logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Jen pro zkušené. Až dvoumetrový leguán zelený se jen tak s někým nekamarádí

Jen pro zkušené. Až dvoumetrový leguán zelený se jen tak s někým nekamarádí
Jen pro zkušené. Až dvoumetrový leguán zelený se jen tak s někým nekamarádí

Ač je leguán zelený jedním z nejčastěji chovaných plazů, rozhodně není pro každého. Velký, silný, introvertní a na podmínky náročný ještěr zabere hodně místa i času. Odměnou vám však může být věrný a inteligentní společník.  

Pokud byste si chtěli leguána zeleného (Iguana iguana) odchytit v přírodě (což nedoporučujeme), museli byste do tropických oblastí Střední nebo Jižní Ameriky. Kromě skutečně zeleného leguána zeleného se v závislosti na místě výskytu objevují i leguáni modročerní, černí, růžoví, červení nebo třeba albínští. 

Pozornost leguán určitě upoutá svými rozměry, může měřit až 2 metry na délku (i s ocasem) a vážit 3-5 kilogramů. Samci bývají větší a pyšní se také většími hřebeny na hřbetě, od samic se liší i femorálními póry na vnitřní straně stehen. Leguán se při dobré péči může dožít až 20 let, což je ostatně další věc, kterou musíte při výběru zvážit.

Kromě velikosti a dlouhověkosti vezměte při rozhodování v potaz i povahu leguána, která není, minimálně ze začátku, zrovna přátelská. Až si leguána přinesete domů, dejte mu týden až dva čas na rozkoukání. Snažte se často pobývat v blízkosti terária, nechte ještěra zvyknout si na váš hlas a až bude pravidelně přijímat potravu a přestane se před vámi schovávat, můžete ho zkusit krmit z ruky nebo podrbat na hřbetě. 

S vytahováním z terária vyčkejte, dokud si nebudete jistí, že vás leguán vzal na milost. Kousnutí nebo šlehnutí ocasem totiž není nic příjemného. Ochočování může trvat i několik měsíců, nicméně při dostatku trpělivosti získáte přítulného a věrného kamaráda. Nebo také ne, někteří leguáni k sobě zkrátka nikoho nepustí. Inu, typický introvert.    

Chov leguána

Jak už jsme říkali, leguán potřebuje hodně místa a to i výšku. Minimální rozměry terária jsou 250 x 150 x 200 (výška) cm. Leguána chovejte samotného, případně můžete dát dohromady dvě samičky, nikdy ne dva samce. V případě dvou jedinců minimální rozměry terária zdvojnásobte. 

Substrát musí mít buď velké, nebo velmi jemné částice. Leguáni jsou přirození požírači substrátu (ze kterého získávají v přírodě minerály), což v zajetí může vést k ucpání střev. Použít můžete třeba směs hlíny (bez chemie) a rašeliníku nebo bezpečnější, ale méně estetické a nedržící vlhkost, hygienické podložky nebo linoleum. Ve volné přírodě se leguáni pohybují většinou ve výškách, proto i do terária umístěte větve a nezapomeňte na nějaký domeček.

Jaké leguánovi zajistit podmínky?

Aby se leguánovi u vás dařilo, bude potřebovat značné množství tepla, světla a vlhkosti. Pro optimální termoregulaci zajistěte v teráriu teplotní gradient s vyhřívacím místem s přibližně 50 °C. Celková teplota vzduchu ve výběhu by se měla pohybovat v rozmezí 24-31 °C přes den a přibližně 23-28 °C v noci. Teplo by navíc mělo přicházet shora, aby leguán mohl pomocí temenního „třetího oka“ regulovat svoji teplotu. Nepoužívejte podlahová topná tělesa, jako jsou „horké kameny“, o ty se totiž ještěr pravděpodobně popálí.  

Protože je leguán denním živočichem, potřebuje 12-13 hodin světla denně, včetně UVB paprsků, které podporují syntézu vitaminu D a zabraňují metabolickému onemocnění kostí. Vhodného osvětlení můžete dosáhnout kombinací jasných UVB žárovek (kolem 6500K) a LED světel. 
Vlhkost udržujte pravidelným mlžením mezi 60-80 % přes den, v noci ji nechte vyšplhat až na 100 %. Leguán musí mít také přístup k dostatečně velké nádobě s vodou, do které se bude moci namočit. I ve volné přírodě se leguáni běžně vyskytují v blízkosti vodních ploch a jsou vynikajícími plavci. Mladý leguán může mít s nalezením vodního zdroje potíže, proto je v té době obzvláště důležité každodenní mlžení a pravidelné namáčení.

Čím leguána krmit?

Přibližně 60 % stravy vašeho mazlíčka by měly tvořit listy a listová zelenina, např. pampeliška, vojtěška, rozmarýn, petržel, římský salát nebo listy lípy. Dalších 30 % by měla pokrýt ostatní zelenina, jako jsou papriky, dýně, brokolice a zelené fazolky. Zhruba jen 10 % by pak mělo připadnout na ovoce.

Protože leguáni potravu nekoušou, ale rovnou polykají, vždy ji nakrájejte na kousky odpovídající velikosti. Jednou týdně přidejte doplněk vápníku nebo nutriční přípravek speciálně pro leguány. Nikdy svému ještěrovi nedávejte živočišné bílkoviny, jeho organismus není na jejich trávení uzpůsobený. Leguán musí mít také neustálý přístup k čisté pitné vodě, nejlépe v podobě již zmiňované koupací nádoby. 

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Adobe Stock

Zdroje: Reptiles Magazine, Reptiles, Reptile Rapture, The Spruce Pets

Publikováno:

23.6.2024 18:25

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist