logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Užovka červená (Pantherophis guttatus)

       Užovka červená patří bezesporu mezi nejčastější hady chované v našich teráriích. Její chov je poměrně jednoduchý a zvládají ho při dodržení základních podmínek chovu i začátečníci.

       Tento krásný nejedovatý had se vyskytuje na jihu a jihovýchodě USA a severu Mexika. Velikost dospělých jedinců se pohybuje od 110 cm do 160 cm. Výjimečně může tento had dorůstat do 180 cm. Hlava je znatelně oddělená od těla. V teráriích se může dožít i přes 20 let.
Zbarvení této užovky je velice variabilní. V dnešní době jsou vyšlechtěny stovky barevných a kresebných forem (15.8.2023 uvádí "iansvivarium.com"  941 barevných a kresebných forem). Klasická (přírodně zbarvená) užovka červená má na zádech červené až hnědočervené skvrny, které jsou lemovány černou barvou. Tělo je zbarveno v odstínech šedé až oranžové. Spodní část těla je bílá s černými kostkami nebo fleky. Všechny barevné formy mají stejné nároky na chov jako přírodně zbarvená užovka.

Foto: Barevná forma - Gold dust

       Užovka červená je vhodná pro začínající chovatele taky z důvodů, že je poměrně mírná a nekousavá. Útočné výpady u mláďat nejsou vlastně kousání, ale spíš obranná reakce, protože se nás mládě bojí a snaží se nás zastrašit. U velmi malého procenta užovek červených se ale stává, že koušou i jako dospělé. V tomto článku se budu věnovat pouze základům chovu tohoto nádherného hada. V následujících článcích představím základní barevné formy a jednoduše si vysvětlíme genetiku.

Foto: Ukázka dalších barevných forem

       Pro chov jedné dospělé užovky potřebujeme terárium o minimálním rozměru 80x40x40 cm (dxšxv). Pro chov páru nebo tria by mělo terárium mít délku minimálně 100 cm. Terárium musí mít dostatečné větrání. Z vlastních zkušeností nedoporučuji předělaná akvária s přístupem shora. V takovýchto akváriích se nedostatečně mění vzduch, a tím pádem vzniká prostor pro vznik plísní a zatuchlý vzduch určitě není to správné pro vaše zvíře. Taky nedoporučuji velká terária pro mláďata. Mládě se ve velkém teráriu bude zbytečně stresovat, vy ho v něm nenajdete, a navíc nebudete mít přehled o příjmu potravy. Některá mláďata dokonce přestanou ve velkých teráriích přijímat potravu.

       V teráriu nesmí chybět miska na čerstvou vodu a úkryt. Úkryt by měl být přiměřený velikosti hada. Čím těsnější úkryt hadovi dáte, tím líp se tam bude cítit. Jako úkryt můžeme použít u mláďat kokosové skořápky nebo hliněné podmisky z květináčů. Pro dospělce dutou korkovou kůru, větší kusy kůry nebo můžeme vyskládat úkryt z plochých kamenů.

       Vytápět terárium lze několika způsoby, a to žárovkou v květináči, topným kamenem nebo topnou folií. Zdroj tepla by měl být na jedné straně terária (cca v1/3) tak aby byl vytvořen teplotní gradient. Teplota v teráriu by měla být pod zdrojem tepla (žárovka, topný kámen, topná folie) kolem 30 °C v nejchladnějších částech terária 22 °C. V noci nechte teplotu klesnout v celém teráriu na pokojovou. Obzvlášť si musíme dát pozor u vytápění žárovkou. Tam je potřeba zabezpečit žárovku tak, aby nepřišla do kontaktu se zvířetem a zabránit popálení.

       Užovky nejsou náročné na výběr substrátu a chovat je můžeme prakticky na čemkoliv. Dají se použít noviny, bukové štěpky, hobliny, písek, rašelina a další již hotové substráty, které se dají koupit ve zverimexu nebo na terarijních burzách. Ze substrátu nedoporučuji pouze Lignocel (kokosová kostka), který při náhodném pozření muže způsobit ucpání střev. Dále můžeme do terária nainstalovat větve nebo rostliny (umělé, živé).

       Mladé užovky krmíme 1x týdně holaty myší, a tak jak hadi rostou postupně dáváme větší potravu. Dospělé samice doporučuji krmit taky 1x týdně, dospělým samcům stačí krmení 1x za 10 až 14 dní.

Foto: Páření užovek, záběr na pohlavní orgány

       Samice dospívají zhruba po 2,5 letech při délce 1 m. Samci jsou schopni se pářit už v roce a půl při velikosti 70-80 cm. Nedoporučuje se připouštět samice, které jsou menší než 1 m. Pro úspěšný odchov je ideální hady zazimovat na 2–3 měsíce při teplotě cca 12 °C (není to ale nutné). Po přezimování, následném svleku a několika nakrmeních se užovky páří.

Foto: Snůška vajec

       Od května do července snáší samice 12–30 vajec, které přemístíme do inkubátoru. Jako inkubační substrát používáme vlhký vermikulit, perlit nebo rašeliník. Mláďata se líhnou při teplotě 25–28 °C za 60–80 dní. Teplota v mém inkubátoru je 26,5 °C–27 °C a hadi se líhnou průměrně za 74 dní. Vylíhlá mláďata umisťujeme zvlášť do malých boxu a po prvním svleku je začínáme krmit. Pokud mláďata nezačnou samostatně žrát je potřeba je začít rozkrmovat.

Foto: Líhnutí mláďat

Techniky rozkrmování se budu snažit popsat v dalším samostatném článku. Pokud selžou všechny způsoby jak hada rozkrmit je potřeba přistoupit k násilnému krmení.


Text a Foto: Tomáš Cieplý 
www.cepelsnakes.cz 

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2024 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist