logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Od nenáviděných narušitelů po milované mazlíčky. Myši domácí (Mus musculus) jsou malé, ale šikovné

Od nenáviděných narušitelů po milované mazlíčky. Myši domácí (Mus musculus) jsou malé, ale šikovné
Od nenáviděných narušitelů po milované mazlíčky. Myši domácí (Mus musculus) jsou malé, ale šikovné

Někdo je nemůže vystát, jinému slouží jako potrava pro další zvířata, pro někoho jsou však myši společenskými a nenáročnými kamarády.

Lidé myším přidělili velmi nevděčnou roli. Zatímco vědečtí pracovníci tohoto hlodavce s oblibou využívají při svých experimentech, z čehož samotné myši radost určitě nemají, jakmile se volně žijící myš přiblíží k lidskému obydlí a spatří ji „člověk nevědecký“, všechny zásluhy ve výzkumu jsou zapomenuty a hlodavec může být rád, když ze setkání vyvázne živý. 

Rozpolcený vztah člověka k myším je dobře patrný i z následujících dvou poznámek, které najdeme hned na úvodu české Wikipedie

1. Myš domácí je jedním z nejdůležitějších modelových organismů v biologii a v medicíně. 

2. Mezinárodní unií pro ochranu přírody IUCN byla myš domácí v roce 2000 zařazena mezi 100 nejhorších invazních druhů světa.

Vypadá to, jako by myši směly existovat jen v případě, že se účastní vědeckého výzkumu. Situace samozřejmě takto černobílá není. Myši nejsou žádným vtělením ďábla a spousta lidí si je oblíbila jako domácí mazlíčky. Na druhou stranu, jejich reprodukční tempo z nich činí nebezpečné kolonizátory. Pár myší dokáže za jeden rok přivést na svět až 72 mláďat. Proto musíte být při chovu obezřetní, jinak skončíte „zavalení“ myšími holátky. 

Klady a zápory chovu

Myši jsou křehcí tvorové, kteří vyžadují jemné zacházení a nehodí se proto pro malé děti. Další potenciální nevýhodou těchto hlodavců jakožto domácích mazlíčků je poměrně krátká doba jejich života, pouze 1–3 roky. Jinak jde o tichá, nenáročná zvířata, která si při troše trpělivosti zvyknou na vaši společnost a budou ji i sama vyhledávat. 

Příprava myšího ubytování 

Myši preferují společnost, proto je vhodné chovat je ve skupinách, což platí zejména pro samice. Samci bývají agresivnější a se zástupcem svého pohlaví se snesou pouze v případě, že jsou spolu od narození. Samce se samicí dejte dohromady jen tehdy, když jste připraveni na mláďata.

Pro jednu myš postačí klec o rozměrech 40 x 20 x 20 cm, pro skupinku tří samic už je lepší klec o minimálních rozměrech 50 x 30 x 30 cm. Nejvhodnější jsou mřížové klece, které zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu. Rozestupy mezi tyčemi nesmí být větší než 6 mm, jinak se jimi myš bez problémů protáhne. Klec umístěte na tiché místo mimo přímé sluneční záření a průvan. Vhodným místem není ani vaše ložnice, myši jsou totiž převážně noční tvorové a mohly by vás budit.

Na dno klece umístěte několik centimetrů osikových hoblin nebo nebarvené papírové podestýlky. Vyhněte se cedrové a borovicové podestýlce kvůli jejich olejům, které mohou být pro myši škodlivé. Stelivo jednou za týden kompletně vyměňte. Každé myši poskytněte vlastní domeček a pořiďte také běhací kolečka s kompaktním dnem, hračky na žvýkání, např. dřevěné žvýkací hračky nebo malé kartonové krabice, přidat můžete i různé prolézačky, není nad univerzální toaletní ruličku. 

Stravovací návyky 

Základní složkou myší stravy by měly být granulky pro hlodavce, které obsahují přibližně 16 % bílkovin, 18 % vlákniny a 4 % tuku. Myši by měly mít misku s krmivem neustále k dispozici, protože čas, který neprospí, průběžně vyplňují jídlem. Granule můžete doplnit semínky a čerstvým ovocem a zeleninou. Mezi vhodné druhy patří brokolice, hrášek, jablka, mrkev a okurka. Naopak nikdy myším nedávejte citrusové ovoce, zelí, kukuřici, cibuli, syrové fazole ani čokoládu a další sladkosti.

Čerstvou potravu nabízejte svým myším kamarádům k večeru, kdy se probouzejí a začínají hledat něco k snědku. S ovocem však opatrně, jeho nadměrné množství vede k obezitě a problémům s trávením. Nesnědenou potravu po 24 hodinách vyhoďte a misku znovu naplňte. Nezapomeňte ani na napáječku s čerstvou vodou, ke které musí mít hlodavci vždy přístup. A až si všimnete, že se vašemu myšákovi věkem zabarvují zuby do oranžovožluté barvy, nemusíte se bát, jde o zcela normální jev. Známky stárnutí se nevyhnou nikomu, myši nevyjímaje. 

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Adobe Stock

Zdroje: The Spruce Pets, PetMD, Animal Humane Society, Wikipedie 

Publikováno:

18.5.2025 11:24

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist