Váháte, zda bude pro vašeho psa lepší postroj nebo obojek? Nebo kombinovat postroj i obojek? Každá z variant má své pro a proti. Ať zvolíte jakoukoli variantu, pokud bude pes na postroj/obojek naučený a budete je správně používat, vhodné jsou obě dvě možnosti.
Správný postroj nijak nepřekáží v pohybu zvířete. Pro tahavá zvířata je rovněž šetrnější pro krční páteř, neboť padnoucí postroj umožňuje rozložení tahu rovnoměrně. Velmi vhodný je proto na sportovní aktivity se psem. Náročnější je naopak jeho nasazení a cenově je na tom hůře než koupě obojku. Zvíře se v postroji hůře ovládá než na obojku a pro zaručení správně zvolené velikosti ve vhodné postroj přímo vyzkoušet.
Pokud jste se rozhodli pořídit svému čtyřnohému kamarádovi postroj, přichází na řadu otázka výběru správného typu postroje. V současnosti totiž trh nabízí několik typů, méně či více rozdílných. Každý z nich má své klady a zápory a je vhodný k jinému použití.
V základu rozlišujeme tzv. krátké a dlouhé postroje.
Krátké postroje jsou vhodné pro veškeré aktivity, které se svým psem podnikáte. Může se jednat o procházky, delší výlety, flyball nebo běh se psem. Jednoduše řečeno by se daly nazvat jako takové univerzální postroje.
Jak již název napovídá, jedná se o krátké postroje, které končí zhruba v polovině zad psa. Výhodou těchto postrojů je dobrá ovladatelnost psa. Naopak nejsou příliš vhodné (až na výjimky u některých plemen, kterým spíše padnou krátké postroje) do přetrvávajícího tahu (canicross apod.).
Postroje mohou být nastavitelné (vhodné pro mladé rostoucí psy) nebo pevné (obvod kolem krku je pevně daný a nastavit lze nejvýše obvod kolem hrudníku). Rozlišujeme několik druhý krátkých postrojů. Z vhodných jde o postroj ve tvaru Y nebo H. Nevhodný je naopak tzv. norský typ postroje. Tento typ postroje díky své konstrukci omezuje hybnost lopatek a ramenních kloubů, není proto vhodný k použití.
Kategorie dlouhých postrojů je poté o něco specifičtější. Jedná se o specializované postroje, které jsou vhodné pro situace, kdy je pes přímo v tahu. Své využití naleznou v mushingových disciplínách, jako je canicross (běh se psem), bikejöring (kolo se psem), scootering (koloběžka se psem) nebo například běžky.
Typická pro dlouhé postroje je jejich délka. Tyto postroje končí u kořene ocasu psa, což umožňuje perfektní tah zvířete. Naopak při povolení tahu je pes v postroji hůře ovladatelný než v případě krátkého postroje.
Kromě základního rozdělení na krátké a dlouhé postroje existuje také řada specializovaných postrojů. Ať se již jedná o krátké nebo dlouhé postroje, jsou uzpůsobené k určitému úzce specifickému účelu nebo sportu. Jedná se například o pullingový postroj, který je využívaný převážně u bull plemen při tahu závaží. Specifický je také bezpečnostní postroj pro psy do auta.
Volba správného postroje není žádná věda. První otázkou, kterou se musí kupující majitel zabývat je účel, kvůli kterému postroj kupuje. Na základě toho se do užšího výběru dostává krátký nebo dlouhý typ postroje.
Pokud si nevíte rady s výběrem, nebojte se zeptat na radu zkušeného odborníka.
Postroj nesmí psa škrtit ani dřít. Naopak příliš velký postroj také není vhodný. Materiál vnitřní strany by měl být hladký, bez zbytečných záhybů.
Obecně jsou vhodné postroje tvaru Y nebo H. Jak jsme již psali, nevhodný je naopak norský postroj. Popruhy zde vedou přes lopatky psa, čímž jej „svazují“. U lidí si lze tento postroj představit, jako kdybychom si svázali paže a ramena k tělu a takto chodili nebo dokonce běhali.
Velikost při výběru postroje se odvíjí od dvou ukazatelů. Obvod krku v místě, kde má pes obojek a délky zad, měřené většinou od kohoutku po kořen ocasu. Délka krátkého postroje by měla končit před koncem žeber – aby se zvířeti postroj nezařezával za žebra nebo do břicha. Nejlepší variantou je samozřejmě vyzkoušení postroje přímo ve specializované prodejně.
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
14.9.2024 10:22
0 hlasy
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.