logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Znáte CITES?

Znáte CITES?
Znáte CITES?

Roku 1973 byla ve Washingtonu, ve Spojených státech amerických sjednána Úmluva, jenž nese název CITES.

CITES, celým názvem Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora. V českém překladu se doslovně tedy jedná o Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
Aktuálně obsahuje CITES 184 smluvních stran. 27 z nich tvoří členské státy EU. Česká republika se zařadila mezi smluvní strany od 1.1.1993 (Československo ji podepsalo 28.5.1992).

Cíle CITES

Nebýt nastavených omezení a regulací, díky velkému zájmu okolí a vysoké komerční hodnotě, množství ohrožených živočichů a rostlin by v současné době v přírodě již byla vyhubena. Hlavním cílem CITES je proto ochrana takovýchto vážně ohrožených druhů živočichů a rostlin.
Možností, kterými je možné se na ochraně živočichů a rostlin podílet, je několik. Jedním z nich jsou omezení, nastavení jakýchsi mantinelů nejen pro chov těchto zvířat, ale také pro obchodování s nimi.

Mezi nástroje, které mají za cíl ochranu na úrovni CITES, patří regulace obchodování s těmito ohroženými druhy rostlin a živočichů na mezinárodní úrovni. Regulovány jsou nejen obchody s druhy získanými z volné přírody, ale také druhy odchované v zajetí nebo rostliny, vypěstované člověkem, nicméně v přírodě ohrožené. To se děje prostřednictvím tzv. permitů CITES, tedy dovozních a vývozních povolení. Permity jsou vydávány výkonnými orgány stran CITES (u nás se jedná o Ministerstvo životního prostředí, případně. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský). Kontrola probíhá na úrovni jednotlivých zemí CITES celními orgány.

Koho se CITES týká? 

Pro někoho bude možná překvapením, že CITES se netýká pouze živých organismů – živočichů a rostlin. V Úmluvě jsou ovšem zahrnuty veškeré jejich části a složky, tedy i výrobky z nich vytvořených. Může se jednat například o kožešinové výrobky, produkty z kostí těchto zvířat, sošky chráněných dřevin, slonovina nebo výrobky, které v sobě obsahují výtažky z rostlin či živočichů.
Veškeré organismy (živé i ty mrtvé) v CITES označujeme jako „exemplář“. CITES má v současnosti za úkol ochranu více než 29 000 taxonů rostlin a 5 000 druhů živočichů.

Na základě stupně ohrožení ve volné přírodě jsou exempláře rozčleněny do kategorií:

a. Příloha CITES I (příloha A podle předpisů EU)

Jedná se o druhy, které jsou přímo ohrožené. Mezinárodní obchod s nimi je obecně zakázán, povolován jen zcela výjimečně.
Příloha I zahrnuje asi 700 živočichů a 300 rostlin, například veškeré lidoopy, lemury, pandu, delfíny, mořské želvy, některé druhy krokodýlů, kaktusy, palmy, orchideje. Z naší přírody zahrnuje například orla mořského a královského, sokola stěhovavého, vydru říční, vlka obecného, medvěda hnědého.

b. Příloha CITES II (příloha B podle předpisů EU)

Druhy, které by ve volné přírodě byly ohroženy v tom případě, kdy by mezinárodní obchod s nimi nebyl regulován. Regulace dovozu a vývozu probíhá prostřednictvím permitů CITES.

V příloze nalezneme asi 30 000 taxonů rostlin a 5 000 druhů živočichů. Kromě druhů, které jsou zahrnuty v příloze A, obsahuje tato příloha dále další druhy kytovců, sov, papoušků, sklípkanů nebo mořských korálů. Z naší fauny a flóry v této příloze naleznete také úhoře říčního, sněženku podsněžník, bramboříka nachového nebo pijavku lékařskou.

c. Příloha CITES III (příloha C podle předpisů EU)

Druhy, které jsou ohrožené na území některého státu. Tento stát požádal o regulaci mezinárodního obchodu s nimi.
V Příloha obsahuje asi 200 živočichů a 12 taxonů rostlin. Je zde zahrnut šakal obecný, chřestýš brazilský, mravenečník mexický, hyenka hřivnatá, dub mongolský, mákovník královský.

d. Příloha D podle předpisů EU

Do této přílohy přísluší druhy, které nenajdeme na jiném CITES seznamu. Mezinárodní obchod není regulován, dochází pouze k monitoringu stavu těchto druhů. V případě potřeby může dojít k přeřazení druhu do jedné z výše zmíněných Příloh.

V Příloze naleznete například vyjmenované druhy bažantů, klokanů, plazů, z rostlin poté hořec žlutý, prha chlumní nebo medvědice lékařská.

Autor textu: Monika Kučerová

Fotografie: Adobe Stock

ZDROJE: 

Česká inspekce životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí

RNDr. Ondřej Klouček, Ph.D. CITES – základní informace. Online. 2020, s. 1-5. Dostupné z: https://doi.org/https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/cites_obchod_ohrozenymi_druhy/$FILE/ODOIMZ-CITES_ZAKLADNI_%20INFO-200327.pdf
 

Publikováno:

10.9.2024 20:35

2 hlasů

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2024 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist