logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Může pes chytnout kašel nebo rýmu a přenést ji na člověka?

Může pes chytnout kašel nebo rýmu a přenést ji na člověka?
Může pes chytnout kašel nebo rýmu a přenést ji na člověka?

Asi každého majitele čtyřnohých chlupáčů napadne dříve nebo později jedna věc. Může můj pes chytnout ode mě chřipku nebo kašel? My jsme se této otázce rozhodli přijít na zoubek!

Pes může skutečně chytit některé formy respiračních infekcí, které se projevují příznaky podobnými lidskému nachlazení nebo chřipce. Příkladem budiž "psí kašel" nebo "psí chřipka", která může zahrnovat příznaky jako kašel, rýmu, horečku či letargii. Tyto nemoci jsou způsobeny různými typy virů a bakterií, které jsou specifické pro psy, tedy na lidi nepřenosné.

Příznaky psí chřipky:

- kašel
- výtok z nosu
- zvýšená tělesná teplota
- letargie
- ztráta chuti k jídlu
- dýchací potíže

Může pes přenést kašel nebo rýmu na člověka?

Globálně vzato, nemoci přenášené mezi zvířaty a lidmi jsou označovány jako zoonózy. Avšak v případě psů a lidí, možnost přenosu chřipkových virů nebo virů způsobujících nachlazení je extrémně nízká.

Důvodem je to, že viry, které způsobují nachlazení nebo chřipku, jsou obvykle specifické pro daný druh. To znamená, že lidské viry obecně infikují lidi a psí viry infikují psy. Toto je dáno evolucí virů, které se přizpůsobily svým hostitelům tak, že mohou efektivně využívat buňky hostitele k replikaci.

Některá onemocnění opravdu přenosná jsou

Nicméně, je důležité si uvědomit, že existují některé zoonotické nemoci, které mohou být přenášeny mezi psy a lidmi. Příkladem je vzteklina nebo psinka. Avšak tyto nemoci nepatří k obyčejnému nachlazení, jsou velice vážné a musíte s nimi ihned vyhledat veterinárního lékaře.

Zatímco psi mohou trpět respiračními infekcemi, které se projevují příznaky podobnými nachlazení nebo chřipce, pravděpodobnost, že by tyto nemoci přenášeli na lidi, je velmi nízká. Přesto je vždy důležité dodržovat zásady správné hygieny při manipulaci s domácími mazlíčky a při jejich nemoci se poradit s veterinářem.

Autor textu : Lilian Prášková

Fotografie: AdobeStock

Zdroje:

PLOS Pathogens - "Influenza virus reservoirs and intermediate hosts: dogs, horses, and new possibilities for influenza viruexposure of hs umans" 

CDC - "Canine Influenza"

Dog Flu: Symptoms, Treatment, and Prevention for Canine Influenza (akc.org)

Publikováno:

21.11.2023 10:43

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2023 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist