logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Péče o papoušky v letním horku

       I přesto, že exotičtí ptáci a papoušci pochází z teplejšího podnebí, než jaké máme u nás, mohou je extrémní letní teploty v našich zeměpisných šířkách ohrozit. Když se příroda rozhodne nás trochu potrápit a žene letní horka do vysokých hodnot, často i na více dní, taková doba se potom stává „bojem o přežití“. U zvířat to platí doslova, papoušky v lidské péči nevyjímaje. Jsou na nás odkázáni ve všech směrech. Velmi teplé počasí má být pro chovatele jasným signálem k větší pozornosti a bdělosti nad chovem. V domovině mohou ptáci odletět do míst, kde je větší vlhkost, mohou k vodním tokům nebo se schovat ve stínu a zeleni pralesa. A tím se můžeme v péči o ně v letních měsících inspirovat.

       Pokud jsou papoušci chováni ve venkovních voliérách a nemají možnost záletu do ubikace, jsou horkem ohroženi víc než ti, kteří tuto možnost mají. Nejpříjemmější klima je ve zděných ubikacích. Nepřehřívají se tak, jako ty z plastu nebo skla a více „dýchají“. Lehké stavby venkovních voliér mívají často plechovou, plastovou nebo skleněnou střešní krytinu. Pod ní se vzduch přehřívá a špatně cirkuluje. V takových případech musíme zmírnit přehřátí vzduchu a hledat způsob, jak prostředí ochladit. Můžeme využít například různé rohože, zástěny na střechu i boky voliéry nebo nechat prorůst zeleň po konstrukci nad voliéru, a tak vytvořit papouškům příjemný „přírodní“ stín. Kolem voliér lze vysázet zeleň nebo ji kolem rozmístit v květináčích. Nejlépe pěstovat ty kytky, které nejsou pro papoušky jedovaté a kterými jim můžeme rozšířit jídelníček (např. ibišky, afrikány). Pro příjemnější prostředí, zvýšení vlhkosti a snížení teploty je vhodné voliéru a její okolí ochlazovat vodní mlhovinou a do venkovních částí voliér umístit vodní prvky, např. pítka, jezírka a fontány.
 
       V letních dnech papoušci přijímají méně suché potravy, ocení šťavnatější složky potravy, více ovoce a zeleniny. Tomu bychom měli přizpůsobit krmnou dávku i management chovu. Zbytky krmiva podléhajícího zkáze by měl chovatel po z krmné misky včas odstranit. Vlhká a měkká krmiva (vaječné míchanice, ovoce, naklíčené zrniny atd.) předkládáme papouškům tehdy, pokud můžeme včas před znehodnocením krmiva teplem misky odstranit (udává se 2 až 3 hodiny, podle teploty). V horkých dnech je potřeba častěji čistit voliéru, krmné stoly od zbytků krmiva, popřípadě i budky od trusu mláďat. Předejdeme tvorbě nebezpečných plísní a množení bakterií, které papoušky ohrožují.
 
       Základem pohody v létě je dostatek čisté, čerstvé vody. A to jak na pití, tak koupání. Rosení a odpařování vody pomůže ochladit a zvýšit vlhkost prostředí. V horkých teplých dnech je třeba vodu měnit častěji, podle rychlosti znečistění vody, což záleží na počtu a velikosti chovaných jedinců ve voliéře. Někteří papoušci mají v oblibě do vody naházet část krmiva, které pak ve vodě kvasí a ta je nepoživatelná. Misky na vodu i krmivo je nutné držet v čistotě, pravidelným čistěním zamezíme tvorbě řas a bakterií. Misky s vodou a krmivem by měly být umístěny tak, aby na ně nesvítilo slunce. Na přímém slunci se krmivo rychleji kazí a voda se rychleji ohřívá a odpařuje.
       Nesmíme zapomenout na mláďata z letních hnízdění, protože ta jsou v letních dnech ještě v budkách. Jsou závislá jak na ptačích rodičích, tak i na chovateli. Ptačím rodičům, kteří se starají o mláďata v budkách je třeba předkládat krmivo v dostatečném množství a odpovídající pestrosti. V letních horkých dnech by měl chovatel podávat čerstvé krmivo v menším množství, ale v častějších intervalech.
       Budky bývají umístěny pod střechou voliér, jsou tedy v nejteplejším pásmu voliéry. V takto umístěných budkách jsou mláďata ohrožena přehřátím a dehydratací. Při početnějším odchovu v hnízdě je v budce od mláďat velké teplo, množí se bakterie z trusu mláďat, což je může postupně všechna mláďata zahubit.  Chovatel by měl budky pravidelně kontrolovat, zda jsou mláďata v pořádku a pokud je třeba, vyčistit budku od trusu. Někdy pomůže z budky odstranit stříšku pro lepší proudění vzduchu a ochlazení mláďat. V případě, že jsou už mláďata těsně před vylétnutím z budky, je často bezpečnější je z budky vyjmout a umístit na zem voliéry, kde je rodiče budou dokrmovat. Mláďata, která právě opustila budku a rodiče je ještě dokrmují, sedí často na zemi a hledají potravu. Pro jejich bezpečnost je důležité umístit nízko nad zem bidla. Aby nezkušené mládě nezůstalo nechráněno sedět na zemi. Horké letní dny často přinášejí rychlé a prudké bouře, proto je ve voliéře potřeba připravit zázemí, kam se mohou nelétavá mláďata do bezpečí schovat.
       
       V horkých dnech jsou papoušci přes den méně aktivní. Zato večer jsou akční a za umělého osvětlení i hodně dlouho do noci. Toho lze využít k nočnímu vyvětrání ubikací. Považujeme to za hodně důležité, protože pokud se hodně rosí a málo větrá, voda se nemá kam odpařit. Ve špatně větraných ubikacích dochází k růstu plísní, především tam, kde se hromadí trus a zbytky krmiva. Z důvodu bezpečnosti před nočními predátory papoušky na noc zavíráme do ubikací, i když letní noční venkovní teploty by bez problémů zvládli. Před tím jim dobře vyvětráme a na noc nastavíme okna tak, aby vzduch v ubikacích cirkuloval.  
     
       Letní teploty jsou nám většinou příjemné, rádi je trávíme u vody nebo ve stínu stromů. Stejně tak je tomu i u papoušků, pokud mohou ustoupit do stínu a mají dostatek čisté vody na pití i koupání, jsou spokojení a léto si užívají.
 
Text: Milan Bartl
Foto: Milan Bartl a Samphotostock

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist