logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Je třeba psa nějak připravovat na zimu?

Je třeba psa nějak připravovat na zimu?
Je třeba psa nějak připravovat na zimu?

Prosluněným dnům pro tento rok již pravděpodobně odzvonilo. Začínají je střídat první mrazíky, které zanedlouho nahradí sněhová nadílka.
Je proto třeba psa na zimu a případné mrazy nějak dopředu nebo průběžně připravovat? A co se psi, kteří žijí venku celoročně, mají to těžší nebo ne?

Byt a dům versus venkovní kotec

Jednu z nejvýznamnějších rolí (společně s plemenem a jeho predispozicemi) v souvislosti se zimou a případnou přípravou na ni, hraje místo, kde zvíře během roku přebývá. Na startovní čáře „zima je tu“ se úplně na jiném místě nachází pes pobývající celoročně doma a ten, který tráví svůj život ve venkovních ubikacích – kotci a boudě.

Psi, kteří žijí po celý rok ve venkovním kotci mají na rozdíl od těch „domácích“ již srst uzpůsobenou těmto vnějším podmínkám. Srst je na pohmat hrubší a hustější, zvířata lépe snášejí nižší venkovní teploty.

Nicméně i zde je třeba psí ubikaci přes zimní období trochu upravit. Základem každého kotce je bouda. Místo, kam se může pes v nepříznivých podmínkách prostředí bezpečně schovat. A to platí celoročně. Bouda by měla poskytovat útočiště nejen před sněhem a mrazem, ale zvíře by měla chránit také před deštěm nebo naopak před slunečními paprsky v horkých letních dnech.

Bouda může být s podlahovým vytápěním nebo zateplená. V zimních měsících se doporučuje umocnit izolaci tohoto prostoru například za pomoci přidání dřevité vlny. Díky tomu poskytnete vašemu psímu parťákovi vhodné teplotní podmínky pro příjemné přečkání tohoto mrazivého období. U psů chovaných v kotcích je také velmi důležitá kontrola vody, která může v těchto měsících zamrznout (nemáte-li k dispozici temperovanou napáječku).

Psi, kteří žijí celoročně uvnitř domu nebo bytu to mají, co se týče kvality srsti, v zimních měsících o poznání náročnější. A tomu je třeba se přizpůsobit.

Oblékat nebo neoblékat?

Se způsobem chovu psa (venku versus uvnitř) souvisí také to, zda potřebuje v zimě přiobléct či nikoli.

Psi žijící celý život venku mají srst a obecně „organismus“ přizpůsobený k tomu, aby chladnější měsíce zvládli venku bez vrstvy oblečení navíc. Jejich tělo si během roku postupně navyká na tyto změny počasí, jakmile se začne ochlazovat, zvířata začínají nasrsťovat, tělo se připravuje na zimu.

Psi, kteří jsou chováni doma tuto možnost nemají. V paneláku nebo rodinném domku udržují chovatelé i v zimních měsících běžně teplotu okolo 18-25 °C. Jak si má v takovýchto podmínkách pes vytvořit bohatou zimní srst, která ho venku před mrazem ochrání? A co zvířata s oslabenou imunitou, mladá nebo staří jedinci? Na otázku oblékání psa neexistuje jednoznačná odpověď. Mezi hlavní zásady, kterými by se měl chovatel při tomto rozhodování řídit patří tedy dále pocitová venkovní teplota, podmínky prostředí (déšť, sníh, vítr) nebo rozdíl teplot uvnitř v domě x venku.

Psí oblečky proto nemusí být pouze módním výstřelem majitelů, ale velmi často plní i důležitou funkci – udržet psa v teple. Nemluvě o psích plemenech, která například postrádají podsadu nebo jsou osrstěna pouze minimálně.

Změna nebo úprava krmné dávky, je na místě?

I psí stravu je vhodné v chladných měsících mírně poupravit.

S příchodem sychravých dní a chladných měsíců je vhodné posílit imunitu zvířete. Využít k tomu můžete nejrůznějších komerčních přípravků na trhu chovatelských potřeb nebo přírodních doplňků podporujících imunitní systém (jitrocel, křemelina aj).

Psí sportovci, kteří v těchto měsících omezují většinu svých aktivit, by si měli dát pozor na nabírání zbytečných kilogramů váhy navíc. Zvláště u psů, kteří jsou k obezitě náchylnější než ostatní. V případě, kdy je během roku váš diář plný různých canicross tréninků, stopařských závodů nebo dlouhých procházek a toto všechno přes zimu omezujete, je více než vhodné vše zohlednit v krmné dávce a množství podávaných pamlsků během dne.

U zvířat, která žijí celoročně venku, se naopak nemusíte bát nabrat jedno nebo dvě kila navíc. Nebojte se proto do stravy přidat tučnější druhy masa nebo příloh nebo, v případě krmení granulemi, přidat konzervu či kus masa na přilepšení.
 

Autor textu: Monika Kučerová

Fotografie: Adobe Stock

Publikováno:

24.11.2024 18:02

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2024 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist