Slepičáci tvoří nejmenší skupinu okrasných holubů. Přesto se – byť jen mezi několika plemeny - nacházejí právě zde opravdové skvosty, které mají celosvětový dopad. Kdo by neznal třeba kingy? Nebo úspěch německých modenek, kde tvoří nejchovanější tamní plemeno s přesahem do celého světa. Mezi pouhými osmi plemeny, které tato mikroskupina zastřešuje, nacházíme i jedny z nejstarších plemen, která jsou studnicí překrásné holubí barevnosti, konkrétně triganinského modeňáka, jenž je z hlediska projevu mandlové modifikace a příbuzných faktorů, které osvěžují holubí vzhled, za anglickými short facedy hned druhým nejprošlechtěnějším plemenem.
Slepičáci jsou malá i opravdu impozantní plemena holubů, která spojuje kolébkovitý tvar těla, ale také vzpřímený postoj, pozvednutě nesený ocas nebo kolmo nesený krk. Rozdíly nacházíme v celkových délkách, osvalení postav i řadě dalších znaků. Těžká plemena chodí podobně jako „slepičky“ převážně po zemi, zatímco lehká plemena patří k výborným letcům. Pomineme-li u nás takřka neznámého vukovarského slepičáka, ostatní plemena jsou nám dobře známa a určitou popularitou si prošla či dosud procházejí nejen v okolních zemích, ale také právě u nás.
Chov lehčích a dobře létavých plemen, jakými jsou triganinský modeňák a německá modenka patří k relativně snadným. Nevyžadují žádná specifika na holubníku, při hnízdění ani jinde. Snad jen varuji před chovem s jinými plemeny, která dovedou tito nebývale temperamentní holubi docela potrápit svojí dominancí.
Další z rarit je německá modenka modrá tmavá bronzovoštítá
Německá modenka modrá bezpruhá patří k docela vzácným zbarvením i na tomto pestrobarevném plemeni
Německá modenka modrá slitě šupkatá patří k nejvíce protěžovaným rázům
Německé modenky (zde černé gazzi) se stále častěji objevují na různých našich výstavách
Německé modenky mandlové jsou zpravidla označovány původním termínem magnani
Takto byla německá modenka v rázu gazzi a andaluské barvě prezentována na evropské výstavě ve francouzských Metáchz
U této německé modenky gazzi červeně kapraté je dán správný poměr proporcí
Ušlechtilá krása žluté modenky ve pštrosí kresbě
Postavou ve tvaru osvaleného klubíčka jsou proslulí modenové a kingové. Menším modenům můžeme poskytnout relativně též spíše normální podmínky k chovu. Opět nevyžadují tolik péče a v odchovu jsou zcela samostatní. Chovatele čeká jen zásadní rozhodnutí do začátku. Zda si zvolí americký typ modeny, který je podobný menšímu kingovi, nebo typ „evropský“, který se vyznačuje opticky nižšíma nohama, esovitě prohnutým krkem, hlavou umístěnou vzadu a zpravidla i nepříliš utaženým opeřením. Oba typy se nalézají u chovatelů v České republice a jsou dostupné. Bohužel americký typ není takřka vystavován a modenové „evropského“ směru bývají u nás velmi nevýrazných postav. Krásné představení obou směrů bylo k vidění na evropské výstavě v Dánsku, která byla v roce 2018 poslední takovou v Evropě konanou akcí.
Možná je to dáno afektem z vyrušení, ale u tohoto kinga se mi nelíbí klopený zobák, málo hluboká postava a vyšší nohy
Jiné je to s kingy. Funguje zde klub, který do České republiky každoročně zve nejlepší chovatele ze Slovenska, z Maďarska a dalších zemí, kde jsou právě kingové na excelentní úrovni. Posuzuje zahraniční specialista formou veřejného výběru a šampioni celé výstavy jsou rekrutováni z šampionů barev v obou pohlavích. Existují i celostátní akce v Holicích, kde jsou k vidění také pěkní kingové, ale rozptyl kvality je tam o poznání širší. Kingové byli do Evropy mnohokrát dováženi z jižních států Ameriky, zejména z Kalifornie, kde je výrazně tepleji. Proto začínají hnízdit později a chovná sezona se posouvá do pozdního léta. Tito těžcí holubi potřebují nerušené prostory k pojímání a péči o snůšku. V praxi tak převažuje boxový chov po párech. Holubi mají v těchto prostorách vše, co potřebují. U movitějších chovatelů holubníky nerozeznáte od domů k bydlení lidí, včetně venkovních žaluzií, klimatizace a dalších vymožeností. Pro úspěšné odchovy jsou dnes i u kingů nezřídka využívány různé chůvy, ať už z čistokrevných plemen jako jsou třeba košoa, ale i z užitkových, kde svojí velikostí vynikají kalifornští holubi a univerzálností zase holubi poštovní.
