Máte doma psího ničitele, kterému nevydrží žádná jeho hračka déle než 5 minut? Neustále hledáte právě takovou hračku, která bude pro psa nejen bezpečná, ale vyhraje si s ní dlouhé hodiny a vydrží napořád? A existují vůbec nezničitelné hračky pro psy?
Pojďme se společně podívat na několik praktických informací, které vám možná příště pomohou tu vhodnou a odolnou hračku pro vašeho psího parťáka najít.
Výraznou roli pro míru odolnosti psí hračky hraje materiál, který byl při její výrobě použit. Materiál musí být nejen zdravotně nezávadný, ale měl by také splňovat mnoho dalších podmínek. Hračka by měla odolat venkovním hrám, přetahování několika psů najednou, při hře by z ní neměly odpadávat nebo se drolit žádné části.
Z nejčastěji používaných odolných materiálů na výrobu hraček pro psy lze zmínit například termoplastickou gumu (neboli také TPR), materiály Zogoflex a Orbee-Tuff nebo jinou tvrdou přírodní gumu. Pokud preferujete hračky textilního charakteru, volte prošívané textilie, které jsou odolnější, než klasická látka nebo bavlna.
Zvláštní kategorií jsou poté dřevěné hračky. V posledních letech se na trhu objevuje čím dál častěji tzv. kávové nebo olivové dřevo pro psy. Jedná se o hračky simulující dřevěný „klacek“, který můžete svému pejskovi beze strachu dopřát na kousání. Na rozdíl od klasického dřeva, na které můžete narazit například v lese, se toto dřevo neštěpí a netvoří ostré nebezpečné úlomky, které mohou vašemu psovi ublížit. Nevýhodou těchto hraček je možnost vytvoření nevhodného chování u zvířete – doma má dovoleno kousat (ničit) dřevo, což si může spojit s tím, že kousat nábytek nebo jiné dřevěné vybavení domácnosti je také v pořádku.
Za zmínku stojí také u mnohých oblíbené zvířecí parohy. Jsou velmi pevné, takřka nezničitelné a psa zabaví na dlouhé hodiny. Ale pozor! Díky psí urputnosti v kombinaci s tvrdostí parohů dochází u psů velmi často ke zranění zubu – odštípnutí nebo dokonce celé vyštípnutí zubu. To s sebou následně nese nejen náročnou a poměrně drahou veterinární léčbu, ale také zbytečné vystavení psa riziku bolestivého poranění. Parohy bych teda ze svého pohledu nezařadila mezi bezpečné hračky pro psy.
Pokud máte již vyzkoušených několik výrobců, jenž garantují nezničitelnost hraček, ale váš pes jim ukázal přesný opak, zkuste se poohlédnout trochu jiným směrem.
Hospodářská zvířata či zvířata v zoologických zahradách si přeci také ráda hrají. A musíte uznat, že požadavky na pevnost hraček zde budou na nepatrně jiné úrovni. Co takhle vyzkoušet například antistresový míč pro selata?
Otázka odolnosti a nezničitelnosti je vždy věcí subjektivního pohledu. Zatímco můj pes si s odolným míčkem vyhraje klidně hodiny, sousedův Alík má hračku zvládnutou za 20 minut. Vždy je třeba tedy zvážit schopnosti a vynalézavost právě svého psa.
Kromě toho, žádná hračka není nikdy stoprocentně nezničitelná. Každý materiál může být opotřebován. Výjimku byste hledali jen těžko.
Proto je důležité pravidelně stav hraček kontrolovat (ano, i těch tzv. „nezničitelných“) a při poškození hračku zvířeti odebrat. A pokud si nejste jistí stavem materiálu hračky, nenechávejte s ní psa o samotě. Zvláště pak u psů trhačů a ničitelů, kteří mají žvýkání a kousání hraček jako zábavu.
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
23.9.2024 05:24
0 hlasy
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.