Terčovci patří mezi nejkrásnější a zároveň nejnáročnější sladkovodní akvarijní ryby. Zjistěte, co všechno potřebujete k jejich úspěšnému chovu.
Terčovci jsou rodem cichlid pocházejících z povodí řeky Amazonky. V současnosti jsou mezi ně řazeny tři druhy – terčovec zelený (Symphysodon aequifasciatus), terčovec západoamazonský (Symphysodon tarzoo) a terčovec červený (Symphysodon discus).
Všechny tyto druhy mají laterálně (z boku) zploštělé tělo, které nejčastěji nabývá odstínů zelené, červené, hnědé a modré barvy. Terčovci dosahují délky mezi 12–15 cm, v zajetí dokonce až 23 cm.
Jde o vysoce sociální druhy, které se obvykle vyskytují ve skupinách o několika desítkách jedinců. Při rozmnožování se pár odděluje od skupiny, pravděpodobně aby snížil riziko, že mu ostatní terčovci sežerou mláďata. Během prvních čtyř týdnů se o potomstvo starají oba rodiče a krmí je svým kožním sekretem. Poté mladí terčovci přechází na stravu tvořenou rostlinami, detritem a malými bezobratlými. V ideálním případě před sebou mají 10, někdy až 15 let života.
Terčovci se nehodí pro akvaristy začátečníky. Mají velmi vysoké nároky na kvalitu vody. Jakákoli sebemenší změna je rozhodí. Snadno tak propadají stresu a s ním souvisejícím onemocněním. Před jejich pořízením si detailně nastudujte specifika chovu a nespoléhejte se na vychytávání chyb „za běhu“, jinak vám terčovci rychle odplavou na „druhý břeh“. Ryby dávejte do akvária, které je již minimálně 2–3 měsíce v provozu a panují v něm ustálené podmínky.
Ryby si pořizujte nejlépe přímo od chovatele. Dívejte se jednak na jejich velikost (nejlépe mezi 5–8 cm), a dále pak na případné deformace (např. deformované ploutve, propadlé žábry). Ve volné přírodě žijí terčovci v hejnech, proto chovejte minimálně 4 jedince, čím větší skupina, tím se budou cítit bezpečněji.
Pokud si terčovce přivezete domů v pytlíku, dejte pytlík do akvária, aby se vyrovnala teplota vody. Následně přilijte do pytlíku vodu z akvária, tím se srovná pH a tvrdost. Až poté vypusťte ryby do akvária. Stejný postup aplikujte i v případě, že si terčovce přivezete v nějaké nádobě. Do nádoby postupně přidávejte akvarijní vodu a po vyrovnání podmínek přemístěte terčovce do nového domova. Někdy začnou přijímat potravu po pár hodinách, jindy potřebují několik dní, než si na nové prostředí zvyknou a začnou tvořit dvojice.
Jestliže už máte v akváriu jiné ryby, dejte terčovce před vypuštěním do karanténní nádrže, jinak by vám v akváriu mohla vypuknout apokalypsa v podobě souboje mezi bakteriemi starých osadníků a nově příchozích. Bakteriální nesnášenlivost poznáte podle nadměrné produkce ochranného slizu na těle ryb. Při včasném zachycení infekce se zvedají šance na přežití.
Akvárium by mělo mít výšku alespoň 50 cm a objem 300 l, ideálně pak 500 l a více (50-100 litrů na rybu). Dno akvária pokryjte pískem nebo štěrkem o zrnitosti 1,5–4 mm. Dvakrát až třikrát týdně jej čistěte. Přidat můžete rostliny, které snesou vyšší teploty, např. Alternanthery, Cabomby, Echinodory, Hydrocotyle, Lilaeopsis, Vallisnerie, Microsora, Bolbitisy a pro zastínění Pistia stratiotes nebo Limnobium laevigatum. Při osázení akvária rostlinami je důležité zajistit dostatečné provzdušňování, protože teplejší voda zadržuje méně kyslíku.
Při výběru ryb, které budou sdílet akvárium s terčovci, zvolte klidné a mírumilovné druhy tolerující vyšší teploty okolo 30°C. Ideálními společníky jsou různé druhy teter, pancéřníčků a menších druhů krunýřovců. Nevhodné jsou naopak skaláry a agresivní druhy cichlid.
Terčovci preferují měkkou, kyselou vodu s pH mezi 6–7, tvrdostí mezi 3–8 GH a teplotou mezi 28 °C–30 °C. Pro mladé jedince a při odchovu se doporučuje teplota 30 °C–31 °C, naopak při rozmnožování můžete teplotu snížit na 28 °C.
Terčovci jsou citliví na přítomnost dusíkatých látek, a proto je nezbytné mít v akváriu dobrou biologickou filtraci. Nitrifikační bakterie přeměňují čpavek na dusitany a následně dusitany na méně škodlivé dusičnany, které mohou využívat rostliny jako zdroj výživy. Přirozený vývoj těchto bakterií může trvat několik měsíců, proto terčovce dávejte do již zaběhnutého akvária. Abyste udrželi vodu čistou, pořiďte kvalitní filtraci, pravidelně vodu čistěte, každý týden vyměňte alespoň 10–25 % objemu.
Nejlepší volbou pro denní krmení jsou kvalitní granule a vločky, které obsahují všechny potřebné živiny. K nim můžete přidat mražená krmiva, např. černé pakomáří larvy, nikoliv však patentky a nitěnky, první jmenované mají tvrdý obal, druhé jmenované bývají často zdrojem parazitů. Terčovce krmte třikrát denně, což platí zejména pro mladé jedince do 10 cm, využít můžete automatické krmítko.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Adobe Stock
Zdroje: Aqueon, Buceplant, Rataj akvaristika, Rybicky.net
Publikováno:
3.9.2024 17:56
0 hlasy
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.