rostlinných bílkovin a zároveň i potřebné elektrolyty. Navíc má velmi nízký obsah sacharidů, což minimalizuje negativní vliv na inzulinovou odezvu.
Správná výživa je klíčovým faktorem pro návrat koně do kondice po zimě. Vyvážená krmná dávka s dostatkem vlákniny, bílkovin, tuků a minerálních látek zajistí optimální regeneraci organismu a připraví koně na nadcházející sezónu, klisnu na blížící se porod, koňského seniora na další společný rok....
Pokud si nejste jisti správným složením krmné dávky, zvolte kvalitní krmnou směs s optimálním složením přímo od výrobce, nebo konzultujte krmení svého koně s výživářem nebo veterinářem.
Autor textu: Ing. Jana Lacková, EPS
Fotografie: AdobeStock
Další zdroje informací:
Kathleen Crandell, Ph.D.: Spring Bulk: Adding Weight to Horses After Winter (2023) Briony Witherow: Winter feeding for horses (2022)
Carolyn Stull, MS, PhD: Nutrition for Rehabilitating the Starved Horse (2012)
Kentucky Equine Research Staff: Feeding Straight Corn to Horses (2016)
Publikováno:
9.3.2025 12:54
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.