logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Substrát je klíčem k úspěšnému chovu brouků. Jak zvolit ten správný?

Substrát je klíčem k úspěšnému chovu brouků. Jak zvolit ten správný?
Substrát je klíčem k úspěšnému chovu brouků. Jak zvolit ten správný?

Ať už jste zkušeným chovatelem, nebo s chovem brouků teprve začínáte, otázce „Jaký substrát zvolit?“ se zkrátka nevyhnete. Proto se v dnešním článku podíváme na to, jak vyrobit substrát, který si vaši brouci zamilují.

Vhodný substrát je základním stavebním kamenem úspěšného chovu brouků. Významnou roli hraje zejména ve vývoji larev, kterým poskytuje potravu. Dospělým broukům pak slouží k úkrytu, kladení vajíček nebo udržování vlhkosti. 

Na kvalitě substrátu závisí velikost i životaschopnost brouků, ale také to, z kolika vajíček se úspěšně vylíhne larva. Každá skupina brouků se svými nároky na substrát mírně liší, my se však zaměříme na ty nejčastěji chované - zlatohlávky, nosorožíky a roháče.

Zlatohlávci 

Foto: Dicronorhina derbyana

Substrát pro zlatohlávky (dospělce i larvy) by měla tvořit hlavně listová hrabanka. Můžete použít listy dubové, bukové, habrové, břízové, lipové, topolové a různě je kombinovat. Listy by měly být částečně zetlelé. Příliš zetlelou hrabanku poznáte podle převládající zeminy.

Výroba vlastní hrabanky

Návod na výrobu vlastního substrátu pro zlatohlávky poskytuje web Chováme zlatohlávky. Ideálně zetlelé listí najdete pod svrchní vrstvou čerstvě napadaného listí.

Nasbírané listy je nutné usušit a zbavit je hmyzu, který se v nich ukrývá. Někdo suší listí v troubě, tím se ale zahubí nejen nežádoucí hmyz, ale i všechny mikroorganismy, které se podílejí na tlení a jimiž se mohou vaše larvy krmit. Dalším způsobem likvidace hmyzu je namočení listí v kbelíku s vodou, kde jej necháte při teplotě 25 °C po dobu 1 týdne. Následně musíte nechat listí uschnout. 

Asi nejjednodušší metodou je počkat, až hmyz a pavouci sami odejdou. Jejich rozhodnutí můžete uspíšit odstraněním větviček a rozprostřením hrabanky. Poté nechte listí proschnout a rozdrťte jej. Do připravené hrabanky můžete přidat další složky, v případě zlatohlávků hlavně ztrouchnivělé dřevo a kočičí granule či nadrobno nakrájenou zeleninu. Počítejte však s tím, že granule a zelenina budou kromě zlatohlávků přitahovat i roztoče, přidávejte jich proto jen tolik, kolik jsou larvy schopny zkonzumovat. 

Nosorožíci 

Foto: Dynastes hercules

Substrát pro nosorožíky by měl obsahovat větší podíl ztrouchnivělého dřeva neboli trouchu než pro zlatohlávky, a to zhruba polovinu (druhou polovinu může tvořit hrabanka). Dřevo se používá zejména dubové a bukové, naopak nevhodné je dřevo jehličnanů, které obsahuje velké množství pryskyřice, která je pro larvy brouků (a také dospělé brouky) škodlivá nebo dokonce smrtelná (platí i u zlatohlávků).

Vhodně ztrouchnivělé dřevo poznáte následovně: Pokud jde větev snadno zlomit a má stále bílou barvu, je ideální. Pokud se láme těžko, není dostatečně ztrouchnivělá. Jestliže je naopak rozbředlá a hnědé barvy, je příliš nahnilá. Kromě bílého trouchu existuje i rozšířenější červený trouch, který je ale méně výživný. 

Roháči

Foto: Phalacrognathus muelleri

Zatímco zlatohlávci upřednostňují listovou hrabanku a nosorožíci by měli mít vyváženou směs hrabanky a trouchu, roháči potřebují pouze trouch. Jejich potravu totiž tvoří mrtvé dřevo. Ideálně by mělo jít o dřevo bukové nebo dubové, ale použít můžete i topol a břízu. Důležité je, aby bylo prorostlé podhoubím dřevokazné houby, která představuje hlavní zdroj potravy pro larvy. 

Larvám můžete ponechat větší kusy dřeva, samička však pro nakladení vajíček potřebuje alespoň část trouchu namlít. Využívá se i kombinace trouchu a rašeliny. První slouží jako potrava pro larvy, druhé pro nakladení vajíček. 

Přísady do substrátu 

Jelikož larvy některých druhů potřebují až 10 centimetrů vysokou vrstvu podloží, můžete připravený substrát do požadovaného objemu doplnit dalšími přísadami. Jednou z možností je běžná (organická) zemina do květináčů. Vždy si ale přečtěte její složení (pokud ji kupujete), protože nesmí obsahovat pro brouky škodlivá hnojiva a chemikálie. 

Jako přísadu můžete použít také piliny. Piliny se pomalu rozkládají a jsou vhodnou potravou pro lavy. Nicméně opět pozor na chemikálie. Piliny by měly pocházet z neošetřeného dřeva. Do substrátu můžete přidat další živiny pro larvy brouků, například pivovarské kvasnice. 

Univerzální volba

Univerzální substrát pro chov brouků, který je ale dražší (respektive náročnější na přípravu), představuje flake soil. Návod na výrobu flake soil najdeme i na webu Coleoptera-guru. Skládá se z 20 litrů rašeliny, 8 litrů trouchu, 2 litrů otrub, 200 gramů cukru a 20 gramů kvasnic. Smíchané suroviny se zalijí vodou a nechají stát v teple minimálně dva měsíce. Průběžně je potřeba směs promíchávat a hlídat, aby nevyschla. Z výše uvedených skupin se flake soil hodí zejména pro roháče. Zlatohlávkům a nosorožíkům bohatě postačí hrabanka, případně trouch. 

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Adobe Stock

Zdroje: Chováme zlatohlávky, Coleoptera-guru, The Insect Farm, Richard's Inverts, Keeping Bugs

Publikováno:

16.6.2024 14:28

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist