První hospodářské zvíře, které kdy člověk vystavil intenzivnímu chovu, bylo prase. Během šlechtění došlo u prasat za několik posledních desítek let ke zvýšení užitkových parametrů, které zde sledujeme. Jedná se například o několikanásobný nárůst hmotnosti, zkrácení celkového času, který je třeba k jejich výkrmu, nárůstu počtu živě narozených a počtu odchovaných selat.
Žádný takto intenzivní chov by samozřejmě nemohl efektivně fungovat bez adekvátního způsobu a použitých technologií v chovech prasat.
Veškeré používané technologie v chovech prasat by měly být přizpůsobeny fyziologickým potřebám těchto zvířat. A to v každé chované kategorii. V opačném případě dochází nejen ke snižování užitkovosti zvířat, ale velmi často také ke vzniku nežádoucího chování.
Velmi obecně lze chov prasat rozdělit na chovy intenzivní a alternativní.
Jak již název napovídá, jedná se o chovy, které mají za cíl dosáhnout velké intenzity (tedy užitkovosti) za co nejkratší časový úsek.
Podle účelu, k jakému jsou zvířata chována, rozlišujeme chovy prasat na dva směry, chcete-li části.
U výkrmu prasat je cíl chovatele dosáhnout požadované jatečné hmotnosti za určitou časovou dobu.
Při výkrmu je využíváno nejčastěji skupinového ustájení zvířat. Skupiny zvířat v jednotlivých kotcích by přitom měly být stálé. I jednoho nového jedince dokáže skupina dvaceti zvířat bezpečně rozeznat (a velmi často toto setkání bohužel končí úhynem tohoto zvířete).
Zvířata jsou zde ustájena na roštech nebo na podestýlce. Každý ze způsobů má své pro a proti a argumenty vhodnosti na ten či onen způsob by vydaly na celé téma.
Jak již název vypovídá, v reprodukční části chovů je za cíl chovatele dosahovat co nejlepších reprodukčních ukazatelů. Mezi ně můžeme zařadit například počet živě narozených a následně odchovaných selat, dlouhověkost samic, požadovaný inseminační index a interval aj.
Mladé prasničky jsou nejčastěji ustájeny zprvu ve skupinových kotcích, opět jako u výkrmu se jedná o ustájení na roštech nebo podestýlce. Při dosažení reprodukčního věku daného plemene (resp. hybrida) jsou těsně před inseminací umístěni do individuálních boxů.
Jakmile se blíží porod, jsou březí samice umístěny do porodních kotců. Ty mohou být opět na roštech nebo podestýlce. Součástí porodního kotce jsou velmi často zábrany zamezující zalehnutí selat. Není to ale podmínkou. Další neméně důležitou součástí je vyhřívaný prostor pro selata. Dále zde najdeme koryto pro prasnici, předmět pro „zabavení“ (nejčastěji například řetěz sloužící na okusování), napáječku a krmítko pro selata.
Zatímco doba, po kterou mohou být prasnice a prasničky umístěny ve skupinovém ustájení není stanovena, maximální čas strávený v individuálním boxu je vymezen ze zákona.
Pro alternativní chovy je charakteristický vysoký důraz na kvalitu a welfare hospodářských zvířat. Jedním z hlavních znaků těchto chovů je, pro ně typické, venkovní ustájení zvířat.
Prasatům bývá umožněn pohyb venku. Zde mohou projevovat své přirozené chování prostřednictvím rytí v zemině. Zvířata nebývají chována individuálně, ale ve skupinách.
Mezi alternativní chovy prasat lze zařadit chovy ekologické.
Ať je vám více sympatický jeden nebo druhý způsob chovu je dobré si uvědomit, že ve všech případech musí chovatelé zajistit zvířatům co největší komfort a splňovat při chovu welfare podmínky stanovené zákonem.
Pokud by se někdo podrobně zajímal o informace týkající se vlastního ustájení zvířat (například minimální rozměry jednotlivých ubikací, maximální hustota zvířat na m2 nebo třeba maximální šíře mezer mezi nášlapnými plochami roštu u jednotlivých kategorií prasat), veškeré tyto požadavky na chov udává Vyhláška č. 208/2004 Sb. o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, ve znění pozdějších předpisů.
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Zdroje:
ROLLIN, E. Bernard. Farm animal welfare: Social, Bioethical, and Research Issues. Ames: lowa State University Press, 1995.
Vyhláška č. 208/2008 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, ve znění pozdějších předpisů. In ASPI [právní informační systém]. Wolters Kluwer ČR.
Publikováno:
14.1.2024 17:11
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.