logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Psí drápky a péče o ně

Psí drápky a péče o ně
Psí drápky a péče o ně

Jednou z důležitých součástí péče o psa je péče o jeho drápky. Správně opečovávané psí drápky významným podílem přispívají ke správnému a zdravému pohybu psa.

Naopak přerostlé drápky zvířeti nejen že způsobují bolest, ale negativně se také podílejí na fyziologii celého pohybového aparátu.

Struktura

Psí drápy řadíme mezi kožní deriváty zvířete. Každý drápek se přitom skládá z lůžka (uvnitř drápu) a rohoviny (ta se nachází na vnější straně drápu a „obaluje“ lůžko).

Lůžko je část drápu bohatě prokrvená a s nervovými zakončeními. Proto se při zkracování psích drápků snažíme dostat pod lůžko, nikoli stříhat do něj. V případě, že při stříhání minete a poškodíte lůžko, jedná se pro psa o bolestivou záležitost.

Drápky pravidelně dorůstají (stejně jako například nehty u lidí) a je proto třeba je zkracovat.

V případě, kdy se tak neděje, totiž přerůstající drápky mění tvar tlapky, dochází k deformaci jednotlivých prstů i celé tlapky. Přetěžované klouby a deformované tlapky jsou náchylnější ke zranění (zlomení, vytržení) i onemocněním (artritida). Nerovnoměrné a přetížené klouby se následně promítnou do celého pohybového aparátu a chůze se pro zvířata stává až bolestivá.

Kdy drápky zkracovat? 

Jak tedy chovatel ale pozná ten správný čas, kdy je třeba drápky zkrátit?

U některých psů se tak nemusí stát během života nikdy. Psi pohybující se často ve venkovním prostředí si drápky částečně obrušují sami – na asfaltu, na kamenech a jiném tvrdém povrchu. Jsou jedinci, kterým takovéto samoobrušování naprosto postačí. I tak je třeba ovšem délku drápků pravidelně kontrolovat a případně jim se zkrácením pomoci.

U psů, kteří si takto drápky sami dostatečně neobrousí je třeba provádět takovouto kontrolu intenzivněji (1x týdně až 1x za 14 dní). Prvním varovným signálem „je čas na zkrácení“ může být pro chovatele už zvuk klapajících drápků o podlahu.

Obecným ukazatelem, kdy je psí drápek v ideální velikosti je stav, kdy pes stojí na rovném podkladu a jeho drápky se nedotýkají země.

Pravidelným zkracováním drápků lze v průběhu několika měsíců docílit zkrácení lůžka, a s tím související i zkrácení celého drápku. A to i v případě dlouhodobě přerostlých drápů.

Drápky lze upravovat dvěma způsoby – stříháním nebo broušením.

Stříhání

Stříháním dosahujeme manuálního zkracování psích drápků. Drápky jsou stříhány za pomoci speciálních kleští na psí drápky. Na trhu jsou dostupné v několika velikostech. Při výběru vhodných kleští volte vždy takové, které odpovídají velikosti vašeho psa.

V současnosti existují kleště nejen mnoha velikostí, vybrat si už můžete také i nejrůznější barevné varianty, tvary (kleště s „gilotinou“ nebo ty klasické) i kleště s protiskluzovou rukojetí či bezpečnostní destičkou. Záleží jen na vás, s jakým mechanismem se vám bude pracovat nejlépe.

Na stříhání je vhodné zvíře navykat již od štěněte. Drápky stříháme pravidelně, a to postupně a po malých plátcích. U bílých drápků lze snadno spatřit lůžko, ke kterému se nesmíme při stříhání dostat. U tmavě zbarvených drápků je třeba více praxe ze strany majitele, kterou v průběhu času jistě získáte.

Broušení

Broušení drápků můžeme provádět klasickým menikúrním pilníkem (na nehty) nebo elektrickou bruskou (na trhu lze nalézt brusku určenou přímo na psí drápky nebo modelářskou brusku, kterou lze také použít).

Výhodou pilníků je jejich nižší pořizovací cena, naopak u elektrických brusek je velkým plusem rychlost, s jakou lze drápky zkracovat. Nevýhodou je naopak možná hlučnost brusky a nutnost napájení nebo pravidelného nabíjení.

V případě využití elektrické brusky je vhodné psa na zvuk brusky navykat postupně. Zvláště pak u citlivějších jedinců, kteří mohou být ze zvuku zpočátku nejistí nebo vystrašení.

Krmné doplňky

Na vlastnosti psích drápků má vliv i strava psa. Kvalitní granule nebo vyvážená BARF strava by měla pokrývat veškeré fyziologické potřeby, které psí organismus potřebuje. 

Někdy je ale třeba tělu více vypomoci, například po úrazech, chronických onemocněních nebo obecně při oslabení organismu zvířete (nemoc, nadměrná zátěž). V těchto případech není na škodu podávat některý z krmných doplňků nabízených na trhu s chovatelskými potřebami.

Při výběru volte doplňky s působením na kůži a kožní deriváty. Doplňky mohou být ve formě vitaminových nebo minerálních tablet, sypkých směsí nebo krmných olejů.

Autor textu: Monika Kučerová

Fotografie: Adobe Stock

Publikováno:

21.5.2025 18:49

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist