Roháči pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnou péči patří mezi nejčastěji chované brouky. Oblíbeným mazlíčkem je i duhově zbarvený Phalacrognathus muelleri.
Ve volné přírodě najdeme roháče Phalacrognathus muelleri v australském Queenslandu a na Nové Guineji. Nabývat může červené, zelené, černé nebo modré barvy, u některých jedinců má exoskelet duhové zbarvení.
Délka samců se pohybuje od 24 do 70 mm, zatímco délka menších samic od 23 do 46 mm. Samci mají delší kusadla než samice a využívají je v boji o potravu a právo pářit se. Nejvýraznějším znakem pohlavního dimorfismu je čára uprostřed hlavy, kterou najdeme pouze u samic. Na brouky se P. muelleri dožívá poměrně vysokého věku - 1 roku, při dobré péči až 2 let.
Ačkoliv svými kusadly může vzbuzovat respekt, P. muelleri nebývá agresivní a stisk jeho kusadel pocítíte pouze jako mírný tlak. Jediné, na co si musíte dát pozor, jsou háčky na konci nohou. Těmi je roháč schopen vyvinout silný stisk, a když se uchytí na vašem prstu, je velmi obtížné ho sundat. Pokud se brouka pokusíte odtrhnout, může vám probodnout kůži, případně sám přijít o končetinu.
Pro velikost terária platí u P. muelleri stejné pravidlo jako u jiných brouků. Rozměry terária by měly být alespoň 3krát větší než délka brouka, 2krát větší než šířka brouka a 2krát větší než výška brouka. Pro každého dalšího jedince zvětšete délku a šířku výběhu o 50 %. Terárium musí být dobře zabezpečeno (aby brouci neuletěli), ale zároveň umožňovat proudění vzduchu.
Jako substrát, jehož hloubka by měla být alespoň 3 centimetry, můžete použít trouch, flake soil nebo kinshi. Na substrát umístěte předměty, jako jsou klacíky nebo kousky kůry, aby se brouk mohl v případě potřeby převrátit. Dospělci se živí kousky ovoce, např. banánem, nebo je můžete krmit Beetle Jelly.
Přestože P. muelleri pochází z Queenslandu, kde je celoročně teplo, je poměrně odolný vůči nižším i vyšším teplotám. V Japonsku, kde jsou tito roháči velmi oblíbení, nemají problém přežít i zimu s teplotami nižšími než 10 °C. Navzdory odolnosti by se však teplota v jejich výběhu měla pohybovat mezi 22 až 27 °C. Příliš vysoké, nebo naopak příliš nízké teploty jim mohou zkracovat život.
Vlhkost by se podle David's Beetles měla pohybovat kolem 60-80 %. Přiměřeně vlhký substrát by měl při zmáčknutí oběma rukama držet tvar, ale neměla by z něj kapat voda.
Samci a samice spolu obvykle dobře vycházejí a mohou žít v dostatečně velké nádobě společně. Ujistěte se však, že výběh nabízí několik míst, kde se může samička schovat.
Pokud máte velmi velkou nádobu, můžete do ní umístit jednoho samečka a dvě až tři samičky. Nikdy byste neměli dávat do jedné nádoby dva samce, protože budou neustále bojovat o samičku a potravu.
Nicméně většina chovatelů chová samce a samice v oddělených nádobách. Opakované pokusy o rozmnožování totiž broukům zkracují život. Navíc zde stále zůstává riziko, že si navzájem ublíží.
Pokud chováte brouky odděleně a máte v plánu jejich rozmnožení, dejte samce k samici na dobu zhruba dvou týdnů. Gravidní samici přemístěte do nádoby s rozkládajícím se kmenem zahrabaným v zhruba 5 cm hlubokém substrátu. Dbejte na to, aby byl substrát vlhký, ale ne úplně mokrý. Optimální teplota pro kladení je 24 °C.
V této nádobě nechte samičku dva až tři týdny. Můžete jí zkusit dát Beetle Jelly, ovšem nezapomeňte ho odklidit, pokud o něj neprojeví zájem. Po nakladení samičku vyjměte a vajíčka nechte v nádobě. Aby se z vajíček vylíhly larvy, udržujte teplotu na 24 °C. Vylíhlé larvy můžete chovat pohromadě, pokud však chcete větší brouky, dejte je do samostatných nádob o objemu 800 ml. Nádoby uchovávejte na tmavém a klidném místě.
Velké larvy toho hodně sežerou, takže je třeba neustále doplňovat substrát, kterým může být flake soil nebo kinshi. Krmení larev kinshi podle některých zdrojů (David's Beetles, Xtraordinarypets) zaručuje větší rozměry brouků. Přibližně po roce života si larva vytvoří komůrku na kuklení. Ve stádiu kukly zůstane asi měsíc, během něhož byste ji neměli rušit. V ideálním případě byste měli dospělce ponechat v komůrce 1 až 2 měsíce po vylíhnutí, aby nedošlo k jeho předčasnému úhynu. Až bude připravený, vyleze sám.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: AdobeStock
Zdroje: David's Beetles, Xtraordinarypets, Brown's Beetles, MiniBeast Wildlife
Publikováno:
8.11.2023 20:08
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.