logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

TOP 3 nejlepší požírači řas pro nano akvária

TOP 3 nejlepší požírači řas pro nano akvária
TOP 3 nejlepší požírači řas pro nano akvária

Nano akvária vhledem k malému prostoru mohou hostit jen omezený počet ryb nebo jiných vodních živočichů. Abychom se v případě výskytu řasy tohoto nežádoucího obyvatele co nejrychleji zbavili, nebo vůbec nedali řasám šanci vyrůst, je nejlepším způsobem vybrat si malé, ale účinné řasožravce.

Krevety japonské nebo také krevety Amano (Caridina multidentata)

Název pochází od slavného akvaristy Takashiho Amana, zakladatele značky ADA (Aqua Design Amano). Krevety Amano mají poměrně netypický vzhled. Mají průhledné tělo, které může mít zelené, modrozelené nebo nahnědlé zabarvení. Po bocích má jemnou kresbu, kterou tvoří hnědé tečky a proužky. Samečci dorůstají do velikosti 3,5 cm a samičky až do 5,5 cm. Krevety Amano jsou neúnavnými požírači řas. Dokážou si poradit s vláknitými i kapilárními řasami. Pokud do akvária nasadíme dostatečné množství krevetek, dokáží během několika dní udělat zázraky a řas se zbavit! Na každých 30 litrů chovejte přibližně 5-6 krevetek Amano. Optimální teplota je pro ně 22–28 °C, zvládnou však i teplotu nižší. Pozor, vyšší teplota pro ně může být nebezpečná. Vyhovuje jim spíše tvrdší voda s pH 6,5–8. 

Macrotocinclus Affinis (původní název: Otocinclus Affinis, česky: Krunýřovec jednopruhý)

Macrotocinclus Affinis může být šikovnou a zajímavou rybou ve vašem akváriu. Je to užitečný tvor, protože si dokáže poradit se značným množství řas, například i hnědých řas. Preferuje hlavně rostlinnou stravu. Jsou to pracovití pomocníci, které pravděpodobně najdete téměř v každém rostlinném akváriu. Macrotocinclus Affinis se doporučuje chovat ve skupinách. Díky své velikosti, lze tyto ryby snadno chovat i v malých akváriích. Samci dosahují maximální délky 3-4 cm, zatímco samice (s baculatějším tvarem těla) jsou dlouhé 4-5 cm. Stejně jako Ancistrus, i Macrotocinclus Affinis si v akváriu rád pochutná na dřevě. Kořeny resp. dřevo obsahuje vlákninu, která je pro jejich trávení nezbytná. Na každých 30 litrů chovejte asi 3-4 rybky.

Rohatý šnek rodu Nerita - Clithon Corona

Clithon Corona je jedním z nejkrásnějších druhů malých šneků, které lze chovat v akváriu. Název pochází od rohovitého hrbolu, který se nachází v zadní části jeho ulity. Tito šneci se vyskytují v široké škále vzorů. Jeho základní barva se pohybuje od žluté přes zlatohnědou až po černou s rovnými černými pruhy nebo klikatícími se. Clithon Corona je skvělý požírač řas, jeho oblíbeným pokrmem jsou zelené a hnědé řasy, ale je docela účinný i proti černým křovinatým řasám. Zdravým rostlinám nijak neškodí, takže je ideálním obyvatelem osázených akvárií. Množí se kladením vajíček, která se však ve sladké vodě nelíhnou. Na každých 30 litrů akvária chovejte asi 10-12 šneků Clithon Corona.

Je dobré chovat všechny tři řasožravky pohromadě, protože se vzájemně doplňují ve schopnosti zbavovat se řas v akváriu. Pokud jeden z nich nepreferuje určitou řasu, druhý ji zkonzumuje. Tímto způsobem můžeme akvárium dlouhodobě udržet bez řas.

 

Autor textu: Redakce Faunaportal

Fotografie: AdobeStock

 

 

Publikováno:

16.11.2023 19:37

1 hlas

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2023 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist