logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Pagekon hrbolkohlavý (Rhacodactylus auriculatus) a jeho chov

Pagekon hrbolkohlavý (Rhacodactylus auriculatus) a jeho chov
Pagekon hrbolkohlavý (Rhacodactylus auriculatus) a jeho chovPagekon hrbolkohlavý (Rhacodactylus auriculatus) a jeho chov

S chovem aurikulátů jsem začal v roce 2009. Tehdy jsem si je pořídil jako nadstavbu k chovu ciliatů. Z pěti mláďat mi tehdy vyrostla skupinka 1,4. Bohužel hned co gekoni dospěli, jsem se s nimi rozloučil, jelikož jsem musel z časových důvodů chov přerušit. V roce 2011 jsem znovu po aurikulátech začal pokukovat.

Kolegyně Denisa měla v té době v nabídce krásné pruhované mládě, které do několika dní už sídlilo u mě v teráriu. Téměř rok mi trvalo sehnat k této samici samečka. Nakonec se mi to podařilo a v roce 2012 jsem se dočkal prvních snůšek. Bohužel tento rok bylo vše neoplodněné. Až následující rok jsem se konečně dočkal prvních malých aurikulátů.

Gekony krmím obden. Rádi si kromě hmyzu dají i myší holátko nebo nevylíhlé mládě jiných gekonů. Mají celkem ostré zuby a občas i snahu kousnout. Kousnutí je díky dlouhým zubům doprovázené krvácením. Díky ostrým zubům mi samec loňskou sezónu zranil samici ošklivě na hlavě. Zřejmě k tomu došlo při páření. Samici jsem proto musel na dva měsíce oddělit. Během této doby se několikrát svlékla a kůže jí zregenerovala. 

Své gekony chovám v teráriích z OSB desek, které velmi dobře odolávají vlhkosti. Všechny spoje jsou lepené silikovým tmelem a šroubované vruty. Terária mají rozměr 30 x 50 x 70 cm (délka x šířka x výška). Přední stěna je skleněná, výsuvná do strany. Stěny nejsou nijak dekorovány, pouze jsou zde zavěšené rostliny, pod nimiž gekoni nacházejí úkryt „přisáti“ ke stěně a schováni pod listy. Jako substrát se hodí Lignocel, rašelina či směs těchto substrátů s pískem.

Jelikož byla samice zatím mladá, tak snášela snůšky i v průběhu zimního klidového období. Běžně by měla snůška probíhat od února, jako u ostatních Rhacodactylů. Poslední snůšky bývají koncem června. Vejce jsou hodně dlouhá, velikost je 10-12 x 25-29 mm. Obal je kožovitý. Inkubaci provádím na vlhkém Sermamisu při teplotě 25-26 °C. K líhnutí dochází po 59-83 dnech. 

Odchovaná mláďata jsou veliká 6,8-7,2mm a váží 1,2 – 22g. Jsou velmi čilá a ráda se dají ihned na útěk. Odchovávám je v malých boxech vybavených umělou květinou. Na dně jsou papírové utěrky. Rosím je obden. Při dobré výživě rostou celkem rychle. 

Chov těchto gekonů nečiní veliké obtíže a začínající chovatel, který dokáže pochopit metodiku chovu, jej jistě zvládne hravě. Dá se metodicky srovnat s chovem R. ciliatus

Autor textu: Jaroslav Forejt

Autor fotografií: Jaroslav Forejt

www.reptilclub.cz

Publikováno:

1.12.2024 11:40

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist