Obecná představa lidí je, že papoušci pocházejí „z teplých krajin“, tudíž mají rádi sluníčko. To ale nemusí být tak úplně pravda. Papoušci skutečně potřebují sluneční svit, ale být v létě vystaven v kleci nebo voliéře přímému slunci, to je úplně něco jiného.
Pojďme se podívat na příklad papoušků kakadu. Austrálie je z velké části horký a suchý kontinent. Především v létě tedy musí kakaduové čelit velmi vysokým teplotám. Ti, kteří žijí ve vyprahlých oblastech, našli způsoby, jak se s vedrem vypořádat.
Pokud je horko, papoušci zaujmou takový posed, při kterém maximalizují "chlazení", např. svěsí křídla, aby pod nimi proudil vzduch. Ochlazují se i tím, že těžce dýchají, přičemž uvolňují vodu z dýchacího ústrojí.
Také metabolické procesy, tzn. rozklad strávené potravy, produkuje teplo. Nízkokalorická strava znamená potřebu zbavovat se méně energie v podobě tepla. Studie ukázaly, že kakadu havraní žijící v horké centrální části Austrálie konzumuje méně potravy než stejný druh žijící v lesích na jihozápadě země. Nižší metabolický příjem také znamená, že papoušci stráví méně času hledáním potravy a více času odpočinkem ve stínu.
Kakadu havraní • Foto: Wikimedia Commons © Oliver Blum
Kakadu palmový v odpoledních hodinách obvykle opouští otevřená prostranství a schovává se do stínu stromů. V deštném lese pak pokračuje v hledání potravy. Má se třeba také za to, že kakadu krátkozobý, který hnízdí v suché části Austrálie, kde se pěstuje pšenice, se po hnízdním období stěhuje blíže k pobřeží, kde jsou lepší podmínky k hledání potravy v horkém období.
A ještě jeden zástupce: kakadu růžový. Ten vyráží hledat potravu na otevřené pláně ráno. Jak teplota stoupá, ukrývá se do stínu klenby stromů, kde pokračuje v hledání potravy, a to jak na stromech, tak na zemi. Navíc prý dokáží „růžováci“ odpařit o 33% méně vody, než by se očekávalo! Minimalizují totiž ztrátu vody tím, že vylučují vysoce koncentrovanou moč a znovu vstřebají vodu a sůl z kloaky. Dobře zvládají dehydrataci a hydratují se konzumací solných roztoků. To se jim hodí především v oblastech, kde jsou vodní zdroje velmi vzácné a papoušci musí urazit velké vzdálenosti od jednoho zdroje k druhému.
Kakadu alba – pobyt ve stínu • Foto: Mgr. Markéta Palátová
A jak se tedy postarat o svoje papoušky v létě? Dopřejte jim pobyt na sluníčku, které potřebují pro své zdraví. Nikdy je však v létě nevystavujte příliš dlouhému pobytu na přímém slunci. Voliéru nebo klec určenou na venčení umístěte tak, aby měl papoušek dostatek stínu. Myslete na to, že se z ráno zastíněné klece může odpoledne stát nechráněná výheň.
Kakadu alba – dno voliéry • Foto: Mgr. Markéta Palátová
A jak dopřát papouškům příjemný pobyt venku? Nejúčinnější stín papouškům dopřává vegetace – stromy, vysoké keře apod. Pokud je dno voliéry travnaté, je to skvělá volba! Nejenže tráva přirozeně zadržuje vlhkost, ale rosením můžete ve voliéře vytvořit velmi příjemné mikroklima. Naopak, pokud je voliéra nebo klec na betonu, nebo poblíž kamenné nebo betonové plochy, teplo se odtud odráží, což zvyšuje okolní teplotu.
Je potřeba také nezapomínat na doplňování vody v misce, aby se mohl papoušek kdykoliv napít. Misku neumisťujeme na sluníčko, ale někam do stínu. Někteří majitelé papoušků také ve svých chovech instalují na střechy voliér rosení. Kakaduové obecně milují sprchování a koupání, nikdy je ale nesprchujte studenou vodou z hadice. Tento teplotní šok by jim mohl ublížit! Zároveň dávejte pozor, aby osprchovaný papoušek neseděl v průvanu.
Kakadu alba (po sprchování) • Foto: Mgr. Markéta Palátová
Může být papoušek venku v létě po celý den? Na to není jednoduchá odpověď. Vždy je potřeba hlídat, jak se papoušek venku cítí. Já osobně svého papouška kakadu nepřenáším ven do voliéry, pokud jsou velká vedra. Myslím, že v tropických dnech je papouškovi lépe doma, kde je teplota příjemnější, ven s ním chodím buď ráno, kdy je ještě chládek, nebo až večer, když zapadne sluníčko a přestane být nesnesitelné horko.
Na co si dát při venčení v létě pozor? Jakmile uvidíte, že papoušek sedí se svěšenými křídly, je to jasný znak toho, že je mu horko. V takovém případě přeneste papouška raději domů, dopřejte mu možnost napít se studené nebo vlažné vody, popř. mu dopřejte sprchování.
Papoušci pocházejí z různých oblastí. Někteří obývají deštné pralesy, jiní se vyskytují i na otevřených pláních. Někteří potřebují vyšší vzdušnou vlhkost a špatně snášejí horko, jiní si s vysokými teplotami dokáží lépe poradit. Všichni papoušci ale potřebují mít možnost ukrýt se do stínu, aby se vyhnuli přehřátí. A je to na nás, abychom jim to ve svých chovech umožnili.
Autor textu : Mgr. Markéta Palátová
Publikováno:
12.7.2025 08:56
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.