Letošní zima se nám pomaličku rozjíždí, teploty šly dolů, sněhu je zatím poskrovnu. Máte-li však u domu pejska, kterého chováte primárně venku, hrozí mu při zanedbané přípravě prochladnutí a v těch horších případech i nemoc. Jak tedy chlupáče na zimní pobyt v boudě připravit? Pozor si musíte dávat na 4 důležité věci.
Zima představuje pro každý živý organismus jistou míru zvýšené zátěže. Lidé na ni reagují tak, že se více oblékají, pejskům zase houstne srst, aby i v chladnějším počasí dovedli stabilizovat svou vnitřní teplotu. Nic z toho však neznamená, že s novou chlupatou výbavou je váš mazlík na zimu připraven. Jakožto jeho majitel se musíte postarat o ty záležitosti, které už sám bohužel nezvládne.
Základem všeho je samozřejmě umístění klece s boudou. V ideálním případě se snažte kotec instalovat směrem na jižní stranu, díky čemuž zajistíte částečné zmírnění studených větrů. Máte-li možnost, snažte se kotec zabezpečit tak, aby alespoň ze dvou stran neprofukoval žádný vítr, což pomůže ke stabilizaci teploty uvnitř boudy.
Ta by měla být pro chlupáče dostatečně velká (musí se v ní otočit, postavit a pohodlně stočit do klubíčka). Dovnitř boudy nasypte slámu nebo podlahu vyplňte dekou, místnost tak bude lépe izolovat.
Stejně jako u jiných zvířat žijících venku, tak i zde platí, že je třeba pejska trochu obalit tukem. Ten vašemu čtyřnohému parťákovi pomůže lépe udržovat stabilní teplotu, aniž by mu byla zima. Nebojte se proto sáhnout po energeticky náročnějších granulích, které můžete zalívat teplým vývarem. Tekutinu do žrádla doporučujeme přidávat z toho důvodu, že psům velice často misky zamrzají a psi tak mohou být náchylnější k dehydrataci.
Chlupáči vydají přes zimu jednou tolik energie k udržení vlastní tělesné teploty. Z toho důvodu je třeba jejich tělíčka minimálně dvakrát denně pořádně rozhýbat delší procházkou, kde si rozproudí krev, nastartuje se metabolismus a protáhnou se ztuhlé končetiny.
Máte-li jednou svého čtyřnohého kamaráda venku, měli byste toto pravidlo dodržovat. Velké teplotní rozdíly mu totiž mohou zadělat na zdravotní problémy. Pokud však teplota dosáhne mrazů k mínus dvaceti, vezměte ho do místnosti, kde je maximální rozdíl 5 stupňů. Říkáte si, kde takové místo v domě najít? Skvělý nápad je vybudovat speciální dvířka do garáže, kůlny či jiné nezateplené místnosti, kde bude mít váš pes „náhradní“ přístřešek.
Psi jsou navíc velice inteligentní stvoření a sami poznají, kde se jim v danou chvíli bude ležet nejlépe.
Pozor! Pejskovi boudu nikdy nevytápějte. I když je váš prvotní záměr chvályhodný, můžete mu tím zadělat na již výše zmíněný teplotní šok!
Autor textu : Lilian Prášková
Fotografie: AdobeStock
Zdroje:
https://www.avma.org/resources-tools/pet-owners/petcare/cold-weather-animal-safety
https://www.petmd.com/dog/care/how-cold-too-cold-dog
https://www.akc.org/expert-advice/health/how-long-can-you-keep-your-dog-outside/
Publikováno:
29.12.2024 16:34
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.