Tento maltéz extrémních tvarů dokládá, že typická zvířata lze nalézt i jinde než v Srbsku či Chorvatsku
U vysokonohých slepičáků, kam patří maltézové, vídeňští slepičáci nebo florentýni, se uplatňují běžné holubníky, ale budníky musí odpovídat velikosti těchto plemen. Pro potřebný klid na vejcích se vyplatí zastínění hnízd nějakou pevnou přepážkou. Potřebný klid pak rodiče ocení v prvních dnech života mladých, aby nedošlo k jejich újmě. Hnízda musí být vyšší a širší než u běžných holubů. Pro zmíněná plemena jsou používána také zvýšená krmítka a napaječky. Chov s jinými plemeny je zcela nevhodný. I zde je možno využívat k odchovu chůvy, ale záleží to jen na vůli chovatele.
Německé modenky jsou rozděleny do tří skupin. Plnobarevné jsou označovány jako schietti (čti skíty), mandlové jako magnani(čti maňany) a v pštrosí kresbě jako gazzi (čti gadci). U plnobarevných je k vidění kompletní řada včetně hnědé pigmentace. Vynikají zde i jedinci bezpruzí, jakož i ti ovlivněni multifaktorovým komplexem toy stencil, který u holubů vyvolává bílé pruhy, šupkatost nebo slitou šupkatost.
Tmavý vzorek v kombinaci s multifaktorovou modifikací toy stencil dává vyniknout lemovaným křídelním štítům
Objevují se tradiční formy intenzivního i rozředěného bronzového zbarvení, z novinek třeba andaluziáni, velmi populární jsou ledoví a z plnobarevných u nás uvidíte nejvíce černé. Kontrastní jsou i tygři a strakové, známí jsou bělouši a vysoce kvalitní jedince nacházíme třeba na červeně plavé a dalších plavých rázech. U mandlových rozlišujeme klasické mandlové s hnědožlutým barevným základem i stříkané, u nichž je díky spread faktoru základní barva světle šedá s tmavým (černým) stříkáním. U modenek ve pštrosí (gazzi) kresbě jsou u nás preferovány spíše základní rázy, třeba dlouhodobě kvalitní modrá pruhová, přičemž těmto kontrastním holubům jsou přiznávány barvy jako plnobarevným, což značí opravdu bohaté spektrum rázů.
King ve velmi atraktivním mandlovém zbarvení zasluhuje naši pozornost
V současné době není v České republice triganinský modeňák (resp. modenka) vystavován, ale jeho velký chov můžete shlédnout třeba u Jense Passeckera v Rakousku. Tento předchůdce německých modenek vynikal ještě v nedávné minulosti dlouhým letem a ostražitostí. Jeho přepestré barvy vyvolávají u italských chovatelů nadšení dosud. Typické jsou bílé či bronzové vzorky, velké zastoupení hnědé barevné řady, která v současném holubářství stále volá po objevení. Líbí se mi velmi přiznané vzorky na mandlových holubech, kdy takové zbarvení jsem toužil získat i ve vlastním chovu mandlových brněnských voláčů a mandlových čínských holubů.
Mandlové zbarvení u tohoto triganinského modeňáka na černém základu barvy vykazuje typické stříkané projevy
Triganinský modeňák je z hlediska mandového zbarvení naprostou špičkou
Triganinský modeňák žlutý bělopruhý je dalším zástupcem vzácného a náročného zbarvení
Povedlo se, ale u triganinského modeňáka je to běžný standard, kdy holub vykazuje jinou barvu vzorků (načervenalé pruhy či kapratost) než je barva letek a ocasu (jsou našedlé, probělené s pigmentovými skvrnami). A to je v holubářství opravdu rarita. Na paměti mám obrovskou kolekci triganinských modeňáků z evropské výstavy ve francouzským Metách, ale rozšíření těchto holubů se i přes tuto propagaci nejspíš nezdařilo.
Barevné spektrum kingů je úctyhodné, včetně takových „špeků“ jako je faktor redukovaný. Rozšířeni jsou hodně jako andaluziáni, indigové, mandloví, ale v poslední době mě překvapili třeba dominantní opálové. King zůstává jedním z nejznámějších nositelů hnědé pigmentace.
