logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Lidské jídlo psům škodí. Toto jsou 4 největší přešlapy

Lidské jídlo psům škodí. Toto jsou 4 největší přešlapy
Lidské jídlo psům škodí. Toto jsou 4 největší přešlapy

Na jednom se shodneme určitě všichni. Svým čtyřnohým mazlíkům chceme dopřát ten největší komfort. Velice často s nimi spíme v posteli, bereme je všude s sebou a nejraději bychom s nimi sdíleli i svůj jídelníček. Však, co může být špatného na tom podělit se o kousek čokolády nebo zbytek večeře?

Nachystali jste si svou oblíbenou večeři, sedíte u stolu a najednou sjedete pohledem po straně, kde narazíte na dvě nešťastná a hladová psí očička? Člověk by řekl, že jen ten bez srdce odolá a nedá svému mazlíkovi ani kousek šunky! Pravda je však taková, že lidská strava není (a nikdy nebyla) navržena pro zvířecí trávení. Místo toho mu kromě rozhozených střev můžete zadělat na vážný zdravotní problém.

Na jaké potraviny si dát pozor:

- cibule
- avokádo
- houby
- hrozny
- alkohol
- ořechy
- kofein a kofeinové nápoje
- uzeniny
- čokoláda

Kořeněná jídla s vysokým obsahem soli

První a nejdůležitější je vyhnout se krmivu s vysokým obsahem koření a soli. Tyto složky mohou být pro psí trávicí systém agresivní, protože na ně nejsou psi přirozeně adaptováni. Rovněž byste měli být opatrní s podáváním zbytků z vlastního jídla. Tyto zbytky mohou obsahovat složky, které jsou pro psy obtížně stravitelné, a mohou také postrádat důležité vitamíny pro psí zdraví. Kromě toho mohou v důsledku jejich konzumace psi rychleji přibírat na váze. Proto je nezbytné, aby se psi drželi svého vlastního jídelníčku a nezvykli si na lidské potraviny.

Hrozba v podobě vařených kostí

Dalším běžným omylem je podávání vařených kostí. Ačkoli může být lákavé podat psu kost jako pochoutku, je důležité vědět, že vařené kosti se mohou snadno rozlomit a ostré kousky mohou zranit psa, zvláště pokud se zapíchnou do dásní nebo trávicích orgánů. Pokud chcete psu podat kost, měla by být syrová. Ale vyhněte se kuřecím kostem, protože ty se mohou snadno lomit, i když nejsou vařené.

Sladkosti a čokoláda

Čokoláda a sladkosti představují další riziko. Čokoláda obsahuje metylxantiny, jako je kofein a theobromin, které mohou být pro psy toxické. Velké množství těchto látek může být pro psy dokonce smrtelné. Sladkosti také nejsou vhodné, protože mohou zvyšovat hladinu inzulínu a přispívat k obezitě.

Toxické ovoce a zelenina

Kromě toho by měli psi vyhnout konzumaci syrových vajec, určitých druhů ovoce a zeleniny, jako jsou hrozny, které mohou způsobit selhání ledvin, a nadýmavé zeleniny, jako je květák, kedlubna a kapusta. Syrové brambory jsou těžko stravitelné, takže pokud je chcete podat, měly by být vařené a v malých množstvích. Cibule a česnek jsou také nevhodné, protože mohou být pro psy toxické větších množstvích.

 

Autor textu : Lilian Prášková

Fotografie: AdobeStock

Použité zdroje:

https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/human-foods-dogs-can-and-cant-eat/
https://www.healthline.com/nutrition/human-foods-for-dogs 
https://www.medicalnewstoday.com/articles/32 4453

Publikováno:

18.11.2023 11:15

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2023 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist