Má to mezi silnou konkurencí těžké. Není nejlevnější, nejbarevnější ani nejukecanější. Dokonce i zástupci stejného rodu ho předbíhají v popularitě. A co je nejhorší, i ve volné přírodě čelí ohrožení. Přesto si amazoňan zelenolící (Amazona viridigenalis) své místo mezi chovateli našel.
Amazoňan zelenolící je původem z Mexika. Obchod se zvířaty, pytláctví a ničení životního prostředí však jeho populaci značně decimuje. Většina odhadů hovoří o posledních 2 000 až 4 300 dospělých jedincích. Z ohrožení amazoňana zelenolícího vyplývá mimo jiné povinná registrace podle CITES. Nově pořízeného papouška proto nezapomeňte nahlásit na krajském úřadě. Bohužel ani v zajetí se odchov mláďat moc nedaří.
„Já sice s rozmnožováním amazoňanů problémy nemám, nicméně hodně chovatelů mi hlásí, že jejich samci jsou neplodní a neví proč,“ nastiňuje problematickou budoucnost tohoto druhu slovenský chovatel Peter Nagy. V jeho voliérách najdeme třeba amazoňany žlutolící, modročelé, fialovotemenné a také zelenolící.
Nejvýraznějšími znaky na zeleném těle jsou jasně červené čelo a temeno, tmavě modrý pruh za očima a světle zelené tváře. Nezřídka má pod křídly červené a modré skvrny a žlutě zakončený ocas. Od zobáku po špičku ocasních per měří přibližně 28–33 centimetrů. Samce od samice spolehlivě rozeznáte pouze podle genetických testů.
Amazoňan zelenolící chovný pár
Ať už chcete amazoňana na chov, nebo jako společníka, určitě vás zajímá, jakou má povahu. Velká část zdrojů uvádí, že po dosažení pohlavní dospělosti (kolem 5. roku života), mohou být, zejména samci, náladoví až agresivní. Ačkoliv s věkem „hormonální“ podrážděnost ustupuje, pro začínajícího chovatele může být amazoňan trochu velké sousto.
Ovšem tak jako vždy, hodně záleží na konkrétním jedinci a samozřejmě také na chovateli, který by měl naslouchat řeči papouščího těla. Načepýřené peří na hlavě, roztažený ocas, zúžené zorničky a zběsilé mávání křídel totiž opravdu není výzva ke hře, ale snaha dát vám najevo, že si máte držet odstup.
Na co byste také měli být připravení, obzvláště máte-li citlivé sousedy, je hluk. Papoušci obecně nepatří mezi tichá stvoření a amazoňané nejsou výjimkou. Při troše snahy se dokážou naučit i slušnou zásobu slov a zvuků. Nelekněte se, až uslyšíte svůj telefon vyzvánět ve voliéře.
Jinak jsou amazoňané zvědaví a hraví ptáci, kteří touží po pozornosti a mohou být skvělými kamarády pro starší děti, což potvrzuje i Peter. „Mám naštěstí klidný pár, který si zvyknul i na malé děti běhající kolem voliéry. Myslím si, že když vytvoříte harmonický pár a dopřejete mu vhodné životní podmínky a správnou stravu, tak je v pohodě každý pták.“
Amazoňan zelenolící vyžaduje hodně místa. Přeci jenom patří mezi větší druhy s velkou zásobou energie, kterou potřebuje někde vybít. „Své amazoňany chovám celoročně ve venkovní ubikaci, v zimě vytápěné na 11 °C. Ta má na délku 3 metry, na výšku 2 metry a na šířku 90 centimetrů. Vnitřní voliéru se zešikmenou střechou mám 3 metry dlouhou, 90 centimetrů širokou a 2,2–2,5 metru vysokou.“
Amazoňan zelenolící věk 15-25 dnů
Amazoňan zelenolící věk 25-40 dnů
Amazoňan zelenolící věk 40-50 dnů
Amazoňan zelenolící věk 3 měsíce
Důležitá je i mentální stimulace neboli pořídíte-li si jednoho jedince, budete se mu muset intenzivně věnovat. Ve skupince se dokážou zabavit i sami, hračkami určenými pro papoušky však nic nezkazíte.
Jak už Peter zmiňoval, aby byl amazoňan spokojený, potřebuje kvalitní stravu složenou ze zeleně, ovoce, zeleniny a směsi pro něj určené (plus vždy dostupnou čistou vodu). „Koupené krmivo míchám v poměru 1:1 s ostropestřcem, řeřišnicí, kardi a lesknicí. V zimě amazoňanům dávám denně 3 lžičky této směsi, v chovné sezóně střídám potravu suchou a naklíčenou. Plus přidávám ovoce a zeleninu, které zrovna dozrávají. Nejčastěji je to jablko, červená řepa, paprika, mrkev.“
Amazoňan zelenolící mláďata věk 3 měsíce, napravo na bidlu chovný pár
Pokud budete svého amazoňana správně krmit (a dopřejete mu dostatek pohybu), vyhnete se jednomu z nejčastějších zdravotních problémů – obezitě. Dále jsou amazoňané náchylní k vytrhávání peří z nudy, hypokalcemii (nízká hladina vápníku), nedostatku vitamínu A a respiračním onemocněním. Většině problémů lze však předejít vhodnou stravou a přiměřenou fyzickou aktivitou.
„Musím zaklepat na dřevo, ale zdravotní potíže se mým papouškům zatím vyhýbají. Akorát jednou ročně odčervuji. Ráno ptáci nedostanou pít a na večer jim do vody přidám 10 kapek odčervovacího přípravku,“ uzavírá své vyprávění Peter. A pokud se budete o amazoňana dobře starat, může se dožít 30–50, výjimečně až 70 let.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Peter Nagy
Zdroje: Peter Nagy, IUCN, The Spruce Pets
Publikováno:
26.12.2024 17:03
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.