Hnědě plavé pruhové zbarvení doprovází nepravé perlové oči nejen i kingů
Hnědé zbarvení z kinga převzala i jiná plemena, u nás třeba rys
K nejznámějším a dlouhodobě nejpreferovanějším slepičákům patří bílí kingové
King světle modrý bělopruhý
Žlutí kingové jsou velmi žádaní, ale nebývají bezchybní. Tento jedinec je příkladem utaženého opeření
Díky jeho použití při zušlechťovacím křížení do moravských pštrosů dnes máme moravské pštrosy hnědé šupinaté, u rysů to jsou zase hnědí šupkatí bělohrotí a tak by se dalo dále pokračovat. Nesmíme zapomínat, že u žlutých/oranžových/červených očí dochází na hnědé pigmentaci ke změně barvy očí na nepravě perlovou, jenž je geneticky podmíněna. Tuto změnu zbarvení očí musíme tolerovat i na holubech žlutých recesivních nebo červených recesivních, pokud u dotčených plemen je přítomna i hnědá pigmentace. Modenové platí za nejvíce „barevné“ plemeno moderního holubářství. Výčet jeho širokého spektra rázů by byl na více stran textu. Uplatňuje se zde hodně faktor bělouš, ale známá je například i barva zlatá a jiné, bronzovou a hnědou nevyjímaje.
Modena modrý bělouš
Florentýn modrý šupkatý představuje mohutné plemeno v ornamentálním zbarvení
Také u všech vysokoných slepičáků můžeme narazit na hnědou barevnou řadu. U florentýnů jsou ale jistě zajímavější světle modří s bělopruhým nebo šupkatým vzorkem, kdy základní barva je u nich zesvětlena dominantním opálem, který se postará i o vybělení vzorků.
Přístup k hodnocení každého plemene je ryze individuální, ale příprava na posuzování je takřka identická. Slepičáci se musí v kleci prezentovat ve správném postoji, s vodorovně nesenou postavou, se vzpřímeným krkem a pozvednutým ocasem. Aby toho bylo možno dosáhnout, musí se provádět klecová drezura a uvykat vybrané jedince na posuzovatelské ukazovátko. Součástí chovného zařízení tak musí být systém několika drezurních klecí, ideálně umístěných někde bokem, aby neměli drezúrovaní holubi oční kontakt s holubníkem.
Předmětem hodnocení je u těchto holubů, zvláště pak u kingů, také tvar hrudní kosti a muskulatury. Postavy musí být perfektně osvalené, bez známek zatučnění. Základem pro hodnocení těchto atributů je tzv. posuzování v rukou, které tvoří naprostý základ. Všímáme si přitom i těžiště, aby holub nepřepadával dopředu či se nezakláněl. Nezapomeneme zhodnotit i tvar ocasu, který je v ideálu složen na jedno pírko. King patří k plemenům s nejsilnějším krkem a obrovskou hlavou, kdy nejcennější jsou jedinci s pokud možno vodorovně drženým zobákem silného nasazení u kořene. U německých modenek nesmíme opomenout zhodnotit proporce. Standard praví, že lze z hlediska výšky rozdělit modenku na tři rovnocenné partie, kdy shodné výšky jsou hlava s krkem, jakož i postava a nohy. To našim modenkám velmi často chybí, kdy si všímáme, že délka krku je zcela v nepoměru s nízkýma nohama nebo útlou postavou.
Přes vysoká bodová hodnocení nesplňují některé naše modenky třetinový poměr mezi hlavou a krkem, postavou a nohama
U florentýnů a vídeňských slepičáků jsou rozhodující délky jednotlivých partií a síla těla, které korelují se sílou znaků hlavy. Vídeňský slepičák je jedním z mála plemen, u kterého je doporučena předvýstavní příprava kresby, jenž je tímto i povolená.
Hnědá barva je rozšířena u většího množství plemen slepičáků včetně vídeňských
Vídeňský slepičák světle modrý bělopruhý je dobrou volbou
U maltézů se v poslední době i v Německu objevují docela extrémní jedinci, kteří byli dříve doménou chovatelů v Srbsku a jinde na Balkáně. Jedinci s kratším trupem vynikají ušlechtilostí než protažení maltézové. Kvalita opeření je druhořadá, všímáme si nevšedních délek nohou, krku, hrdým držením ocasu a hlavy.
Maltéz černý stříkaný se líbí nejen zbarvením
Výletek černého maltéze typických tvarů
U modenů amerického směru je důležité osvalení postavy obdobně jako u kingů, opeření je utažené, hlava velmi výrazná, postoj široký a hrdý. Zajímavé je, že běháky mohou být jak hladké, tak jemně opeřené, což platí také o typu evropském, kde se zvláště hodnotí šířka i hloubka těla a kvalita postoje, ocas je nesený vzpřímeněji, krk kratší. Ani evropskému typu modenů nesmí chybět svalová hmota.
Slepičáci jsou vhodným objektem nejen k vystavování, kde platí za tvarově nejzajímavější plemena, ale mají také u nás velmi dobré zázemí a partu nadšených obdivovatelů, díky čemuž lze prožít holubářského koníčka aktivně a bohatě.
Autor textu: Mgr. Bc. Alexandr Veselý
Fotografie: Mgr. Bc. Alexandr Veselý
Publikováno:
4.5.2025 16:29
1 hlas
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.