Morčata jsou většinou veselá a společenská zvířátka, ovšem i ona mohou trpět depresí. Jestli vaše jinak hravé morče ztratilo chuť do života, polehává v kleci nebo dokonce odmítá jíst, měli byste zbystřit. Každý chovatel chce pro svá zvířata to nejlepší, o to více bolí pohled na smutné morčátko, které se propadlo do apatie a nejeví o nic zájem. Dobrou zprávou je, že pokud zjistíte příčinu deprese, můžete svému morčátku pomoci. Samotná deprese není smrtelná, nicméně může zvíře oslabit a zvýšit pravděpodobnost onemocnění.
Abyste mohli svému morčeti pomoci, musíte nejprve zjistit, že je něco špatně. Deprese mají naštěstí poměrně viditelné příznaky. Patří mezi ně ztráta chuti k jídlu, letargie, schovávání se a snížená interakce s lidmi nebo ostatními morčaty, nezájem o hračky a pamlsky, snížená pohybová aktivita, agresivní chování (kousání, pohazování hlavou, cenění zubů…) a vytrhávání srsti.
Dalším krokem je zjistit příčiny deprese. Těch může být několik. Od nedostatku prostoru v kleci, zotavování se z nemoci až po ztrátu partnera a samotu.
Morčata jsou společenská zvířata a nikdy byste neměli mít jen jedno. Ač se svému mazlíčkovi věnujete několik hodin denně, vymýšlíte mu zábavu a chodíte s ním na procházky, nikdy mu nenahradíte kontakt s vlastním druhem.
Po ztrátě kolegy v kleci morčata často prožívají smutek. Ten může vyústit v krátkodobou depresi nebo přejít do dlouhodobých problémů, pokud zůstávají nadále sama.
Nejenže bolest nebo nemoc mohou způsobit příznaky podobné depresivnímu stavu, ale mohou také vyvolat samotnou depresi. Vaše morče se může dostat do psychického propadu i během zotavování z nemoci nebo operace. Jelikož smutek může být průvodní jev nemoci či pooperačních komplikací, vylučte nejprve fyzické příčiny.
Stejně jako my, i morčata potřebují prostor, aby si mohla protáhnout nožičky a aby se nemusela mačkat na své spolubydlící. Pro 1-2 morčata je minimální doporučený prostor 0,7 m2, pro 3 morčata 1 m2.
Snížení fyzické aktivity a pohybu má pro morčata často negativní důsledky, ať už psychické či fyzické.
První věc, kterou musíte udělat, pokud se vaše morče chová depresivně, je navštívit veterináře. Může být vážně nemocné a potřebovat léčbu. Jakmile veterinář vyloučí fyzické příčiny, měli byste se zaměřit na uspokojení základních potřeb morčete.
Pokud je důvodem deprese nedostatek sociálního kontaktu, je řešení nasnadě. Předtím, než svému morčátku dáte do klece kamaráda, byste je měli seznámit. Může se samozřejmě stát, že si morčata nesednou. Proto se doporučuje zeptat se záchranných stanic a útulků ve vašem okolí, zda vám umožní přivést morče na sblížení. Vy tak můžete zkusit spárovat své morče s několika dalšími, dokud nenajdete vhodného partnera.
Pokud je vaše morče v depresi, protože truchlí po kamarádovi v kleci, dopřejte mu čas. Každý prochází smutkem svým vlastním tempem, morčata nevyjímaje. Někteří lidé dávají svým morčatům malé plyšáky, zatímco pro ně hledají skutečného kamaráda.
Pokud vaše morče právě prodělalo nemoc nebo operaci, potřebuje čas na zotavení. Jakmile se uzdraví a bude se cítit lépe po fyzické stránce, deprese pravděpodobně ustoupí. Nezapomeňte dodržovat doporučení veterinárního lékaře a nebojte se požádat o další vyšetření nebo léky proti bolesti, pokud máte pocit, že je vaše morče potřebuje.
Nejen větší klec, ale i nové aktivity vašeho mazlíčka zaměstnají a pomohou mu zlepšit náladu. Pokud je vaše zvíře opravdu skleslé, může chvíli trvat, než ho nové hračky a hry zaujmou. Zde je několik nápadů, které můžete vyzkoušet:
● Poskytněte morčatům kartonovou krabici naplněnou senem, aby se mohla zahrabat a zároveň jíst.
● Dalším skvělým doplňkem jsou míčky ze sena nebo proutí. Morčátka se za nimi mohou honit a žvýkat je, kdykoli se jim zachce.
● Vytvořte bludiště a na cestu jim dejte malé pamlsky, které je dovedou k velkému pokladu.
● Navrhněte hrací plochu vyplněnou kartonovými krabicemi a mosty. Můžete k nim přidat i další materiály a využít i vertikální prostor, aby si mohla hrát a cvičit.
● Vyrobte domácí krmítko. Nacpěte seno do ruliček od toaletního papíru a nechte morčata, aby si ho vytáhla.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Samphotostock.cz
Použité zdroje:
https://www.animallama.com/guinea-pigs/depression-guinea-pigs/
https://www.hartz.com/understanding-your-pet-guinea-pig-a-guide-to-behavioral-patterns/
https://guineapig101.com/depression-in-guinea-pigs/
https://oddlycutepets.com/can-guinea-pigs-die-of-loneliness/
Copyright 2023 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.