logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Vybrat správné pamlsky není žádná věda

Vybrat správné pamlsky není žádná věda
Vybrat správné pamlsky není žádná věda

Zatímco výběru vhodných granulí věnují majitelé psů množství pozornosti i času, nad psími pamlsky, sloužícími jako odměna, se mnohdy psí chovatelé příliš nepozastaví. Přitom i mezi pamlsky existují ty vhodnější a naopak ty, které nejsou pro chlupáče vhodné vůbec.

Správné pamlsky vybíráme hned podle několika kritérií. Kromě samotného složení je důležitá velikost psa, pro kterého jsou vybírány a účel, který má psí pamlsek plnit.

Na velikosti zaleží

Na to, jaký pamlsek zrovna použijeme má vliv zajisté velikost psa, pro kterého je určen. Zatímco německá doga pohrdne pamlskem o velikosti 1 cm, pro čivavu bude 10 cm plátek sušeného masa životní výzvou. Ovšem v negativním slova smyslu, neboť čivavu sice zabaví na delší chvíli, ale odvede její pozornost nenávratně pryč od právě probíhajícího výcviku či povelu.

Při výběru tedy berte v potaz i psí plemeno, respektive velikost psa, pro kterého budou pamlsky sloužit.

Věnujte pozornost složení jednotlivých pamlsků

Složení pamlsků je kapitola sama o sobě. Stejně jako v lidské výživě existují potraviny svým složením vhodnější a ty méně vhodné nebo dokonce nevhodné, tak i u psích pamlsků platí to stejné.

Obecné pravidlo zní: Čím jednodušší složení je, tím lépe. Nejvhodnější pamlsky jsou samozřejmě ty, které tvoří čistá svalovina/vnitřnosti (obecně „maso“) bez dalších přísad. S takovými pamlsky se ovšem setkáme prakticky jen u některých druhů sušeného masa.

Pamlsky tvořené masem mohou být doplněny o menší množství obilovin, ovoce nebo zeleniny. Masová složka by ovšem měla vždy převažovat.

Často je u pamlsků využito různých konzervantů a stabilizátorů. Z důvodu, aby bylo možné pamlsky využívat po stanovenou dobu a nekazily se příliš rychle.

Čeho se při výběru rozhodně vyvarovat je použití dochucovadel a barviv.

Rozdílné hodnoty pamlsků

Každý pamlsek má pro daného psa určitou hodnotu. Jsou psi, kteří preferují suché piškoty, pro jiné je ale piškot běžnou odměnou a více jim vyhovuje kostka z lososa.

Pokud vybíráte správný pamlsek, je dobré se zamyslet, k čemu jej potřebujete. Chcete psa naučit nějaký nový trik? Potřebujete, aby se soustředil v pro něj obtížné situaci? Zvolte pro něj wow pamlsek, pro který udělá první poslední. Chcete psa odměnit za povel, který má zvládnutý? Váháte nad pamlsky pro hersenwerk? Sáhněte po pamlsku, který dobře zná, přijímá jej, ale není pro něj nic extra.

Jaký druh pamlsku tedy vybrat? 

Při výběru typu pamlsku je dobré si zodpovědět na několik základních otázek:

Pro jak velkého psa pamlsek slouží? Je složení pamlsků odpovídající kvality? Jaký účel bude pamlsek plnit, má psa zabavit, odměnit nebo nadchnout?

Jako pomocná berlička vám může sloužit také základní rozdělení psí pamlsků.

Výcvikové pamlsky

Výcvikové pamlsky jsou obvykle pochoutky jednoduchých tvarů menších velikostí. To je dáno předpokladem, že při výcviku je často spotřebováno větší množství pamlsků. Zároveň neodvedou pozornost zvířete na příliš dlouhou dobu a pes je tak v mžiku připraven se vám opět věnovat.

Sušená masa

Sušená masa jsou u psů velmi oblíbenou pochoutkou. Vznikají sušením, často bez přidání umělých přísad či konzervantů a jsou specifické vůně.
Vyráběny jsou z nejrůznějších druhů zvířat – skotu, drůbeže, ryb, koniny nebo dokonce losů. Vybrat je možné sušené pamlsky ze svaloviny nebo vnitřností.

Měkké, poloměkké a tvrdé pamlsky

Měkké a poloměkké pamlsky se snadno lámou na menší kousky, je vhodné je proto využít při výcviku. Výborné využití je také u štěňat či psích seniorů.
Naopak tvrdé pamlsky pevně drží svůj tvar, například psí sušenky nebo pevné tyčinky.

Dentální a žvýkací pamlsky

Dentální a žvýkací pamlsky zabaví psa na delší čas. Využíváme je, pokud nechceme po zvířeti delší pozornost a soustředění. Dentální pamlsky by svým složením měli přispívat k prevenci zubního plaku a kamene, vždy je třeba ale pečlivě sledovat jejich složení.

Žvýkací pamlsky tvoří větší kousky sušeného masa a mají za cíl psa zabavit. Jsou větších rozměrů, například sušené vepřové ucho, sušená kůže nebo býkovec.

Domácí pamlsky

Domácí pamlsky mají jednu obrovskou výhodu. Víte, co obsahují. Díky tomu můžete při jejich přípravě experimentovat s příchutí, kterou má vás pes nejraději.

Nevýhodou je samozřejmě časová náročnost na jejich přípravu a zpravidla nižší trvanlivost (neobsahují stabilizátory a konzervanty).
 

Autor textu: Monika Kučerová

Fotografie: Adobe Stock

Publikováno:

12.3.2025 18:18

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist