V dnešní době již westernové ježdění neznamená pouze kovboje na neosedlaných hřebcích prohánějících se divokou prérií nebo divoká rodea, jak si mnoho lidí zajisté představí.
Ježdění, které vzniklo potřebou obratnosti a spolehlivosti koně při práci s dobytkem, dnes totiž doplňuje množství atraktivních disciplín. Níže si představíme jedny ze základních.
Westernová disciplína obdobná koňské drezuře. Úkolem koně je co nejpřesnější provedení zadaných úkolů ve stanoveném pořadí za co nejjemnějších pobídek jezdce.
Disciplína obdobná reiningu. Doplněk zde tvoří hudba, která umožní jezdci vytvoření vlastní choreografie. Tato choreografie musí ovšem obsahovat povinné cviky (spiny, stopy, přeskoky).
Westernová disciplína hodnotící kvalitu pohybu koně a shromážděnost jeho chodů. Na základě pokynů od rozhodčího předvádí dvojice všechny tři chody ve stanoveném pořadí.
Při trailu je posuzována práce koně na předepsaných překážkách. Cíl je kladen na chování koně, kvality jeho chodu a reakce na pobídky jezdce.
Překážky jsou sestaveny tak, aby prověřily všechny ze tří chodů koně. Mezi povinnými překážkami nalezneme branku (otevření, projetí a její zavření), překážky pro couvání a jízdu přes čtyři kavalety nebo tyče. Do volitelných překážek poté řadíme například přenášení předmětu, obrat ve čtverci, vodní příkop nebo jízdu přes dřevěný most.
Rozhodčím je vybrána jedna ze čtyř předepsaných úloh. Úkolem jezdce a koně je následně tuto úlohu co nejpřesněji provést. Hodnotí se reakce koně na jezdce, jeho chování, dispozice, kvalita chodů a přeskoků ve cvalu.
Alespoň hodinu přes začátkem disciplíny je soutěžícímu přidělena stanovená úloha. Následně je hodnocena schopnost soutěžícího předvést koně pouze na ohlávce.
Disciplína, ve které soutěží dvojčlenný tým (každý startující samostatně). Cílem je projet co nejrychleji stanovenou dráhu. Tu představují tři barely umístěné do tvaru trojúhelníku. Každý barel je třeba obkroužit a vytvořit kolem něj tzv. pomyslnou smyčku. Převržení barelu se penalizuje pěti trestnými sekundami.
Opět disciplína, ve které soutěží dvojčlenný tým startující samostatně po jednom. Úkolem je co nejrychleji zdolat předepsanou trať, kterou zde tvoří šest tyčí. Tyto tyče je dle předepsaných pravidel nutné s koněm objet, podélně nebo slalomem projet, vše ve stanoveném pořadí.
Úkolem jezdce s koněm je co nejrychleji projet okolo kůlů trať ve tvaru osmičky. Disciplína je určena pro mládež do 13 let.
Disciplína skládající se ze dvou částí – Cow Work + Reining. V první části je třeba ukázat schopnost práce s teletem – udržení jeho na jednom místě, hnaní po dlouhé stěně a uzavření okruhu na obě ruce. V druhé části je dle pravidel vybrána jedna z osmi úloh, kterou musí jezdec s koněm splnit.
Ve stanoveném limitu (2,5 minuty) je úkolem jezdce a koně oddělit jeden kus dobytka z celého stáda.
Dvojčlenný tým má za cíl přehnat stádo dobytku o deseti kusech z jedné části ohrady do jiné. V co nejkratším čase je třeba vytřídit co nejvíce kusů dobytku dle správného pořadí.
Tým, který tvoří tři členové, má za úkol oddělit tři kusy dobytku se stejným označením (číslem, obojkem) od celého stáda a tento dobytek zahnat do připravené ohrady. Vítězem je rychlejší tým současně s větším počtem zvířat v ohradě.
Jezdec s koněm startují z boxu a jejich úkolem je zastavit tele za pomoci zalasování jeho rohů nebo hlavy.
Kůň v této disciplíně startuje opět z boxu. Úkolem je chytit lasem krk telete, následně sesednutí jezdce z koně a obvázání lasa okolo jeho třech nohou.
Jezdec startující s koněm z boxu má za cíl zalasovat rohy nebo hlavu telete. Následně je třeba koně zastavit a vycvaknout hondu nebo konec lasa.
Úkolem dvojčlenného týmu je v co nejkratším čase zalasovat rohy nebo krk telete (první jezdec z týmu) a nohy dobytčete (náplň druhého jezdce z týmu). Jedná se o nejatraktivnější westernovou lasařskou disciplínu.
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
10.2.2025 18:37
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.